Prezydent chce zmian w konstytucji. Chodzi o adopcję dzieci przez pary jednopłciowe

Polska
Prezydent chce zmian w konstytucji. Chodzi o adopcję dzieci przez pary jednopłciowe
Polsat News
Andrzej Duda zapowiadający projekt zmianw konstytucji

Andrzej Duda zapowiedział złożenie prezydenckiego projektu zmiany konstytucji, który wprowadzałby zapis o zakazie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. - To raz na zawsze zakończy dyskusję na ten temat - podkreślił prezydent.

Projekt zmian miałby dotyczyć zakazu adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Według prezydenta ten zapis powinien być jasno wyrażony w konstytucji. - W polskiej konstytucji powinien wprost być zapis, że wykluczone jest przysposobienie lub adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym - wyjaśnił Andrzej Duda, dodając, że w poniedziałek podpisze odpowiedni dokument wraz z prezydenckim projektem.

 

 

- W tym momencie jest to odpowiedzialność państwa za to, komu powierza się dziecko do wychowania - tłumaczył Andrzej Duda. - Dlatego zdecydowałem się zaproponować parlamentarzystom wprowadzenie takiego zapisu - poinformował.

 

Duda: ochrona dzieci w Polsce wymaga dopracowania

 

Dziecko w Polsce - mówił Duda w Szczawnie-Zdroju - podlega specjalnej ochronie, o czym przesądzają już obwiązujące przepisy konstytucji, ale w tym aspekcie, wymagają one dopracowania.

 

- Szczególnej ochronie państwa podlegają dzieci, kiedy rodzice są pozbawiani władzy rodzicielskiej - mówił prezydent. - Dzieci, które mogą podlegać przysposobieniu, mogą podlegać adopcji. - wyjaśniał. 

 

ZOBACZ: Prezydent Duda: pochodzę z krakowskiej inteligencji, "krakówek" raczej na mnie nie głosuje

 

Wyjaśnił, że w poniedziałek zostanie podpisany "odpowiedni dokument", wraz z prezydenckim projektem zmiany konstytucji, który zostanie złożony w Sejmie. - To jest ważny element związany z ochroną dziecka, wypełniający i dopełniający pełni praw konstytucyjnych, które już dziś istnieją - podkreślił prezydent. 

 

"Spodziewam się poparcia"

 

Odpowiadając na pytania reportera Polsat News Marcina Fijołka, prezydent tłumaczył, że wiele ugrupowań na polskiej scenie politycznej podobny postulat zgłaszało.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda przedstawił "Eko-Kartę"

 

- Nie ma żadnych wątpliwości, że ten zapis znajdzie poparcie nie tylko wśród posłów Zjednoczonej Prawicy, ale także Konfederacji, PSL i części posłów KO, bo niektórzy z nich bardzo wyraźnie deklarowali swój sprzeciw wobec jakiejkolwiek adopcji, czy przysposobienia dziecka przez związki jednopłciowe - mówił. 

 

Zdaniem prezydenta wprowadzenie takie zapisu do konstytucji zakończy trwający w Polsce spór w tej kwestii. - Jeżeli to będzie wprost zapisane w konstytucji, to emocje wokół tego się skończą. Będzie jasno powiedziane, że jest to niedopuszczalne i nie trzeba będzie dyskutować: wolno, nie wolno. Polska konstytucja będzie to jednoznacznie przesądzała i to na zawsze przetnie spory polityczne nad tą kwestią - zaznaczył Andrzej Duda. 

 

Status osoby bliskiej

 

Prezydent pytany o swoją propozycję ustawy wprowadzającej status osoby bliskiej, odparł, że nikt tego dotychczas nie proponował, lecz czeka na rozsądny projekt takiej ustawy. Duda podkreślił, że taka propozycja powinna być wolna od kwestii seksualnych. 

 

- Uważam to za rozwiązanie ponad tymi wszystkimi kwestiami. To może być opieka młodego człowieka nad osobą starszą, która nie może wychodzić z domu, to może być wzajemna pomoc dwóch starszych osób mieszkających obok siebie i chcących sobie pomóc, to by była szeroka możliwość - tłumaczył Andrzej Duda.

 

Prezydent, pytany przez Marcina Fijołka o to, czy wykorzysta inicjatywę ustawodawczą, odparł, że czeka na to, czy domagające się tego środowiska są rzeczywiście tym zainteresowane. 

 

- Dziś można sobie udzielić pełnomocnictwa, drogą notarialną, czy zwykłą, pisemną - wyjasnił, dodając powtórnie, że jeśli jest zainteresowanie taką ustawą, to czeka na jej projekt. 

 

- Ta ustawa nie patrzy na kwestie seksualne, dotyczy wzajemnej, specjalnej relacji -  zaznaczył.  

 

Względnie dobra konstytucja

 

Prezydent zapytany, czy oczekuje zajęcia stanowiska przez Rafała Trzaskowskiego w sprawie adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, odpowiedział, że "nie oczekuje żadnej deklaracji ze strony mojego konkurenta". - Ja prowadzę swoją kampanię wyborczą dla moich rodaków - powiedział

 

- A poza tym uważam, że ważne elementy powinny zostać w naszym państwie uregulowane i zabezpieczone. I oczywiście mamy teraz kampanię, ale generalnie to jest przede wszystkim kwestia przyszłości i tego jaka Polska będzie w przyszłości i jakie wartości będę w Polsce rzeczywiście konstytucyjnie zabezpieczone - powiedział Duda.

 

Według niego, obecna konstytucja jest pod tym względem "całkiem przyzwoicie napisana".

 

- Jednoznacznie przesądza, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, o obowiązku ochrony rodziny ze strony państwa. I w związku z tym ja, kiedy mówię o tej ochronie rodziny i o prawach rodziców, to proponuję doregulować to na drodze zwykłej ustawowej - podkreślił prezydent.

 

Utrzymanie programów

 

Prezydent podkreślił, że jego deklaracją jest dbałość i utrzymanie wszystkich programów, które dotychczas zostały skierowane do rodziny i które dzisiaj wspierają rodziny w jej codziennym funkcjonowaniu.

 

- A te programy to jest właśnie dorobek ostatnich pięciu lat - to program 500 plus, to 300 plus, to także wszystko to, co zostało zrobione dla młodzieży, zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 roku życia, to także działania dla seniorów, a więc 13 emerytura, godziwa waloryzacja - wyliczał Duda.

 

ZOBACZ: Duda: kłamcy nigdy więcej nie mogą wrócić do władzy

 

- Ja powiedziałem jednoznacznie, że po pierwsze te wszystkie elementy programowe daję gwarancję na to, że będą utrzymane dokąd ja sprawuję urząd prezydenta Rzeczypospolitej w naszym kraju - zadeklarował prezydent.

 

Dodał, że były też zapisy konstytucyjne, które wymagały wzmocnienia. - I taką jednoznaczną deklarację, ale również i zmaterializowany przejaw tego wzmocnienia zrealizowałem wczoraj ogłaszając, że składam w Sejmie projekt, który nazwaliśmy roboczo - Rodzice decydują - podkreślił Andrzej Duda.

laf/luq/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie