Szczerski tłumaczy słowa prezydenta o szczepionkach

Polska
Szczerski tłumaczy słowa prezydenta o szczepionkach
Polsat News
Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski

- Prezydent Andrzej Duda uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie Polakom dostępu do szczepionek na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu wyszczepienia się. Ta szczepionka nie będzie obowiązkowa dla dorosłych - mówił w "Graffiti" szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek w Końskich odbyła się debata organizowana przez Telewizję Polską, w której wziął udział urzędujący prezydent Andrzej Duda. Jego konkurent, Rafał Trzaskowski, wziął udział w debacie w Lesznie. Ubiegający się o reelekcję  prezydent odpowiadał na pytania bezpośrednio od mieszkańców.

 

O debacie z udziałem Rafała Trzaskowskiego można przeczytać tutaj.

 

Andrzej Duda został zapytany o koronawirusa i szczepionkę na Covid-19. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - mówił. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chce się szczepić - powiedział.

 

- Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył prezydent. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce - to jest jego osobista decyzja - dodał.

 

W nocy prezydent umieścił wpis w mediach społecznościowych, w którym tłumaczył, że nie opowiada się przeciwko obowiązkowym szczepieniom na takie choroby jak polio, gruźlica czy szkarlatyna.

 

 

"Szczepionka będzie dostępna, ale nie będzie przymusu"

 

Szef gabinetu prezydenta - Krzysztof Szczerski - powiedział w "Graffiti", że i on nie szczepił się na grypę. - Szczepiłem się w dzieciństwie, ostatnio szczepiłem się na choroby rzadkie, bo w związku z moją pracą musiałem zaszczepić się na choroby, które są poza Polską - dodał.

 

- Proszę wszystkich rodziców, żeby nie zapominali i zadbali o szczepienia swoich dzieci - powiedział.

 

Odnosząc się do słów prezydenta, Szczerski podkreślił, że Andrzej Duda miał na myśli jedynie szczepienia na koronawirusa. - Prezydent uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnienie Polakom dostępu do szczepionek na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu wyszczepienia się. Ta szczepionka będzie dostępna dla Polaków, natomiast nie będzie obowiązkowa dla dorosłych Polaków - dodał.

 

WIDEO: Krzysztof Szczerski w "Graffiti"

  

ZOBACZ: Szczepionka na Covid-19. Brazylia rozpoczyna testy

 

Podkreślił również, że szczepionka powinna trafić m.in. do osób starszych i będących w grupie ryzyka.

 

- Koronawirus, tak jak wirus grypy, jest wirusem sezonowym - powiedział Szczerski. Jak podkreślił, to inna sytuacja niż ze szczepieniami obowiązkowymi dla dzieci.  

 

Zdaniem Szczerskiego, prezydent powiedział o tym "bardzo precyzyjnie". - Zaczęła się manipulacja, tak jak wszystkim, co się w ostatnim czasie dzieje - mówił.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

luq/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie