Koronawirus w Polsce. Nie żyje siedem kolejnych osób

Polska
Koronawirus w Polsce. Nie żyje siedem kolejnych osób
Polsat News
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1658 osób, pod respiratorem - 73. Wyzdrowiało 24 tys. 238 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie

Na COVID-19 zmarło siedem kolejnych osób, potwierdzono też 257 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Polsce odnotowano 36 tys. 412 przypadków zakażenia, 1 528 zgonów, a 24 tys. 238 osób wyzdrowiało. Oznacza to, że liczba aktywnych przypadków wynosi 10 389.

We wtorek rano resort zdrowia poinformował o 257 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

 

Najwięcej na Śląsku

 

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (91), wielkopolskiego (75), małopolskiego (21), podkarpackiego (17), lubelskiego (15), łódzkiego (9), dolnośląskiego (9), mazowieckiego (6), świętokrzyskiego (4), opolskiego (3), podlaskiego (2), pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1), zachodniopomorskiego (1), kujawsko-pomorskiego (1).

 

 

Ministerstwo poinformowało też o śmierci siedmiu kolejnych osób. To cztery kobiety i trzech mężczyzn w wieku od 65 do 83 lata. Zgony nastąpiły w szpitalach w Raciborzu, Białej Podlaskiej, Poznaniu, Radomsku i Białymstoku. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

 

 

Na Śląsku górnicy, w Wielkopolsce weselnicy

 

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał we wtorek, że zakażenia w woj. śląskim dotyczą rodzin górników, a przypadki z woj. wielkopolskiego m.in. gości weselnych.

 

- 91 zakażeń na Śląsku to praktycznie w 100 proc. rodziny osób zakażonych z kopalń, rodziny górników. Na 75 zakażeń w Wielkopolsce rzutuje impreza okolicznościowa, wesele spod Ostrzeszowa – powiedział rzecznik na briefingu w Warszawie.

 

Andrusiewicz podał, że na ponad 16 tys. testów przeprowadzonych u osób wyjeżdżających do sanatoriów, było 28 pozytywnych wyników. - To jest swego rodzaju przesiew, który pokazuje, ile może być osób bezobjawowych w polskim społeczeństwie - wskazał.

 

WIDEO: Konferencja prasowa przed Ministerstwem Zdrowia

  

Wyzdrowiało ponad 24 tys. osób

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1658 osób, pod respiratorem - 73. Wyzdrowiało 24 tys. 238 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: kto przeczy szczepieniom, nie przynależy do XXI wieku

 

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 11 tys. 780 osób, a kwarantanną – 85 tys. 327 osób.

 

 

Wyzdrowiało już ponad 90 proc. zakażonych koronawirusem górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) oraz ponad 70 proc. zakażonych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z danych obu firm. W JSW potwierdzono 12 nowych przypadków infekcji, a w PGG - 4.

 

Łącznie od początku epidemii w JSW zakażonych zostało 3963 pracowników, a w PGG 1918 - w sumie potwierdzono 5881 przypadków SARS-CoV-2. Wraz z należącą do spółki Węglokoks Kraj kopalnią Bobrek, gdzie wyzdrowieli już wszyscy zakażeni górnicy, łączna liczba zakażeń w kopalniach węgla kamiennego wynosi 6471.

 

Wirus z Wuhan

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Astma a COVID-19. Ustalenia naukowców

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie