PSL w koalicji rządzącej? Jest komentarz Sasina

Polska
PSL w koalicji rządzącej? Jest komentarz Sasina
Polsat News
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin gościem "Graffiti"

- Wyobrażam sobie współpracę (z PSL lub Konfederacją - red.) w parlamencie - mówił w "Graffiti" minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, ugrupowania te mają "punkty styczne z wizją Polski pana prezydenta i PiS".

Prezydent Andrzej Duda zaapelował w środę do wszystkich polityków, którzy - jak mówił - podzielają takie m.in. wartości, jak dobro rodziny i wspólnota kulturowa, do polityków PSL, Koalicji Polskiej i Konfederacji, by spotkać się po wyborach 12 lipca, i porozmawiać o "najistotniejszych sprawach".

 

Jacek Sasin ocenił w "Graffiti", że propozycja prezydenta jest "przełomowa". - Od bardzo długiego czasu tkwimy w podziale na władzę i opozycję. Opozycja zbudowała się na totalności w stosunku do rządu i propozycja pana prezydenta daje szansę na przełamanie tego fatalnego modelu - dodał.

 

Jak powiedział, "są pewne punkty styczne z wizją Polski pana prezydenta i jego zaplecza, PiS" z wizją PSL czy Konfederacji. - Ciężko rozmawiać o poszukiwaniu wspólnoty z PO, która jest na "nie, bo nie", wszystko kwestionuje - dodał.

 

ZOBACZ: "To poważna polityczna oferta z mojej strony". Prezydent o "Koalicji Polskich Spraw"

 

"Mogę sobie wyobrazić poszerzenie bazy politycznej rządu"

 

Prowadzący program Tomasz Machała zwrócił uwagę, że jeszcze przed kilkoma tygodniami prezydent i premier atakowali prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wypominali mu m.in. podwyższenie wieku emerytalnego. 

 

- Niewątpliwie te grzechy obciążają konto Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego formację polityczną, to współuczestniczenie z PO w tym niedobrych dla Polski decyzjach. Ale jeśli popatrzymy chociażby na stosunek do rodziny, na światopogląd, na stosunek do wartości to tutaj możemy powiedzieć więcej jest rzeczy wspólnych niż tych, które różnią pana prezydenta i wyborców PSL czy Konfederacji - ocenił Sasin.

 

Według niego, "Koalicja Polskich Spraw" to poważna oferta polityczna, "nie tylko na pogadanie sobie, ale na wspólne działanie".

 

Wicepremier powiedział także, że wyobraża sobie taką współpracę w parlamencie. Podkreślił jednak, że to prezydent "określa pole współpracy".

 

Sasin został także zapytany o to, czy wyobraża sobie przedstawicieli PSL w składzie rządu. - To jest daleko idące. Koalicje mają to do siebie, że również przewidują uczestnictwo w rządzeniu - mówił. - Mogę sobie wyobrazić poszerzenie bazy politycznej rządu, ale to by wymagało daleko idących rozmów politycznych - dodał.

 

WIDEO: Jacek Sasin w "Graffiti"

  

NIK kontroluje wybory 10 maja

 

Inspektorzy NIK rozpoczęli kontrolę doraźną działań wybranych podmiotów w związku z przygotowaniem wyborów na prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r. - poinformowała w środę Najwyższa Izba Kontroli.

 

W maju poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek złożył wniosek do NIK o przeprowadzenie kontroli w KPRM i Ministerstwie Aktywów Państwowych "celem dokładnego przedstawienia i analizy wydatków i działań KPRM i Ministerstwa związanych z przeprowadzeniem wyborów prezydenta RP w 2020 r.". Chodzi o wybory prezydenckie, które w trybie korespondencyjnym miały odbyć się 10 maja.

 

We wniosku Śmiszek napisał, że "zlecenie druku kart i pakietów wyborczych bez istnienia podstawy prawnej stanowi nie tylko przekroczenie uprawnień, ale także wyrządza skarbowi państwa znaczne straty finansowe".

 

ZOBACZ: Kontrola poselska ws. wyborów z 10 maja. "Premier rozpoczął czyszczenie dokumentów"

 

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin został zapytany w czwartek w "Graffiti" o to, czy ma obawy w związku z kontrolą NIK. - Nie mam żadnych. Wybory zostały ogłoszone przez panią marszałek. Zgodnie z zapisami konstytucji, obowiązkiem władzy publicznej było się do tych wyborów przygotować. To opozycja zrobiła wszystko - skutecznie - żeby te wybory storpedować - ocenił Jacek Sasin.

 

Jak podkreślił, NIK "ma prawo kontrolować prawidłowość decyzji podejmowanych przez organy władzy". - Takich kontroli jest bardzo wiele - dodał.

 

- Nie traktuję tego jako decyzję polityczną. Kierownictwo NIK uznało, że trzeba sprawdzić, czy wszystkie decyzje zostały podejmowane zgodnie z prawem i absolutnie to szanuję - powiedział Sasin.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

luq/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie