Ponad 36 tys. przypadków koronawirusa w Polsce

Polska
Ponad 36 tys. przypadków koronawirusa w Polsce
Polsat News
Do tej pory w Polsce potwierdzono łącznie 36 tys. 155 przypadków zakażenia koronawirusem

Na COVID-19 zmarły cztery kolejne osoby, potwierdzono też 205 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 36 tys. 155, a zgonów do 1 521.

"Mamy 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

 

Zmarły cztery osoby

 

Nowe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (49), mazowieckiego (39), łódzkiego (31), lubelskiego (26), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), świętokrzyskiego (10), wielkopolskiego (8), dolnośląskiego (5), podlaskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), lubuskiego (1), opolskiego (1) i pomorskiego (1).

Resort poinformował też o śmierci czterech kolejnych osób. To trzy kobiety i mężczyzna w wieku od 73 do 91 lat. Zgony nastąpiły w szpitalach w Raciborzu i Łańcucie. Większość osób miała choroby współistniejące. 

 

Do tej pory w Polsce potwierdzono łącznie 36 tys. 155 przypadków zakażenia koronawirusem. 1521 osób zmarło.

 

Prawie 24 tys. wyleczonych pacjentów

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1790 osób, pod respiratorem - 76. Wyzdrowiało 23 tys. 966 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Biznesmen kupił maseczkę ze złota. "Nie wiem czy chroni przed koronawirusem"

 

Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 12 tys. 118 osób, a kwarantanną – 83 tys. 767 osób.

 

 

Wirus z Wuhan

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 po raz pierwszy lekarze zidentyfikowali w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. W krótkim czasie skala zakażeń wzrosła tak dalece, że Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła dla całego świata stan pandemii. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca. Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie