"Mamy lek na Covid-19. Pierwsze testy na chorych w maju"

Świat
"Mamy lek na Covid-19. Pierwsze testy na chorych w maju"
PAP/EPA/JALAL MORCHIDI/ zdjęcie ilustracyjne
Pierwsze testy nowego leku mogłyby ruszyć w maju

Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.

Szef brazylijskiego resortu nauki i technologii powiedział w środę, że podczas badań in vitro nowy środek farmakologiczny wykazał 94-proc. skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Stwierdził też, że zdaniem naukowców środek ten powoduje występowanie bardzo niewielu skutków ubocznych. Słowa ministra cytuje m.in. serwis internetowy Euronews.

 

Według przedstawiciela administracji prezydenta Jaira Bolsonaro, cytowanego m.in. przez brazylijską stację TV Record, w najbliższych dniach ruszą pierwsze testy nowego preparatu na osobach chorych na Covid-19.

 

Badania na grupie 500 zainfekowanych

 

- Badania dotyczące nowego leku będą prowadzone w siedmiu szpitalach naszego kraju na łącznej grupie 500 osób zainfekowanych koronawirusem - powiedział Marcos Pontes.

 

Brazylijski minister stwierdził, że do czasu rozpoczęcia testów nie może ujawnić nazwy preparatu. - W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek - dodał.

 

ZOBACZ: Brazylijski piłkarz rozdał ubogim 20 ton żywności

 

Pontes stwierdził, że pierwsze testy nowego leku mogłyby ruszyć już w połowie maja. Trwałyby co najmniej cztery tygodnie.

 

W Brazylii do czwartku na Covid-19 zmarło 1760 osób i potwierdzono ponad 29 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie