Szokująca fala upałów na Syberii. Temperatury dochodziły do 35 stopni

Świat
Szokująca fala upałów na Syberii. Temperatury dochodziły do 35 stopni
Pixabay/Twitter/The Siberian Times
Rekordowe temperatury i ekstremalnie duża aktywność kleszczy w Syberii

Fala upałów dotknęła dużej części Rosji - od Uralu po republikę Tuwy. Od tygodni temperatury sięgają 30, a miejscami nawet 35 st. Celsjusza. Rekordowe pomiary odnotowano w całej zachodniej Syberii, w tym w Nowosybirsku, trzecim pod względem liczby ludności mieście w Rosji. Media odnotowują również ekstremalnie dużą aktywność kleszczy.

Rekordowe temperatury powietrza wahające się pomiędzy 30° C a 35° C zanotowano w całej zachodniej Syberii, w tym w Nowosybirsku, trzecim pod względem liczby ludności mieście w Rosji, oraz w Krasnojarsku i okolicznych obszarach, takich jak obwód omski, tomski i kemerowski oraz w górach Ałtaj.

 

Pęka lód, atakują kleszcze

 

Lokalne media zauważają, że lód na potężnej rzece Jenisej, w porcie Dudinka, zaczął pękać prawie miesiąc przed swoją zwykłą porą przypadającą na początek czerwca.

 

W Krasnojarsku odnotowano również ekstremalną aktywność kleszczy, których liczba wzrosła 200 razy powyżej normy. Na Syberii kleszcze często wywołują zapalenie mózgu i boreliozę. Ponad tysiąc osób zgłosiło już ukąszenia przez kleszcze w obwodzie kemerowskim.

 

ZOBACZ: Telefony komórkowe mogą zwabiać kleszcze

 

- W regionie Tiumenia lekarze rejestrują dziennie sto przypadków ukąszeń przez kleszcze - powiedziała szefowa regionalnego szpitala zakaźnego Galina Poluszkina.

 

Sytuację pogarsza fakt, iż ludzie łamią blokady wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, chcąc cieszyć się słońcem i masowo wylegli do parków i na plaże w całej zachodniej Syberii.

 

"Nie pamiętam takiej wiosny"

 

Jabłonie i czeremchy, które zwykle kwitną od połowy do końca maja, rozkwitły pod koniec kwietnia, na kilka tygodnie przed swoim "normalnym" harmonogramem. Przed czasem rozkwitają również topole, które do końca czerwca będą rozrzucać chmury puchu po ulicach syberyjskich miast.  

 

- Nie było wiosny, ani tygodniowego łagodnego wzrostu temperatury. Ktoś właśnie kliknął przycisk "gorące powietrze" pod koniec kwietnia i zaczęło się lato. Urodziłem się na Syberii i mieszka tu od sześćdziesięciu lat, ale nie pamiętam ani jednej takiej wiosny - powiedział dziennikarz Siergiej Zubczuk z Barnauł. 

 

ZOBACZ: Będą przerwy w dostawach prądu? Susza wpływa na jego produkcję

 

Ostatni raz podobnie ciepły maj z temperaturami powyżej 20° C zarejestrowano na Syberii kilkadziesiąt lat temu: w 1947, 1957 i 1962 roku.

 

- Fala upałów dotarła do nas z południowego zachodu, prawie z Iranu - powiedział profesor Aleksiej Kozuchowski z Wydziału Geografii Syberyjskiego Uniwersytetu Federalnego w Krasnojarsku. 

 

Upał przyczynił się wiele pożarów lasów i stepów w regionie, do końca kwietnia ogień strawił dwa miliony hektarów terenów. Mieszkańcy obawiają się, że to nie koniec. 

 

Upały są przyczyną pożarów. Do kwietnia ogień strawił 2 mln ha powierzchni   Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych Jakucji
Upały są przyczyną pożarów. Do kwietnia ogień strawił 2 mln ha powierzchni
grz/zdr/ "The Siberian Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie