Prezydent Brazylii zakażony koronawirusem. Wcześniej bagatelizował epidemię

Świat
Prezydent Brazylii zakażony koronawirusem. Wcześniej bagatelizował epidemię
PAP/EPA/Joédson Alves
Zakażony koronawirusem Bolsonaro nie narzeka publicznie na swój stan zdrowa

Jair Bolsonaro, prezydent Brazylii, ogłosił, że otrzymał pozytywny wynik swojego testu na obecność koronawirusa. 65-letni polityk wcześniej wielokrotnie lekceważył pandemię SARS-CoV-2, uważając m.in., że jest "spiskiem medialnym", a chorobę Covid-19 nazywał "zwykłą grypą". Wyrzucił również z rządu ministra zdrowia, ponieważ - jego zdaniem - wprowadził zbyt dotkliwe restrykcje.

Bolsonaro o tym, że jest zakażony, poinformował dziennikarzy, stojąc w maseczce. - Miałem 38 stopni gorączki, lecz moje płuca są w porządku. Lekarze dali mi hydroksychlorochinę i azytromycynę (antybiotyk - red.), po których poczułem się lepiej. Teraz czuję się dobrze, normalnie. Chciałbym nawet się tu przespacerować, lecz nie mogę z uwagi na zalecenia medyczne - powiedział.

 

Dodał, że będzie pracował w formie wideokonferencji.

 

Bolsonaro kpił z pandemii

 

Wcześniej prezydent Brazylii często pojawiał się publicznie, nie zasłaniając ust i nosa, a jednocześnie mieszając się z tłumem swoich zwolenników. Wielokrotnie starał się pomniejszyć zagrożenie Covid-19 i krytykował władze stanowe za zbyt daleko - jego zdaniem - posunięte restrykcje przynoszące straty gospodarcze.

 

ZOBACZ: Brazylijski naukowiec: mamy lek na Covid-19 [artykuł z kwietnia]

 

W marcu był trzykrotnie badany pod kątem obecności koronawirusa po spotkaniu na Florydzie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wielu członków jego delegacji do USA zostało zakażonych koronawirusem.

 

Przez ostatnie miesiące niejednokrotnie bagatelizował światową epidemię, także wtedy, gdy Brazylia stała się drugim na świecie krajem po USA z największą liczbą przypadków koronawirusa. 

 

Zakażona babcia żony Bolsonaro w ciężkim stanie

 

Doniesienia, że Bolsonaro mógł się zakazić, pojawiły się w poniedziałek wieczorem - informował brytyjski "The Guardian", dodając, że 80-letnia babcia pierwszej damy Brazylii została intubowana dzień wcześniej w szpitalu, gdy wykryto u niej koronawirusa.

 

ZOBACZ: Słowa prezydenta Dudy o szczepionkach. Jest reakcja Izby Lekarskiej

 

Z kolei brazylijskie media przekazywały, że prezydent został przetestowany po tym, jak wystąpiła u niego wysoka gorączka i uporczywy kaszel. 

wka/ theguardian.com, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie