To oni ścigają piratów drogowych. Zobacz ćwiczenia policjantów z grupy "Speed"

Polska
To oni ścigają piratów drogowych. Zobacz ćwiczenia policjantów z grupy "Speed"
Polsat News
Zespół "Speed" działa w województwie pomorskim od lipca 2019r.

- Musimy pamiętać, że nie są to kierowcy, który przychodzą z ulicy, tylko policjanci, którzy posiadają już naprawdę spore umiejętności - mówiła w rozmowie z Anną Gonią Kuc podkom. Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego KWP. W czwartek na Pomorzu funkcjonariusze z grupy "Speed" doskonalili swoje umiejętności. Ćwiczeniom przyglądała się ekipa Polsat News.

- Czekają nas ćwiczenia typowe dla służb mundurowych, czyli szybkie najazdy, wpadanie w poślizg i różnego rodzaju sytuacje, kiedy pojawia się przeszkoda na drodze - relacjonowała Skręt, komentując przebieg szkolenia funkcjonariuszy z grupy "Speed", które odbyło się w czwartek.

 

Policjanci należący do grupy "Speed", zajmują się ujawnianiem wykroczeń, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu drogowego – tj.  stosowanie nadmiernej prędkości.  

 

- Za kierownicą muszą mieć oczy dookoła głowy i być o jeden, a nawet dwa czy trzy ruchy przed ściganym - zaznaczyła podkomisarz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP.

 

Praca policjantów, należących do grupy "Speed", odbywa się w towarzystwie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego funkcjonariusze muszą poruszać się pewnie i przede wszystkim mieć wypracowaną dobrą technikę jazdy.

 

WIDEO: zobacz materiał reporterki Polsat News z miejsca szkolenia grupy "Speed"

  

 

"Nie czułem tej prędkości"

 

Wakacje dla grupy "Speed" to czas wzmożonej pracy - szczególnie na Pomorzu, kiedy pojawia się dużo turystów. - Wakacyjny wyjazd charakteryzuje się czasami pośpiechem. Chcemy nadrobić czas, kiedy staliśmy w korku lub kiedy wyjechaliśmy na ostatnią chwilę... Pamiętajmy, że czas wakacji nie jest "czasem wakacji od bezpieczeństwa" - mówiła podkom. Joanna Skręt.

 

Jak tłumaczą się kierowcy przed funkcjonariuszami grupy "Speed", kiedy przekroczą prędkość? - Część mówi, że ich pojazd z pewnością tak nie jechał, że to nie oni… I być może to jest prędkość kogoś innego. Coraz częściej słyszymy też takie tłumaczenia: "nie czułem tej prędkości" - opowiadała podkom. Joanna Skręt. - Mamy coraz lepsze samochody, z różnymi systemami bezpieczeństwa i faktycznie tej prędkości można już tak nie czuć. Ale od tego jest wskaźnik licznika -  dodała Skręt. 

 

Zespół "Speed" działa w województwie pomorskim od lipca 2019r. Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy na terenie Autodromu Pomorze, odbyło się dzięki zaangażowaniu Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

ms/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie