Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Prezydent Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że w Stanach Zjednoczonych zmniejsza się śmiertelność wśród nowo zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły w Brazylii 602 osoby. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

Indie w poniedziałek zostały trzecim krajem na świecie pod względem liczby zakażeń koronawirusem - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W kraju tym od początku pandemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 697 413 osób.

Więcej zakażeń jest tylko w Stanach Zjednoczonych (2 897 613) i Brazylii (1 603 055). Do tej pory trzecim krajem z najwyższą liczbą zakażeń była Rosja, gdzie stwierdzono dotychczas 686 777 przypadków.

W ciągu ostatniej doby w Indiach, zamieszkanych przez 1,3 mld ludzi, wykryto 24 248 przypadków zakażenia. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi 19 693 i pod tym względem Indie są ósmym krajem na świecie, za USA, Brazylią, Wielką Brytanią, Włochami, Meksykiem, Francją i Hiszpanią.

W sumie na całym świecie, według danych Uniwersytetu Hopkinsa, koronawirusem do tej pory zakaziło się 11 495 412 osób. Zmarło 535 185 osób. Za wyzdrowiałe uznaje się 6 217 763 osoby.

Granice Belgii pozostaną zamknięte dla podróżnych z 15 krajów, które zostały uznane przez Unię Europejską za "bezpieczne" w odniesieniu do pandemii koronawirusa. Decyzja została podjęta na posiedzeniu belgijskiego rządu w poniedziałek po południu - informuje VRT.

Decyzja obejmuje podróżnych z Algierii, Tunezji, Maroka, Rwandy, Serbii, Czarnogóry, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Urugwaju, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii i Chin. Obywatele belgijscy, którzy będą chcieli wrócić do domu z tych krajów, będą wpuszczani na belgijskie terytorium.

W ubiegłym tygodniu Rada UE zaproponowała listę "bezpiecznych" krajów, których obywatele mogliby podróżować do państw członkowskich UE od 1 lipca. Jednak poszczególnym państwom członkowskim pozostawiono ostateczną decyzję w tej kwestii. W poniedziałek rząd federalny zdecydował, że podróżni z tych 15 krajów nie będą wpuszczani do Belgii "do odwołania".

250 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2 zarejestrowano na Białorusi w ciągu minionej doby – wynika z poniedziałkowego komunikatu resortu zdrowia. Zmarło kolejnych sześć osób.

Ogółem liczba osób, które zakaziły się na Białorusi koronawirusem, wzrosła w poniedziałek do 63804, co oznacza, że dobowy przyrost wynosi 250 przypadków.

Kolejne sześć potwierdzonych oficjalnie przypadków śmiertelnych zwiększyło ogólną liczbę zgonów do 429.

Wyzdrowiało 51120 osób, a w całym kraju przeprowadzono 1,074 mln testów. W ciągu ostatniej doby wykonano 6211 takich analiz.

172 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku epidemii - ten najnowszy bilans podała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Wśród zmarłych są emerytowani lekarze, którzy wznowili praktykę w związku z kryzysem w służbie zdrowia.

Łącznie SARS-CoV-2 zaraziło się prawie 30 tysięcy lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy oraz innych pracowników włoskiej służby zdrowia. To ponad 12 procent całego personelu medycznego kraju.

80 procent zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Lombardii, Emilii-Romanii i Wenecji Euganejskiej.

Rząd Portugalii opublikował w poniedziałek w dzienniku ustaw nowe przepisy dotyczące podróżowania do tego kraju. Przewidują one kary dla przewoźników lotniczych, transportujących do Portugalii pasażerów z tzw. niebezpiecznych kierunków epidemicznych, którzy nie posiadają testu wykluczającego koronawirusa.

W przypadku przybycia do Portugalii pasażera bez testu osoba ta będzie musiała na własny koszt wykonać takie badanie, zaś linia lotnicza, którą podróżował pasażer, zapłaci karę 1000 euro.

W dokumencie wyjaśniono, że obowiązek przedstawienia w portugalskim porcie lotniczym testu wykluczającego zakażenie koronawirusem nie dotyczy pasażerów z krajów strefy Schengen, państw z nią stowarzyszonych, a także sześciu krajów spoza Europy, uznawanych za „bezpieczne epidemicznie”. Należą do nich - według dziennika ustaw - Maroko, Algieria, Tunezja, Kanada, Korea Południowa oraz Chiny.

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, do lądowania na terytorium Portugalii nie mają obecnie prawa maszyny lecące z innych krajów świata, z wyjątkiem tych państw Afryki i Azji, w których językiem oficjalnym jest portugalski.

Fot. PAP/EPA/MANUEL DE ALMEIDA

Niepewność zatrudnienia związana z pandemią koronawirusa i postępującą automatyzacją pracy sprawia, że coraz więcej Koreańczyków uczy się takich zawodów, takich jak spawacz, hydraulik czy glazurnik - podał w poniedziałek dziennik "Dzoson Ilbo".

- Widzimy wzrost liczby osób chcących zdobywać specjalistyczne umiejętności, na które w mniejszym stopniu wpływają warunki ekonomiczne, i w których nie mogą być zastąpieni przez sztuczną inteligencję - powiedział cytowany przez tę gazetę Czoj Dzung Hwan, który prowadzi szkołę spawaczy rur.

Według tej placówki początkujący spawacz może w Korei Płd. liczyć na pensję w wysokości 2 mln wonów (6620 zł) miesięcznie, a spawacz doświadczony - od 2,5 do 3 mln wonów (8275-9930 zł) miesięcznie.

W wyborze specjalizacji najczęściej brane są pod uwagę dwa czynniki: stabilny dochód i wolność pracy na samozatrudnieniu - pisze "Dzoson Ilbo". - Wciąż jestem początkujący, więc zarabiam mniej niż dawniej, ale cenię sobie swobodę nie bycia zmuszonym do bezustannego zważania na szefa - powiedział 28-letni były pracownik małego biura podróży, który obecnie posiada licencję glazurnika i zarabia 100 tys. wonów (331 zł) za dzień pracy na budowie.

Co najmniej czterech członków załogi maltańskiego tankowca, odbywającego regularne kursy do portów Hiszpanii i Portugalii, zachorowało na Covid-19. Kapitan jednostki wezwał władze Hiszpanii o wydanie pozwolenia na wpłynięcie do portu w Huelvie, na południowym zachodzie tego kraju.

Jak ustalił portal Diario de Huelva, w niedzielę władze sanitarne Hiszpanii zgodziły się na przetransportowanie helikopterem jednego z chorych pasażerów tankowca Sichem Croisic do szpitala w Kadyksie. Tymczasem testy wykonane wśród załogi tankowca przez skierowany na statek personel medyczny potwierdziły w poniedziałek rano, że trzy inne osoby z Sichem Croisic również chorują na Covid-19.

W poniedziałek w godzinach popołudniowych kapitan jednostki nakazał odseparowanie chorych członków załogi oraz wezwał władze Hiszpanii o wydanie zgody na wejście tankowca do portu w Huelvie. Dziennik "El Mundo" twierdzi, że armator tankowca, na którym doszło do infekcji koronawirusem, chciałby, aby do środy udało się w Huelvie dokonać wymiany załogi jednostki.

W Portugalii podczas ostatnich 24 godzin zmarło wskutek zachorowania na Covid-19 sześciu pacjentów. Poprzedniej doby służby potwierdziły z kolei dziewięć zgonów. W sumie w całym kraju zanotowano już 1620 ofiar śmiertelnych.

Z poniedziałkowego komunikatu ministerstwa zdrowia Portugalii wynika, że podczas ostatniej doby liczba zakażonych powiększyła się o 232 do 44 129.

Władze ministerstwa sprecyzowały, że 84 proc. nowych zakażeń koronawirusem stwierdzonych w całej Portugalii od niedzieli wystąpiło w aglomeracji Lizbony oraz sąsiadującej z nią Dolinie Tagu.

W Hiszpanii od piątku do poniedziałku ministerstwo zdrowia potwierdziło trzy nowe zgony na Covid-19. Zaprezentowane w poniedziałek dane to pierwszy od piątku dobowy bilans ofiar Covid-19 opracowany przez hiszpańskie służby sanitarne. Szacują one łączną liczbę zmarłych wskutek infekcji koronawirusem na terenie tego kraju na 28 388.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że pomiędzy piątkiem a poniedziałkiem liczba zakażeń w Hiszpanii zwiększyła się z 250 545 do 251 789, czyli o 1244 nowe przypadki.

W poniedziałek w całej Hiszpanii występowało około 60 aktywnych ognisk zakażenia koronawirusem. Jedne z najliczniejszych występują w Katalonii, której władze zapowiedziały przeznaczenie 96 mln euro na walkę z ewentualnym nadejściem drugiej fali infekcji. Środki te zostaną wydane przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego w domach spokojnej starości.

Francuska Rada Stanu zawiesiła w poniedziałek dekret rządowy mówiący o tym, że potrzebna jest zgoda władz na zorganizowanie demonstracji, ale w związku z sytuacją zdrowotną w dobie epidemii Covid-19 utrzymała zakaz gromadzenia się więcej niż 5 tys. osób.

Członkowie Rady uznali, że "istnieją poważne wątpliwości" co do tego, czy nowa procedura dotycząca udzielania zgody na manifestację, wprowadzona dekretem z dnia 14 czerwca, "nie ingeruje w swobodę demonstracji".

Rada Stanu jest organem konstytucyjnym, pełniącym rolę najwyższej instancji sądu administracyjnego.

Trzynaście brytyjskich uniwersytetów stoi przed "bardzo realną perspektywą" niewypłacalności w efekcie epidemii koronawirusa, o ile nie otrzymają pomocy rządowej - wynika z przedstawionej w poniedziałek analizy Instytutu Studiów Fiskalnych (IFS).

Jak wskazuje think tank, na największy spadek dochodów narażone są uczelnie z czołówki, na których jest najwięcej zagranicznych studentów, ale to te najmniej prestiżowe najmocniej zagrożone są bankructwem.

Epidemia stanowi "znaczące zagrożenie finansowe" dla brytyjskiego szkolnictwa wyższego i spowoduje zmniejszenie aktywów większości uczelni, choć skala tych strat jest trudna do przewidzenia - uważa IFS. Szacuje, że może to być od 3 do 19 miliardów funtów, co stanowiłoby od 7,5 proc. do prawie połowy rocznych przychodów sektora. Średnie szacunki to 11 mld funtów, czyli ponad jedna czwarta rocznych przychodów.

Jak wskazuje IFS, największe straty będą prawdopodobnie wynikać ze spadku liczby studentów zagranicznych (od 1,4 do 4,3 mld funtów, przy czym średnie szacunki mówią o 2,8 mld funtów) oraz ze wzrostu deficytów systemów emerytalnych finansowanych przez uczelnie wyższe, które ostatecznie będą musiały pokryć (do 7,6 mld funtów, przy czym średnie szacunki mówią o 3,8 mld funtów). Ponadto przyczyniają się do nich utrata dochodów z zakwaterowania studentów, wstrzymanie działalności konferencyjnej i cateringowej, a także straty finansowe na inwestycjach długoterminowych.

W Kuwejcie w poniedziałek poinformowano o 528 nowych zakażeniach, co w sumie daje 50 644 przypadki infekcji od początku pandemii. Do tej pory zmarły 373 osoby.

W kraju tym nadal obowiązuje częściowa godzina policyjna, a od początku czerwca następuje stopniowe odejście od ograniczeń gospodarczych. 1 sierpnia mają być wznowione loty komercyjne.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Katarze stwierdzono 546 zakażeń koronawirusem, co łącznie daje 100 345 infekcji od początku pandemii. Resort zdrowia tego kraju mówi o znacznym spadku liczby nowych przypadków w porównaniu ze szczytowym okresem rozprzestrzeniania się koronawirusa pod koniec maja, gdy dziennie przybywało ponad 2 tys. zakażeń.

W Katarze w ciągu ostatniej doby stwierdzono także pięć zgonów, tym samym ogólna liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 wynosi 133.

Według danych rządowych większość zakażeń w Katarze dotyczy imigrantów zarobkowych, którzy żyją w zatłoczonych dzielnicach, gdzie trudno stosować się do ograniczeń społecznych, wprowadzonych niemal na całym świecie w związku z pandemią koronawirusa. Ponad 100 tys. infekcji oznacza, że Katar, zamieszkany przez 2,8 mln ludzi, procentowo ma jeden z najwyższych wskaźników zakażeń na świecie.

W Katarze 15 czerwca rozpoczęło się czteroetapowe znoszenie ograniczeń gospodarczych. Od 1 lipca obowiązuje druga faza, w ramach której otwarto restauracje, plaże i parki.

Z powodu gwałtownego wzrostu infekcji koronawirusem rząd Izraela zdecydował o ponownym wprowadzeniu ograniczeń przeciwepidemicznych w całym kraju. Zamknięte zostaną m.in. bary, kluby nocne, siłownie czy baseny. Zgromadzenia publiczne będą ograniczona do 20 osób.

Obostrzenia pojawiają się, gdy liczba nowych zakażeń - która spadła do dwucyfrowych wartości w maju - wzrosła do około 1 tys. dziennie w lipcu, a liczba aktywnych przypadków jest najwyższa od wybuchu pandemii i wynosi ponad 11,6 tys.

Plaże, jesziwy (szkoły talmudyczne) i restauracje pozostaną otwarte. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem wewnątrz restauracji będzie mogło przebywać maksymalnie 20 gości, a na zewnątrz dodatkowo 30 osób.

Ministrowie zaakceptowali propozycję przewodniczącego partii Szas, reprezentującej ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich, i ministra spraw wewnętrznych Arjego Deri, by pozostawić otwarte synagogi z ograniczeniem do 19 wiernych. Odbyło się to wbrew zaleceniom ministerstwa zdrowia, które wcześniej wzywało do ich zamknięcia, na co zwraca uwagę portal Ynet.

Sześć nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, nie zmarł natomiast żaden chory na Covid-19 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

Łącznie od początku pandemii wykryto na Węgrzech 4189 przypadków zakażenia. 589 chorych na Covid-19 zmarło, a 2860 osób uznano za wyleczone.

Coraz mniej chorych na Covid-19 wymaga opieki szpitalnej, obecnie hospitalizowane są 144 osoby, przy czym 8 oddycha przy pomocy respiratora. 1675 osób przebywa na kwarantannie domowej.

Najwięcej przypadków koronawirusa wykryto w Budapeszcie (1988), zaś najmniej w komitatach Bekes (południowy wschód kraju) i Tolna (południe) (po 13).

Krzywa zakażeń na Węgrzech od dwóch miesięcy spada. Od 13 czerwca nie było dnia, by zanotowano dziennie więcej niż 11 zakażeń czy więcej niż 4 zgony.

Zaledwie 5,2 proc. mieszkańców Hiszpanii ma przeciwciała koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z opublikowanego w poniedziałek przez rząd Pedra Sancheza badania na odporność na Covid-19, przeprowadzonego wśród ludnościi tego kraju.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej w Madrycie szefowa Krajowego Ośrodka Epidemiologii (CNE) Marina Pollan, w trakcie badania nie zanotowano przewagi którejś z płci wśród osób o większej odporności na koronawirusa.

Pollan zaapelowała do osób, które przebyły już Covid-19, aby nie kierowały się "fałszywym przekonaniem", że nabyły już pełną odporność na koronawirusa i nie muszą już przestrzegać zaleceń resortu zdrowia, takich jak zachowanie dystansu społecznego lub noszenie masek ochronnych.

Wyjaśniła, że odporność Hiszpanów na koronawirusa badana była na grupie prawie 70 tys. osób od kwietnia we wszystkich regionach kraju. Od tego czasu, jak zaznaczyła, każda z osób biorących udział w badaniu przeszła trzy testy.

W dwóch klubach bułgarskiej ekstraklasy - Carsko Seło Sofia i Czerno More Warna - wykryto łącznie ponad 20 przypadków zakażenia koronawirusa u piłkarzy i personelu. Infekcja rozprzestrzeniła się na skutek pomyłki laboratorium, które wcześniej podało błędne wyniki.

Zespoły te grały ze sobą w czwartek w Sofii, gdzie goście wygrali 4:1. W meczu wystąpił m.in. obrońca gospodarzy Martin Kawdanski, który - jak się później okazało - był już wówczas zakażony.

Jednak wcześniej laboratorium, które zajmuje się badaniami próbek od zawodników, poinformowało klub oraz Bułgarską Federację Piłkarską (BFU), iż wszystkie testy dały wynik negatywny. Dopiero w piątek przyznano się do pomyłki.

Kolejne badania w Carsko Seło wykazały, że zainfekowani są także trzej inni zawodnicy oraz - według mediów - prezes klubu Stojne Manołow.

Władze włoskiego regionu Wenecja Euganejska zaostrzyły w poniedziałek przepisy zmierzające do powstrzymania szerzenia się koronawirusa. Rozporządzenie wydano, gdy okazało się, że zakażony mężczyzna z Vicenzy po powrocie z Bałkanów uczestniczył w publicznych imprezach.

Czytaj więcej: Zakażony odmówił izolacji, wziął udział w pogrzebie i weselu. Trafił do szpitala w ciężkim stanie

Przebywając w pobliżu fontann, instalacji wodnych czy ulicznych tężni, należy pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości, a gdy z uwagi na dużą liczbę osób wskazane jest używanie maseczki, nie należy dopuszczać do jej zawilgocenia - zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

"Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy, mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia" - zwrócił uwagę sanepid.

GIS podnosi, że ryzyko szerzenia się infekcji SARS-CoV-2 w przypadku uruchomienia fontann, instalacji wodnych czy tężni ulicznych wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół powyższych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Ewentualne skażenie aerozolu wodnego - jak podano - ma w praktyce niewielkie znaczenie.

Fot. PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

21 osób zostało zakażonych koronawirusem po weselu, które odbyło się 20 czerwca pod wielkopolskim Ostrzeszowem. Liczba zakażonych może się zwiększyć, ponieważ nie mamy jeszcze wszystkich wyników - przekazała w poniedziałek dyrektor stacji sanitarno-epidemiologicznej w Ostrzeszowie Emilia Adamiak.

Czytaj więcej: Koronawirus na weselu. Zakażonych ponad 20 proc. gości

Od poniedziałku w Szwajcarii obowiązuje nakaz noszenia masek w środkach transportu publicznego. Rząd w Bernie chce w ten sposób uniknąć drugiej fali zakażeń koronawirusem.

Koronawirus dotarł do Włoch nie bezpośrednio z Chin, ale przez Europę, zapewne z Niemiec - twierdzi zespół naukowy ze szpitali w Mediolanie i Pawii w Lombardii. Według badaczy region ten został zaatakowany przez epidemię z powodu charakterystyki jego biznesu.

Nadzwyczajny stan epidemiczny, który według obecnych rozporządzeń obowiązuje w Bułgarii do 15 lipca, zostanie przedłużony do końca miesiąca - poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek minister zdrowia Kirił Ananiew.

PAP/EPA/VASSIL DONEV

Z powodu epidemii koronawirusa w Hiszpanii zamkniętych zostało 2400 przychodni służby zdrowia, głównie prywatnych, z których niemal wszystkie zbankrutowały lub ogłoszą wkrótce niewypłacalność - wynika z danych Hiszpańskiej Unii Prywatnej Służby Zdrowia (ASPE).

Nie obserwujemy wzrostu zachorowań po pierwszej turze wyborów - podał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Zachowania Polaków podczas pierwszej tury były bardzo odpowiedzialne - ocenił.

Rząd Kosowa postanowił w poniedziałek przywrócić godzinę policyjną w stolicy Prisztinie i w trzech innych miastach w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na Covid-19.

W Hiszpanii przybywa nowych ognisk zakażeń koronawirusem, obecnie jest ich około 60 - wynika z danych służb sanitarnych regionów. W poniedziałek jedynie w dwóch z 17 wspólnot autonomicznych - w Asturii i La Rioja - nie stwierdzono masowych infekcji SARS-CoV-2.

Ponad dwustu specjalistów z całego świata przekonuje, że wirus SARS-CoV-2 może się rozprzestrzeniać drogą powietrzną, w drobnych aerozolach. Wzywają oni WHO do zmiany zaleceń dotyczących ochrony przez zakażeniem. WHO twierdzi, że jej eksperci analizują ten problem.

Blisko 70 proc. osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, już wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał też, że spadł współczynnik reprodukcji wirusa, który wynosi obecnie 0,98.

Pakistański mnister stanu ds. zdrowia Zafar Mirza poinformował w poniedziałek na Twitterze, że test na obecność koronawirusa dał u niego wynik pozytywny. W piątek o zakażeniu SARS-CoV-2 powiadomił szef MSZ Pakistanu Shah Mahmood Qureshi.

Po wykryciu koronawirusa u członkini komisji wyborczej w Jasieńcu (woj. mazowieckie), na wyniki czeka 9 osób. Negatywny test mają mąż i teść zarażonej kobiety, którzy także pracowali przy wyborach, ale w innych komisjach.

W Rosji w ciągu minionej doby zmarło 135 osób zakażonych koronawirusem i łączna liczba przypadków śmiertelnych sięgnęła 10 296. Od niedzieli wykryto 6611 nowych infekcji. Bilans zakażeń w Rosji wynosi 687 862. Nowe dane podał w poniedziałek sztab rządowy.

Po ponad trzymiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią Covid-19 w poniedziałek rano ponownie otwarto Muzeum Luwru. Dyrekcja placówki spodziewa się jednak o wiele mniej zwiedzających, a część kolekcji będzie nadal niedostępna.

17 obywateli Ukrainy spędziło drugą noc na lotniskowym komisariacie w Atenach. Ukraińcy przylecieli do Grecji w sobotę z Kijowa rejsami obsługiwanymi przez przewoźników Ryanair i Wizzair. Przez związany z pandemią zakaz wjazdu do UE nie zostali wpuszczeni do kraju.

Do 3951 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), to o 28 więcej niż dobę wcześniej. Do poniedziałku już 2530 zakażonych pokonało infekcję - podała spółka.

Zwołany na 17-18 lipca unijny szczyt w Brukseli poświęcony przyszłemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy odbędzie się bez udziału mediów z powodu pandemii. Dziennikarze będą mogli śledzić wystąpienia polityków online. Ograniczone będą składy delegacji państw członkowskich.

Indie w poniedziałek stały się trzecim najbardziej dotkniętym pandemią krajem na świecie po wykryciu ponad 23 tys. infekcji koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Jak dotąd w całym kraju zdiagnozowano 697 tys. przypadków Covid-19 i prawie 20 tys. zgonów.

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby u 543 osób wykryto zakażenie koronawirusem, 13 chorych na Covid-19 zmarło, a 327 wyzdrowiało - poinformował w poniedziałek ukraiński resort ochrony zdrowia. W kraju jest ponad 26 tys. aktywnych zachorowań.

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), które przed trzema tygodniami wstrzymały lub ograniczyły produkcję węgla z powodu pandemii koronawirusa, od poniedziałku wracają do normalnej pracy - poinformował rzecznik spółki Tomasz Głogowski.

W Australii od wtorku zamknięta zostanie granica między najludniejszymi stanami: Wiktoria i Nowa Południowa Walia - poinformował w poniedziałek premier Wiktorii. To efekt wykrytego ogniska zakażeń w okolicach Melbourne. To pierwszy taki przypadek w historii.

Na Białorusi w ciągu doby zarejestrowano 284 nowe infekcje Sars-CoV-2 oraz pięć kolejnych zgonów - wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia w niedzielę.

Sportowcy przyjeżdżający na zawody na terenie Wielkiej Brytanii będą zwolnieni z obowiązku 14-dniowej kwarantanny - poinformował Departament Kultury, Mediów i Sportu. Przepisy dotyczą także osób związanych z produkcją telewizyjną i filmową.

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie dyscypliny.

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Prezydent Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że w Stanach Zjednoczonych zmniejsza się śmiertelność wśród nowo zakażonych koronawirusem. Wskaźniki umieralności są niskie i stabilne , a fałszujące media powinny o tym informować - napisał prezydent.

Komisarz Agencji ds. Agencji Żywności i Lekarstw (FDA) Stephen Hahn wyraził w niedzielę zaniepokojenie rezultatami sondażu, z którego wynika, że 27 proc. Amerykanów nie przyjęłoby bezpłatnej szczepionki na koronawirusa. Podchodzą do niej z obawą.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły w Brazylii 602 osoby - poinformowało w niedzielę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju. Dobę wcześniej zgonów było 1091. Zmniejszyła się też, w ujęciu dobowym, liczba nowych infekcji.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie