Co z podatkiem od smartfonów? Odpowiada rzecznik rządu

Polska
Co z podatkiem od smartfonów? Odpowiada rzecznik rządu
Polsat News
Co z podatkiem od smartfonów? Odpowiada rzecznik rządu

- W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Według niego, sprawa zapowiedzianego weta prezydenckiego ten temat zamyka.

Müller pytany we wtorek w Radiu Plus, czy będzie przedstawiony i przyjęty przez Sejm tzw. podatek od smartfonów, pomimo że prezydent Andrzej Duda negatywnie wypowiada się o tym pomyśle, odparł, że "jeszcze rząd nie przyjął takiego projektu".

 

- Myślę, że sprawa prezydenckiego weta zapowiedzianego - de facto - ten temat zamyka. Pan prezydent powiedział, że się nie zgodzi na te przepisy. Więc, jeżeli byłaby taka sytuacja, jasna deklaracja prezydenta, to też trudno taki projekt procedować - powiedział rzecznik rządu.

 

- W tej chwili nie ma projektu rządowego w tym zakresie, w związku z tym taki podatek nie powstaje w tej chwili - zaznaczył Müller.

 

ZOBACZ: Słowa prezydenta o szczepionkach. Jest reakcja Izby Lekarskiej

 

Do kwestii wprowadzenia opłaty reprograficznej odniósł się prezydent Andrzej Duda. "Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów" - napisał prezydent na Twitterze.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że kwestia opłaty doliczanej do cen urządzeń i nośników służących do kopiowania treści zostanie wkrótce uregulowana, a część pieniędzy z tej opłaty zasili tworzony właśnie fundusz ubezpieczeń dla artystów.

 

Projekt Ustawy o statusie artysty zawodowego

 

"Rzeczpospolita" podała w weekend, powołując się na biuro prasowe MKiDN, że w ciągu kilku tygodni projekt Ustawy o statusie artysty zawodowego trafi do uzgodnień międzyresortowych.

 

Jak przypomniała "Rz", chodzi o to, by urządzenia typu telewizor czy smartfon – na których odtwarzane są często treści z naruszeniem praw autorskich – obciążone były dodatkową opłatą. Często na nich tworzone są kopie treści na tzw. własny użytek i tym opłatę motywują twórcy. Środki mają trafiać na fundusz, z którego finansowana będzie zarówno pomoc dla artystów, jak i wsparcie systemu emerytalnego.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie