Turcja nie będzie zatrzymywać uchodźców udających się do Europy

Świat
Turcja nie będzie zatrzymywać uchodźców udających się do Europy
PAP/EPA/STR
Ocenia się, że ok. miliona osób opuściło swe domy i podjęło próbę ucieczki.

Turcja nie będzie zatrzymywać na swym terytorium uchodźców z Syrii, którzy podejmą próbę, by drogą morską lub lądową dostać się do Europy - powiedział w rozmowie z agencją Reutera wysoko postawiony urzędnik w Ankarze. Decyzja w tej sprawie już zapadła - zaznaczył.

Reuters podaje w tym kontekście, że turecka straż graniczna i przybrzeżna, a także policja otrzymały już instrukcję, by nie czynić przeszkód w przemieszczaniu się uchodźców z syryjskiej prowincji Idlib do Europy. Informację tę również przekazał pragnący zachować anonimowość dygnitarz turecki, z którym rozmawiała agencja.

 

ZOBACZ: Turcja ustąpiła ws. planów NATO dotyczących obrony Polski i państw bałtyckich. Relacja ze szczytu

 

Sytuacja w prowincji Idlib, gdzie z jednej strony trwa ofensywa wojsk syryjskich wspomaganych przez lotnictwo Rosj, z drugiej zaś - nasila się akcja wojskowa Turcji, która straciła w czwartek kilku swoich żołnierzy, jest dramatyczna. Ocenia się, że ok. miliona osób opuściło swe domy i podjęło próbę ucieczki.

 

Wśród uciekinierów, którzy podejmą próbę dostania się do Europy, mogą być b. bojownicy i sympatycy Państwa Islamskiego - ostrzegają eksperci.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie