Miał ostrzelać meczet. W jego mieszkaniu znaleziono ciało kobiety

Świat
Miał ostrzelać meczet. W jego mieszkaniu znaleziono ciało kobiety
Google Street View

Norweska policja poinformowała w sobotę wieczorem o znalezieniu ciała kobiety powiązanej rodzinnie z Norwegiem podejrzanym o dokonanie ataku z bronią w ręku w religijnym centrum islamskim al-Nur, w Baerum na przedmieściach Oslo. - Okoliczności śmierci tej kobiety są niejasne, ale mają związek ze strzelaniną w meczecie - podali śledczy, którzy badają sprawę jako "próbę ataku terrorystycznego".

O jej zabicie podejrzany jest młody mężczyzna, który ostrzelał islamski ośrodek kultu i który jest obecnie w rękach policji. Ciało kobiety znaleziono w jego mieszkaniu.

 

W wyniku sobotniej strzelaniny w centrum islamskim al-Nur w Baerum na przedmieściach Oslo jedna osoba została lekko ranna.

 

- Jeden z naszych ludzi został postrzelony przez białego mężczyznę w hełmie i mundurze - przekazał lokalnej gazecie "Budstikka" przedstawiciel meczetu Irfan Mushtaq.

 

Tak ubrany napastnik ostrzelał z broni palnej okna oraz drzwi muzułmańskiej świątyni, po czym wdarł się do jej środka. Został obezwładniony przez ludzi zgromadzonych w meczecie, a następnie zatrzymany przez policję.

 

Policja: próba przeprowadzenia aktu terrorystycznego

 

Według lokalnej policji domniemanym sprawcą sobotniej strzelaniny w meczecie jest młody, etniczny Norweg, który mieszkał w pobliżu meczetu. Jest on znany służbom ze swojej działalności na skrajnie prawicowych forach internetowych.

 

Norweska telewizja TV2 podała, że Norweg miał tuż przed atakiem wyrazić w mediach społecznościowych uznanie dla ataków terrorystycznych na meczety w Christchurch w Nowej Zelandii, do jakich doszło w marcu tego roku. Zginęło wówczas ponad 50 osób.

 

Śledczy badają przebieg strzelaniny jako próbę przeprowadzenia aktu terrorystycznego.

 

- Podejrzany był ksenofobem, chciał siać terror - powiedział Rune Skjold, zastępca szefa stołecznej policji.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie