Wiec prezydenta i zgromadzenie obywatelskie. Konfrontacja we Wrocławiu

Polska
Wiec prezydenta i zgromadzenie obywatelskie. Konfrontacja we Wrocławiu
PAP/Maciej Kulczyński
Organizatorzy sobotniego zgromadzenia to m.in. Strajk Kobiet, wrocławski KOD i "Spacerowicze.eu"

Niespokojnie podczas sobotniego wiecu Andrzeja Dudy na wrocławskim Rynku, gdzie zebrało się co najmniej kilka tysięcy osób. Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta próbowali się wzajemnie przekrzykiwać. Obie grupy rozdzielał kordon policji.

Stolica Dolnego Śląska to bastion Platformy. Tydzień temu 28 procent wrocławian zagłosowało na Andrzeja Dudę, na Rafała Trzaskowskiego 43 procent mieszkańców. Przeciwnicy prezydenta zarejestrowali swoje zgromadzenie na Rynku wcześniej niż sztab prezydenta. Zorganizowali je m.in. Strajk Kobiet, wrocławski KOD i "Spacerowicze.eu". 

 

"Na Rynku w sobotę będzie przemawiał prezydent Andrzej Duda. Chodźmy na spacer, aby przypomnieć wartości, o które upominaliśmy się podczas jego rządów. Chodźmy, by przypomnieć mu hasła, które krzyczeliśmy w tym miejscu przez pięć lat tej kiepskiej prezydentury" - zachęcali organizatorzy w opisie wydarzenia na Facebooku. Wskazano także, by uczestnicy zabrali ze sobą "gwizdki, kołatki, pikietówki i transparenty".

 

"Rynek jest nasz!"

 

Sztabowcy ubiegającego się o reelekcję prezydenta złożyli wniosek o zarejestrowanie sobotniego wiecu w piątek rano, mimo że zgodnie z prawem powinni to uczynić nie później niż na dwa dni przed planowaną datą zgromadzenia. Wniosek został jednak przyjęty po terminie i rozpatrzony pozytywnie - poinformowała w piątek wrocławska "Gazeta Wyborcza".

 

ZOBACZ: "Widać, co to za nieudacznik". Premier o Trzaskowskim

 

W rezultacie na Rynku we Wrocławiu spotkali się w sobotę przeciwnicy i zwolennicy Andrzeja Dudy. Ci pierwsi podczas wystąpienia prezydenta gwizdali i skandowali hasła takie jak "Będziesz siedział", "Wypad", "Tutaj przegrasz". Padło też wiele niecenzuralnych okrzyków pod adresem Andrzeja Dudy. Wśród zgromadzonych powiewały tęczowe flagi, flagi biało-czerwone oraz plakaty "Strajku Kobiet". 

 

 

 

Zwolennicy prezydenta reagowali na jego wystąpienie oklaskami, skandowali m.in. "Andrzej Duda".

 

 

Demonstrantów i uczestników wiecu oddzielał policyjny kordon. Relacja z wystąpienia prezydenta we Wrocławiu jest tutaj.

 

Wideo: Wiec prezydenta i zgromadzenie obywatelskie. Konfrontacja we Wrocławiu

  

bia/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie