"Będę twardo bronił wszystkich atakowanych". Rafał Trzaskowski w "Gościu Wydarzeń"

Polska
"Będę twardo bronił wszystkich atakowanych". Rafał Trzaskowski w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Rafał Trzaskowski w programie "Gość Wydarzeń"

- Jest olbrzymia szansa wygrać te wybory. Jak nie teraz, to kiedy? - zauważył w programie "Gość Wydarzeń" Rafał Trzaskowski. W czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej rozmawiał z Bogdanem Rymanowskim. Zapewniał, że jeśli wygra wybory, to "będzie twardo bronił wszystkich atakowanych". - Taka jest rola prezydenta, żeby bronić wszystkich słabszych - mówił.

W czwartek Rafał Trzaskowski, w piątek Andrzej Duda. Polsat to jedyna stacja w Polsce, w której na finiszu kampanii po raz kolejny wystąpią obaj kandydaci na prezydenta.

 

W I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Obaj zmierzą się w II turze w najbliższą niedzielę, 12 lipca.

 

- Będę miał wreszcie okazję porozmawiać z żoną i dziećmi - powiedział Rafał Trzaskowski, zapytany o to, co zrobi, kiedy w piątek o północy nastąpi cisza wyborcza.  

 

Moja żona będzie bronić praw kobiet

 

Podkreślał, jak bardzo zaangażowana jest w kampanię jego żona Małgorzata, która wcześniej nie angażowała się politycznie. - Dzisiaj spotyka się z kobietami na Śląsku. Jest zaangażowana cała sobą - mówił Trzaskowski.     

 

Pytany, czy aktywność żony pozwoli mu zdobyć głosy, Rymanowski przypomniał słowa polityka PiS Marcina Mastalerka, który stwierdził, że z tym różnie bywa, a Małgorzatę Trzaskowską określił jako feministkę, Trzaskowski odparł: - Widać, że nie zna mojej żona. Jest twardą Ślązaczką. Fantastyczną, otwartą, uśmiechniętą osobą, naturalną. Na pewno pomaga (jej aktywność w kampanii - red.).     

 

Dodał, że będzie też taką pierwszą damą i będzie bronić praw kobiet. 

 

Siebie samego Rafał Trzaskowski określił mianem "człowieka kompromisu". - Oglądając TVP, to można się rożnych rzeczy dowiedzieć, nawet, że mam 1,7 m wzrostu, mimo że mam 1,8 m. Można się dowiedzieć, że zapowiadam nie wiadomo jakie zmiany, a ja chcę prawdziwych zmian, chcę silnego prezydenta, niezależnego - stwierdził kandydat KO. Ocenił, że to PiS ciągle funduje Polakom rewolucje.  

 

"Premier się wyzłośliwia w terenie i prowadzi kampanię"

 

Pytany o słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który w czwartek powiedział, że "głos na Trzaskowskiego, to skok do basenu, w którym nie wiadomo czy jest woda", Trzaskowski odparł: - Radziłbym premierowi zabrać się do pracy. Ja jestem na urlopie, a rząd nie miał swojego posiedzenia od kilku tygodni, bo ministrowie przez cały czas organizują PiS-owską kampanię.   

 

- PiS-owski premier organizuje PiS-owskiemu kandydatowi kampanię zamiast zająć się pracą - powiedział Trzaskowski. Jego zdaniem "sytuacja jest bardzo poważna, a rząd przez cały czas coś ukrywa". - Sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Okazuje się, że grozi nam 5 proc. mniej przyrostu PKB, że będą podwyżki, że będą zwolnienia. A ten statek płynie przez burzę i nie ma kapitana tam, gdzie on powinien być, czyli na mostku kapitańskim. Bo pan premier się wyzłośliwia w terenie i prowadzi kampanię wyborczą - dodał. 

 

ZOBACZ: Budka do Morawieckiego: stał się pan heroldem Dudy, czas wracać do pracy

 

Na uwagę, że identyczne zarzuty są pod jego adresem, że nie ma kapitana w Warszawie i stolica ma od kilku tygodni problem, Trzaskowski zapewnił, że choć on jest na urlopie, to jego zastępcy przez cały czas pracują. - Natomiast ja widzę wszystkich ministrów w terenie - mówił.

 

"Prezydent powinien być niezależny"

 

Kandydat KO odniósł się do słów Janiny Ochojskiej, która stwierdziła, że głosuje na niego, bo jako prezydent wprowadzi kartę LGBT w całym kraju - później wpis usunęła. Trzaskowski przyznał, że Janinę Ochojską bardzo szanuje, ale zapewnił: - Nie ma tego w moim programie.  To w ogóle nie jest zadanie dla prezydenta Polski.  

 

Później uzupełnił, że chce się "zająć walką z nienawiścią, z telewizją publiczną, która przez cały czas atakuje". - Trzeba zlikwidować TVP Info - ocenił.  

 

Pytany, jakim będzie prezydentem wyjaśniał, że będzie stał przy tych wszystkich atakowanych przez PiS. - Nauczycieli atakowali, lekarzy, rodziców osób z niepełnosprawnościami. Wszystkich, którzy myślą inaczej, wszystkich, którzy wyglądają inaczej, wszystkich, którzy weszli w konflikt z państwem PiS - wyliczał. 

 

- Uważam, że prezydent Polski powinien być niezależny. Powinien stać przy wszystkich, którzy są atakowani - podkreślał kandydat KO.  - Taka jest rola prezydenta, żeby bronić wszystkich słabszych, bronić wszystkich atakowanych, wszystkich, którzy spychani są na margines - dodał Trzaskowski.    

 

Jego zdaniem rząd PiS, razem z prezydentem Andrzejem Dudą, "zajmuje się cały czas szczuciem, napuszczaniem ludzi na siebie, atakiem". - A przecież tak nie może być. My musimy odbudować wspólnotę. Dzisiaj PiS doprowadził do tego, że nawet w rodzinach ludzie nie rozmawiają ze sobą - mówił Trzaskowski.

 

"Cyniczne państwo PiS chce atakować wszystkich"

 

- Dzisiaj jedzie ten walec propagandy, to cyniczne państwo PiS chce atakować wszystkich, którzy nie są aparatczykami, którzy nie są związani z partią. Krytykują wszystkich, atakują wszystkich - powiedział polityk. 

 

- Ja mówię jasno, nie ma równych i równiejszych. Nie ma lepszych i gorszych. Nie ma kast. Wszyscy jesteśmy tacy sami - przekonywał.

 

ZOBACZ: Kogo popiera rodzina rotmistrza Pileckiego? Rodzeństwo podzielone 

 

Dodał, że każdy, kto jest atakowany przez władzę PiS, będzie broniony przez prezydenta Rzeczypospolitej. Mówiąc o tym, czym chciał by się zająć, wymienił walkę o miejsca pracy, bezpieczeństwo i służbę zdrowia. 

 

Przekonywał, że Donalda Tuska nie ma już w polityce i teraz "musi też odejść największy mąciciel Jarosław Kaczyński". Dzięki temu, jako ocenił, Polacy "będą w stanie się porozumieć dla dobra Rzeczypospolitej". 

 

WIDEO: Rozmowa Bogdana Rymanowskiego z Rafałem Trzaskowskim w programie "Gość Wydarzeń"

  

 

"Pełnia władzy demoralizuje"

 

Zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy w tej odbudowanej wspólnocie widzi miejsce dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Trzaskowski stwierdził: - Jeżeli prezes Kaczyński przestanie cały czas jątrzyć, podejmować wszystkie decyzje, to tak.  

 

- Być może, kiedy prezes Kaczyński nie będzie mógł wykonać telefonu do Pałacu Prezydenckiego, i kazać w ciemno po nocy podpisywać wszystkich ustaw, to uzna, że warto porozmawiać. Dzisiaj Jarosław Kaczyński ma pełnię władzy, a pełnia władzy demoralizuje - uznał Rafał Trzaskowski.  

 

Zadeklarował, że jako prezydent pomoże tam, gdzie trzeba, ale: - Będę wetował twardo ustawy, które będą łamały konstytucję, łamały demokrację, czy wprowadzające nowe podatki.  

 

Przekonywał, że prezydent "musi być niezależny i patrzący zdemoralizowanej władzy na ręce". 

 

"Prezydent Duda nie musi zmieniać zdania, bo go nie ma"

 

Odnoszą się do słów Andrzeja Dudu, który mówił, że prezydent powinien być osobą "poważną, wiarygodną i stabilną", a Trzaskowski wiarygodności nie posiada, bo "kto raz zmienił zdanie o 180 stopni, to będzie je zmieniał cały czas", kandydat KO odparł: - Prezydent Duda nie musi zmieniać zdania, bo nie ma swojego zdania. Prezentuje wyłącznie zdanie Jarosława Kaczyńskiego.

 

ZOBACZ: Prezydent: chcę Polski, która chroni słabszych i nie musi się bać silnych

 

- Ja się tym różnię właśnie od Andrzeja Dudy, że jestem w stanie powiedzieć, co robiliśmy dobrze, gdzie popełnialiśmy błędy. Jestem nawet w stanie pochwalić PiS za trafną diagnozę, jeżeli chodzi o 500+, jestem w stanie odnieść się z szacunkiem do Lecha Kaczyńskiego - mówił Rafał Trzaskowski. Dodał, że prezydent Duda "wyłącznie nas dzieli". - Nigdy nie wyciągnął ręki do nikogo, kto myśli inaczej - dodał. 

 

Pytanie Rafała Trzaskowskiego do Andrzeja Dudy 

 

Kandydat KO poprosił Bogdana Rymanowskiego, by w piątkowej rozmowie z Andrzejem Dudą zapytać prezydenta o to, czy choć raz pochwalił swoich konkurentów i czy potrafił choć raz skrytykować Jarosława Kaczyńskiego.  

 

Więcej odcinków programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.
zdr/luq/grz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie