Słowa prezydenta o szczepionkach. Jest reakcja Izby Lekarskiej

Polska
Słowa prezydenta o szczepionkach. Jest reakcja Izby Lekarskiej
PAP/EPA/DAVID MARIUZ
"Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta" - brzmi stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie

"Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę" - brzmi stanowisko Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. To reakcja na wypowiedź Andrzeja Dudy podczas poniedziałkowej debaty w Końskich.

W poniedziałek w Końskich odbyła się debata organizowana przez Telewizję Polską, w której wziął udział urzędujący prezydent Andrzej Duda. Jego konkurent, Rafał Trzaskowski, wziął udział w debacie w Lesznie. 

 

O debacie z udziałem Rafała Trzaskowskiego można przeczytać tutaj.

 

Andrzej Duda został zapytany o koronawirusa i szczepionkę na Covid-19. - Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - mówił. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chce się szczepić - powiedział.

 

ZOBACZ: Szczerski tłumaczy słowa prezydenta o szczepionkach

 

- Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył prezydent. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce - to jest jego osobista decyzja - dodał.

 

W nocy prezydent umieścił wpis w mediach społecznościowych, w którym tłumaczył, że nie opowiada się przeciwko obowiązkowym szczepieniom na takie choroby jak polio, gruźlica czy szkarlatyna.

"Kampania nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych"

 

Na słowa prezydenta zareagowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

 

"Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postaw" - brzmi stanowisko Izby opublikowane na jej stronie internetowej.

 

"Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, (...) w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę" - dodano.

 

Izba zwróciła się także do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o "pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie".

 

"Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronnych" - dodano.

zdr/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie