Trzaskowski: kto przeczy szczepieniom, nie przynależy do XXI wieku

Polska
Trzaskowski: kto przeczy szczepieniom, nie przynależy do XXI wieku
Flickr/PO
- Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne, ktoś, kto im przeczy, nie przynależy do XXI wieku - powiedział Rafał Trzaskowski

- Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne; ktoś, kto im przeczy, wydaje się nie przynależeć do XXI wieku - powiedział we wtorek w Lesznie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Ocenił, że wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy nt. szczepień "była przedziwna".

Trzaskowski był pytany na briefingu w Lesznie o poniedziałkową wypowiedź starającego się o reelekcję Andrzeja Dudy na temat szczepionki na COVID-19. - Absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych - odpowiedział prezydent.

 

- To jest przedziwne. Słyszałem wcześniej, że pan prezydent mówił, że nie wie, czy człowiek wpływa na ocieplenie klimatyczne, teraz mówi o szczepionkach. Naprawdę bardzo dziwne stwierdzenia. Ja oczywiście mówię głośno, że szczepionki dla dzieci są absolutnie konieczne, wszyscy eksperci się z tym zgadzają, więc nie wiem, dlaczego prezydent wypowiada tego typu zdania - odpowiedział kandydat KO na prezydenta.

 

- Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne, ktoś, kto im przeczy, wydaje się, że nie przynależy do XXI wieku - dodał.

 

ZOBACZ: Likwidacja powiatów? Jasna deklaracja Trzaskowskiego

 

"Jest za wcześnie, by wróżyć z fusów"

 

Trzaskowski był później dopytywany, jakie jest jego zdanie, jeśli chodzi o szczepienie się przeciw koronawirusowi - w momencie, gdy będzie to możliwe.

 

- Zrozumiałem, że pan prezydent mówi o wszystkich szczepionkach. Więc rozróżnijmy - jeżeli chodzi o szczepienie dzieci, to obowiązkowe szczepienie jest standardem całego świata. Natomiast jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa, to na razie jej nie ma - odparł polityk. Dlatego - mówił - trudno mówić obecnie o jakichkolwiek rozwiązaniach.

 

Trzaskowski podkreślił, że trudno mu sobie wyobrazić sytuację, gdy do szczepienia się na koronawirusa będą zmuszani przez rząd dorośli ludzie. Zaznaczał, że będzie warto wypowiadać się na ten temat, gdy taka szczepionka powstanie, biorąc pod uwagę panującą w danym momencie sytuację epidemiologiczną. Polityk zauważył, że równolegle trwają prace nad lekami i terapiami zwalczającymi koronawirusa. - W związku z tym jest dziś zdecydowanie za wcześnie, by wróżyć z fusów - zaznaczył Trzaskowski.

 

WIDEO: fragment konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego

  

"Nie szczepiłem się na grypę"

 

Podczas poniedziałkowej debaty w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezydent został zapytany o szczepionkę na Covid-19. Odpowiedział, że "absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych" i że on sam nigdy się nie zaszczepił na grypę. - Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył Duda.

 

ZOBACZ: Szczerski tłumaczy słowa prezydenta o szczepionkach

 

We wtorek prezydent na Twitterze powtórzył, że jego zdaniem ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Dodał, że w przypadku innych chorób jak polio, gruźlica, szkarlatyna itp., "to zupełnie co innego".

zdr/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie