Hagia Sophia znów będzie meczetem. Erdogan podpisał dekret

Świat
Hagia Sophia znów będzie meczetem. Erdogan podpisał dekret
PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Pierwsze muzułmańskie modlitwy odbędą się tam 24 lipca

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy której przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum. Pierwsze muzułmańskie modlitwy odbędą się tam 24 lipca.

Erdogan udostępnił na swoim koncie na Twitterze kopię podpisanego przez siebie dekretu, w którym zadecydowano o przekazaniu kontroli nad meczetem Ayasofya, jak brzmi jego turecka nazwa, Dyrektoriatowi ds. Religii i ponownym otwarciu go dla kultu religijnego.

 

 

Zapowiedział również, że 24 lipca odbędą się pierwsze muzułmańskie modlitwy.

 

Erdogan zapewnił, że 1500-letnia Hagia Sophia pozostanie nadal otwarta zarówno dla muzułmanów, jak i dla chrześcijan oraz wszystkich obcokrajowców. Dodał, że przekształcenie świątyni w meczet było suwerennym prawem Turcji, a każda krytyka tej decyzji będzie potraktowana jako atak na niepodległość tego kraju.

 

Status meczetu

 

Sąd wysłuchał w zeszłym tygodniu stanowiska stowarzyszenia, które złożyło wniosek o przywrócenie statusu meczetu dla muzeum Hagia Sophia. Oficjalnie taką zmianę popierał Erdogan.

 

ZOBACZ: Zamiast wezwania do modlitwy meczety nadawały... "Bella Ciao"


Protest wyraziły władze USA, Francji i Grecji.


- Wzywamy rząd Turcji do dalszego utrzymywania świątyni Hagia Sophia jako muzeum, co powinno stanowić przykład zaangażowania Ankary w poszanowanie tradycji wiary i historycznej różnorodności, które przyczyniły się do powstania Republiki Turcji. Chcemy także zapewnienia, że świątynia pozostanie dostępna dla wszystkich - oświadczył Sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

 

"Jestem głęboko zaniepokojony"


Jego zdanie poparli również ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, Hieronim II - zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego oraz patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl.


"Jestem głęboko zaniepokojony apelami niektórych polityków tureckich o zrewidowanie statusu świątyni Hagia Sophia jako muzeum" - napisał patriarcha Cyryl w oficjalnym komunikacie. Przypomniał, że świątynia ta jest jednym z największych arcydzieł i pomników kultury chrześcijańskiej i symbolem "dla milionów chrześcijan na całym świecie".

 

ZOBACZ: Turcja nie będzie zatrzymywać uchodźców udających się do Europy

 

Podobnie uważa rzecznik greckiego rządu. Według niego Turcja ryzykuje otwarcie "ogromnej przepaści emocjonalnej" z krajami chrześcijańskimi.

 

Dawna świątynia chrześcijańska

 

Do XV wieku budynek funkcjonował jako świątynia chrześcijańska. W 1453 roku miasto, znane wówczas jako Konstantynopol, opanował władca osmański Mehmed Zdobywca, który przekształcił już wtedy 900-letni bizantyjski kościół w meczet.

 

W 1934 roku, na początku nowoczesnego świeckiego państwa tureckiego pod rządami Mustafy Kemala Ataturka, rządowym dekretem świątynia została przekształcona z meczetu w muzeum.

ac/ PAP, polsatnews.pl, onet.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie