Sztab Dudy: Trzaskowski kłamie w sprawie adopcji przez pary jednopłciowe

Polska
Sztab Dudy: Trzaskowski kłamie w sprawie adopcji przez pary jednopłciowe
PAP/Tomasz Wojtasik
"Każdy dzień to nowe kłamstwo kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego" - skomentował zapewnienia prezydenta Warszawy poseł Kanthak

- Rafał, nie kłam, w swoim programie zgadzasz się na przysposobienie, czyli adopcję dzieci przez pary jednopłciowe - zgodnie oświadczyli w sobotę posłowie Jan Kanthak, Janusz Kowalski i Paweł Lisiecki, podsumowując sobotnią deklarację Rafała Trzaskowskiego, że jest przeciwny takiej adopcji.

Prezydent Andrzej Duda mówił w sobotę rano, że "w polskiej konstytucji powinien znaleźć się zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym". Zapowiedział, że w poniedziałek podpisze odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem zmian w konstytucji.

 

O tę kwestię był pytany w sobotę na konferencji prasowej w Kaliszu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

 

- Jestem przeciw adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i wydaje mi się, że takie jest stanowisko większości partii politycznych - powiedział Trzaskowski. Jak dodał, w tej akurat konkretnej kwestii zgadza się z ubiegającym się o reelekcję prezydentem.

 

- Nie znam żadnego polityka mainstreamowego, poważnego, zwłaszcza nikogo, kto startował w wyścigu wyborczym, kto chciałby się zgodzić na taką adopcję. Jak zwykle pan prezydent zajmuje się tematem zastępczym - stwierdził Trzaskowski.

 

Sztab prezydenta: Trzaskowski kłamie

 

- Każdy dzień to nowe kłamstwo kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego - skomentował zapewnienia prezydenta Warszawy poseł Kanthak podczas popołudniowej konferencji prasowej w siedzibie sztabu ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Stwierdził, że Trzaskowski "powiedział, że podziela pogląd pana prezydenta, jest przeciwny adopcji dzieci przez pary homoseksualne". - Czyżby? - zapytał.

 

ZOBACZ: Trzaskowski wzywa prezydenta do debaty. "Proszę się nie bać prezesa"

 

Odpowiadając na to pytanie, Kanthak wskazał na jeden z zapisów zaprezentowanego w ub. tygodniu programu Trzaskowskiego, dotyczący związków partnerskich, w którym jest napisane, że - jak przeczytał - "przedstawię projekt ustawy o związkach partnerskich zgodny z założeniami poselskiego projektu (ustawy), złożonego do Sejmu w poprzedniej kadencji".

 

Kanthak: przysposobienie dziecka partnera tej samej płci to "homoadopcja"

 

Polityk zaprezentował następnie, "co zawiera projekt ustawy złożonej w poprzedniej kadencji w 2018 r., dotyczący związków partnerskich".

 

- Artykuł 17., ustęp 1.: "Partner może przysposobić zstępnego drugiego partnera w pierwszym stopniu pokrewieństwa na zasadach określonych". Ustęp 3.: "Płeć przysposabiającego nie może być podstawą odmowy przysposobienia przez sąd" - cytował.

 

Według Kanthaka przysposobienie "to jest legalna definicja adopcji".

 

ZOBACZ: "Widać, co to za nieudacznik". Premier o Trzaskowskim

 

- W programie Rafała Trzaskowskiego znalazło się przyzwolenie i zgoda na adopcję przez pary homoseksualne. To jest ustawodawczy plan (wiceprezydenta Warszawy, Pawła) Rabieja, który zawierał, że "najpierw związki partnerskie, później związki homoseksualne, a na końcu »homoadopcje«" - dowodził Kanthak.

 

Polityk przekonywał, że "dokładnie widzimy w ustępie trzecim (programu kandydata KO), że ustawa, która znalazła się w programie Rafała Trzaskowskiego, zawiera możliwość adopcji przez pary homoseksualne".

 

- I stawiamy pytanie, czy Rafał Trzaskowski nie zna swojego programu, ponieważ pisał to na przykład Donald Tusk albo Borys Budka, czy po prostu jest cykorem i boi się swoich poglądów, i na każdym kroku stara się ukrywać swoje prawdziwe poglądy na niezwykle istotne sprawy społeczne? - dywagował poseł Kanthak.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie