Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/Leszek Szymański

W Stanach Zjednoczonych wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym. W Brazylii z kolei znów nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych zgonów wywołanych Covid-19. Koronawirus - relacja na żywo z Polski i ze świata.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi badania kliniczne nad lekami, które mogą być skuteczne w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19, wstępne wyniki będą znane w przeciągu dwóch tygodni - poinformował w piątek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO przekazał, że w badaniach klinicznych bierze udział niemal 5,5 tys. pacjentów w 39 państwach świata. W ramach programu sprawdzana jest skuteczność w leczeniu Covid-19 m.in. remdesiviru, leków przeciwretrowirusowych stosowanych w terapii zakażeń wirusem HIV, a także hydroksychlorochiny, która okazała się wprawdzie nieskuteczna w terapii Covid-19, ale potrzeba badań, by sprawdzić, czy może działać jako lek zapobiegawczy.

Obecny podczas konferencji prasowej dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan powiedział, że nierozsądne jest przewidywanie, kiedy szczepionka przeciw Covid-19 będzie gotowa do masowej dystrybucji.

W ciągu ostatnich miesięcy konsumenci musieli dopłacać m.in. za dezynfekcje w salonach kosmetycznych i gabinetach lekarskich. Pierwsze kary dla przedsiębiorców za tzw. "opłaty covidowe" zostały już nałożone - informuje RMF FM. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał placówki, które przed wykonaniem usługi, nie poinformowały klientów o dodatkowych płatnościach.

Czytaj więcej: Kary dla przedsiębiorców. Chodzi o dodatkowe opłaty związane z koronawirusem

Władze położonego na północnym wschodzie Nadrenii Północnej-Westfalii miasta Rheda-Wiedenbrueck poinformowały w piątek, że tamtejsze największe w Niemczech zakłady mięsne, gdzie znaczna część pracowników zaraziła się koronawirusem, będą nieczynne co najmniej do 17 lipca.

W czwartek kończyła się ważność wcześniejszej decyzji o zamknięciu należącej do koncernu Toennies rzeźni, ale tego samego dnia władze krajowe i władze obejmującego Rheda-Wiedenbrueck powiatu Guetersloh postanowiły przedłużyć zamknięcie do 17 lipca.

Według oficjalnego komunikatu, zgłaszając stosowne wnioski Toennies może jeszcze przed tą datą uruchomić w zakładach niektóre oddziały zezwalając pracownikom na wejście do nich, ale musi się to odbywać zgodnie z obowiązującymi w Nadrenii Północnej-Westfalii zasadami ochrony przed koronawirusem.

Puby w Anglii mogą się ponownie otworzyć w sobotę, ale nie minutę po północy, lecz o godz. 6 rano - sprecyzował w piątek po południu brytyjski rząd. Z powodu koronawirusa wizyta w nich będzie wyglądała trochę inaczej niż przed epidemią.

Puby w całej Wielkiej Brytanii zostały zamknięte - podobnie jak bary, restauracje i kawiarnie - 15 tygodni temu, choć od pewnego czasu część z nich sprzedawała już piwo na wynos. Te w Anglii mogą wznowić normalną działalność w sobotę, ale pod warunkiem wprowadzenia w życie wytycznych mających zapewnić bezpieczeństwo klientom i pracownikom.

Zgodnie z tymi wytycznymi klienci mogą siedzieć tylko przy stolikach albo na zewnątrz, jeśli jest taka możliwość. Nie będzie składania zamówień przy barze, a jedynie przy stolikach lub poprzez aplikacje. Wytyczne zachęcają, aby wcześniej rezerwować stolik, ale nie ma zalecenia, by lokale wyznaczały limity jak długo klienci mogą w nich przebywać.

Konieczne jest pozostawienie przez klientów danych kontaktowych - nazwiska i numeru telefonu - choć w przypadku grup wystarczą dane tylko jednej osoby. Grupy mogą jednak liczyć maksymalnie sześć osób z dwóch gospodarstw domowych.

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby wykryto koronawirusa u 299 osób – wynika z komunikatu ministerstwa zdrowia. Zmarło siedem osób, a całkowita liczba zgonów wywołanych przez Covid-19 wzrosła do 412 – podał resort.

Ogółem liczba potwierdzonych zakażeń od początku epidemii wzrosła do 62997. Przyrost dobowy wyniósł 299 przypadków i jest wyższy niż dzień wcześniej (274), ale niższy niż przed dwoma dniami (306).

Wyzdrowiało 49909 osób. Przeprowadzono 1,043 mln testów.

W Portugalii ministerstwo zdrowia nie zorganizowało w piątek popołudniowej konferencji prasowej, podczas której tradycyjnie ogłaszany jest bilans zachorowań i zgonów na Covid-19. Wcześniej podobne sytuacje tłumaczono błędami systemu komputerowego.

Do czwartkowego wieczora w Portugalii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło łącznie 1587 pacjentów chorych na Covid-19, a zainfekowanych zostało 42 782 osób.

W piątek lizboński tygodnik "Expresso" zarzucił podległej rządowi Portugalii Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) opracowującej statystyki zgonów i zachorowań na Covid-19, że utrudnia dziennikarzom i ekspertom medycznym weryfikację danych dotyczących ofiar epidemii. "Dane te są niedostępne nawet dla pracowników naukowych" - napisał tygodnik.

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarło w Hiszpanii 17 osób - wynika z danych opublikowanych w piątek przez ministerstwo zdrowia. To największa dobowa liczba zgonów w tym kraju od maja.

Z szacunków służb medycznych Hiszpanii wynika, że do piątkowego popołudnia w całym kraju potwierdzono łącznie 28 385 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Resort zdrowia poinformował też, że od czwartku liczba zanotowanych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o 442 nowe przypadki do 250 545.

Z opublikowanych przez hiszpańskie media szacunków organizacji lekarskich i pielęgniarskich wynika, że przed spodziewanym nadejściem drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2 w kraju brakuje ponad 2200 łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

W Sztokholmie epidemia koronawirusa najbardziej dotknęła dzielnice zamieszkane przez imigrantów oraz pensjonariuszy domów opieki. Covid-19 będzie najpewniej najczęstszą przyczyną zgonów w całym 2020 roku - wynika z opublikowanego w piątek raportu Centrum Epidemiologii i Medycyny Społecznej (CES).

Według instytucji podlegającej zarządowi Regionu Sztokholm dotychczas w stolicy Szwecji i okolicach w wyniku Covid-19 zmarło 2337 osób. "Nawet jeśli umieralność z tego powodu zatrzyma się, prawdopodobnie koronawirus będzie najczęstszą przyczyną śmierci w bieżącym roku" - stwierdza raport.

W ubiegłym roku w Sztokholmie i okolicach najwięcej osób, bo 1256, zmarło w wyniku chorób serca, 931 z powodu demencji, 829 w związku z udarem mózgu, a 695 na skutek nowotworów płuc, tchawicy lub oskrzeli.

Z analizy CES wynika, że koronawirus w różnym stopniu dotknął mieszkańców stolicy Szwecji. Najwięcej zgonów z powodu Covid-19 odnotowano w dzielnicach zamieszkanych przez imigrantów: Akalla oraz Tensta (po 23,1 zgonów na 10 tys. mieszkańców), a także Rinkeby (20,4 zgonów na 10 tys. mieszkańców).

W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 137 osób i wykryto 544 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 17 marca - podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Liczba nowych zgonów jest wyższa od tej podanej w czwartek, gdy było ich 89, ale niższa niż we wtorek i w środę. Czwartek był pierwszym przypadkiem od końca marca, by bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych spadł poniżej 100.

Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Zjednoczonym Królestwie zmarło już 44 131 osób, z czego 39 567 w Anglii, 2487 - w Szkocji, 1525 - w Walii i 552 - w Irlandii Północnej. Łącznie jest to trzeci najwyższy bilans ofiar śmiertelnych na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

544 nowe zakażenia koronawirusem to najniższa liczba od 17 marca i drugi z rzędu przypadek, by było ich mniej niż 600.

15 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, wykryto 223 nowe zakażenia koronawirusem - podało w piątek ministerstwo zdrowia. Łączny bilans zgonów w kraju wynosi 34 833. W porównaniu z danymi z czwartku o połowę spadła liczba zmarłych. Więcej jest zakażeń.

Ponad 51 proc. nowych przypadków wirusa wykryto w Lombardii.

Obecnie we Włoszech zakażonych jest mniej niż 15 tysięcy osób, a potwierdzono dotąd ogółem 241 tysięcy przypadków. Wyleczonych zostało 191 tysięcy osób. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 79 najciężej chorych.

77-letni kierowca przejechał autem przez stojący przed szpitalem namiot, służący do triażu, czyli segregacji pacjentów. Straty oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych.

Jak podaje portal Weekend FM, mężczyzna myślał, że w ten sposób zdezynfekuje samochód. Zdarzenie przed Szpitalem Powiatu Bytowskiego (woj. pomorskie) nagrały kamery monitoringu. Kierowca został ukarany mandatem.

Czytaj więcej: Wjechał w namiot przed szpitalem. "Myślał, że służy do dezynfekcji"

Podróżni przyjeżdżający z 59 terytoriów, w tym z Polski i większości pozostałych państw Unii Europejskiej, będą od 10 lipca zwolnieni z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Anglii - ogłosił w piątek po południu brytyjski rząd.

Czytaj więcej: Anglia znosi kwarantannę dla Polaków. Podano datę

Dwa oddziały i dwie poradnie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w związku z zakażeniem koronawirusem czterech osób z personelu medycznego ponownie otwarte zostaną najprawdopodobniej 6 lipca – poinformował w piątek szpital w oficjalnym komunikacie.

Od 1 marca do 25 kwietnia w USA liczba zgonów wzrosła o 87 tys. powyżej średniej - donoszą naukowcy z Virginia Commonwealth University i Yale University. Jednak według dostępnych danych koronawirus odpowiadał jedynie za 65 proc. tego wzrostu. W 14 stanach, w tym najbardziej zaludnionych (Kalifornia i Teksas), ponad połowa dodatkowych zgonów była według danych medycznych wynikiem innych przyczyn niż zakażenie SARS-CoV-2.

Sugeruje to, że podawane oficjalnie liczby zgonów z powodu COVID-19 nie odzwierciedlają prawdziwej siły oddziaływania epidemii jako całości.

- Istnieje kilka powodów takiego niedoszacowania. Część z nich może wynikać z niedostatecznego zgłaszania - potrzeba czasu, aż niektóre dane zostaną uwzględnione - uważa prof. Steven Woolf, główny autor pracy opublikowanej na łamach "Journal of American Medical Association".

Możliwy jest również inny powód. - Niektóre przypadki mogą dotyczyć osób z COVID-19, które zmarły z powodu komplikacji takich jak choroba serca, a komplikacje te mogły zostać wpisane jako przyczyna zgonu, zamiast COVID-19 - wyjaśnia prof. Woolf.

Kolejnych 161 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ciągu minionej doby - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Sofii. Pomimo apeli władz o przestrzegania zasad reżimu sanitarnego, liczba infekcji utrzymuje się w ostatnich dniach bez zmian.

Łączna liczba zakażonych SARS-CoV-2 wynosi w Bułgarii 5 315.

Socjalistyczny rząd premiera Pedra Sancheza zatwierdził w piątek w formie dekretu program wsparcia odbudowy gospodarki Hiszpanii dotkniętej skutkami epidemii koronawirusa. Łączna wartość programu sięga 50 mld euro.

Jak poinformowano, zatwierdzony podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów program służy "poprawie sytuacji gospodarczej kraju oraz zatrudnienia".

W piątek w Warszawie organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce zaapelowali do władz państwowych o zdjęcie epidemiologicznych obostrzeń. Przekonują, że są w stanie przygotować zawody z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

- Obostrzenia zdejmowane są z branż związanych z działalnością artystyczną, kulturalną. Tymczasem branża imprez sportowych pozostaje zamrożona - zwrócił uwagę dyrektor Maratonu Warszawskiego Marek Tronina.

UNICEF oraz dwie organizacje pomocowe Wellcome i UNITAID ogłosiły w piątek, że porozumiały się w sprawie zakupu deksametazonu - steroidowego leku, który okazał się skuteczny w leczeniu Covid-19 - dla 4,5 mln osób z tą chorobą w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Według wspólnego oświadczenia UNICEF negocjuje złożenie zamówienia w ramach porozumienia prowadzonego przez UNITAID i Wellcome, które jest częścią planu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mającego przyspieszyć dostęp do leków.

Zaostrzenie środków w ramach walki z szerzeniem się koronawirusa zapowiedział w piątek szef władz regionu Wenecja Euganejska na północy Włoch Luca Zaia. Jego zdaniem w niektórych przypadkach za łamanie przepisów należałoby wprowadzić karę więzienia.

Decyzję o przywróceniu części restrykcji gubernator podjął po wykryciu ogniska SARS-CoV-2 w Vicenzy i po tym, gdy wskaźnik zakaźności wzrósł w regionie z 0,4 do 1,63, co oznacza powrót szerzenia się tego patogenu. To także reakcja na powtarzające się w ostatnich dniach przypadki tworzenia się skupisk ludzi i braku przestrzegania dystansu społecznego.

Zdecydowana większość - 83 proc. Brytyjczyków - poparłaby ponowne zamknięcie kraju, gdyby nadeszła druga fala epidemii koronawirusa - wynika z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka YouGov. Przeciwnych temu byłoby 9 proc. ankietowanych, 8 proc. nie ma zdania.

Sondaż nie wykazał, że istnieje odmienne podejście do ewentualnego nowego zamknięcia w różnych grupach wiekowych. Przeciwnych temu byłoby 4 proc. ankietowanych powyżej 65. roku życia i 6 proc. osób z przedziału 18-24 lata.

Liczba hospitalizacji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła 9,78, w Szwecji 120,5, a na Słowacji 4,27 – wynika z zamieszonej w piątek na Twitterze grafiki Ministerstwa Zdrowia.

W warszawskim oddziale Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego ze względu na podejrzenie koronawirusa w ciągu najbliższych dni odwołano wszystkie zaplanowane zapisy oraz egzaminy na prawo jazdy - poinformował stołeczny WORD.

Wytwarzany przez hiszpańską spółkę lek Aplidin jest znacznie skuteczniejszy od Remdesiviru w leczeniu Covid-19 - wynika z badań, o których w piątek poinformował madrycki dziennik "El Mundo".

Według ustaleń hiszpańskiej gazety w ramach testów prowadzonych w jednym z południowokoreańskich laboratoriów potwierdzono już, że Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu zakażonych koronawirusem komórek ludzkich płuc.

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało w piątek o 1 531 zakażeniach koronawirusem, co jest największym jednodniowym wzrostem infekcji od wybuchu epidemii. W Indonezji podobny rekord odnotowano w czwartek, 1 624, a w piątek liczba zakażeń spadła do 1 301.

Filipiński resort zdrowia podał, że łączna liczba infekcji wzrosła w tym kraju do 40 336, podczas gdy liczba zgonów osiągnęła 1 280, z czego sześć potwierdzono w ciągu minionych 24 godzin. 

W Indonezji zarejestrowano ogółem 60 695 przypadków - przekazał w piątek minister zdrowia Achmad Yurianto, informując również o 49 nowych zgonach, co zwiększa liczbę ofiar śmiertelnych do 3 036. 

W naszym podejściu do gospodarki i do radzenia sobie ze skutkami epidemii COVID-19 poradziliśmy sobie z tym lepiej, i to znacząco lepiej, niż nasi partnerzy i przyjaciele z zachodniej Europy - mówił na wspólnej konferencji szefów rządów państw V4 premier Mateusz Morawiecki.

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w piątek rodaków, by po zniesieniu w sobotę kolejnych ograniczeń zachowywali się odpowiedzialnie i nie zmarnowali tego, co zostało osiągnięte w walce z koronawirusem. W sobotę m.in. otwarte zostaną puby, bary i restauracje.

- Jutro przejdziemy do trzeciego kroku planu, który przedstawiłem 10 maja, a który, jak sądzę, wszyscy - albo ogromna liczba osób - zrozumieli i którego dokładnie przestrzegali. I właśnie dlatego, że ludzie trzymali się tego planu, jesteśmy teraz w stanie ostrożnie otworzyć jutro gastronomię - mówił Johnson w rozmowie z radiem LBC. - Moim przesłaniem jest, aby ludzie cieszyli się latem rozsądnie i sprawili, że to wszystko się uda - dodał.

Kwarantanna z powodu pandemii koronawirusa zatrzymała we Włoszech zachorowania na odrę, która szerzyła się w tym kraju w ostatnich latach. Krajowy Instytut Służby Zdrowia podał, że w kwietniu i maju nie zanotowano ani jednego przypadku tej choroby.

Podczas gdy w całym zeszłym roku zarejestrowano ponad 1600 zachorowań na odrę, dotąd w tym roku zostało potwierdzonych 98. W styczniu zachorowały 52 osoby, w lutym 37, a w marcu dziewięć. Od tego czasu nie zgłoszono żadnych następnych zachorowań.

Do Madrytu przybył pociąg z Chin z dostawą materiałów sanitarnych dla hiszpańskiej służby zdrowia. W pociągu znalazło się ponad 28 mln sztuk masek ochronnych i ponad 425 tys. kombinezonów - napisał w komunikacie rząd Hiszpanii.

Jak poinformowało w czwartek wieczorem biuro prasowe rządu Pedra Sancheza, ładunek sanitarny został przetransportowany z Chin do Hiszpanii w 35 wagonach. Szacuje się, że ich łączna zawartość odpowiada pojemności czterech dużych samolotów towarowych.

Zakaz prowadzenia działalności w obiektach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, pralni, drogerii i placówek finansowych oznacza, że sektor handlowy znacząco odczuje skutki pandemii Covid-19 - podał Narodowy Bank Polski w piątek.

Autorzy raportu ocenili, że rynek nieruchomości komercyjnych też został dotknięty przez pandemię Covid-19, a związane z tym ograniczenia w działalności przedsiębiorstw będą mieć wpływ na czynsze i transakcje sprzedaży nieruchomości, zwłaszcza w długiej perspektywie.

GIS opublikował w piątek zaktualizowane wytyczne m.in. dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Jedna grupa dzieci ma w miarę możliwości przebywać w wyznaczonej i stałej sali. W grupie może być maksymalnie 25 dzieci. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej.

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że zaleca się, aby do grupy przyporządkowani byli, jeśli jest taka szansa, ci sami opiekunowie.

Większość Polaków uważa, że rząd dobrze radzi sobie ze zwalczaniem epidemii; widać jednak wzrost ocen krytycznych i nasilenie przekonania, że zbyt szybko znoszone są ograniczenia - wynika z badania CBOS. Nieznacznie poprawiła się ocena wsparcia firm i pracowników.

Działania rządu w zwalczaniu epidemii dobrze oceniło 65 proc. badanych, o 5 pkt proc. mniej niż na przełomie maja i czerwca. Z 25 do 29 proc. wzrósł odsetek osób negatywnie oceniających działania rządu w walce z epidemią.

W okresie przymusowej izolacji w związku z pandemią Covid-19 w Hiszpanii wzrosła liczba zgłoszeń do służb policyjnych dotyczących przemocy domowej. Ofiary to często kobiety i seniorzy.

Ze statystyk opublikowanych we wtorek przez ministerstwo ds. równouprawnienia Hiszpanii wynika, że w maju 2020 r. w wyniku przemocy domowej zginęły dwie kobiety. To o ponad 50 proc. mniej niż w maju 2019 r. Liczba zgłoszeń telefonicznych dotyczących przemocy domowej w tym okresie była jednak wyższa o 61 proc.

Drastyczny spadek urodzeń we Włoszech to prawdopodobny skutek pandemii - taką prognozę przedstawił Instytut Statystyczny Istat w ogłoszonym w piątek raporcie. Przewiduje się, że pod koniec 2020 roku i na początku przyszłego urodzi się o 10 tys. dzieci mniej.

W dorocznym sprawozdaniu zauważono, że przyczyną przewidywanego spadku urodzeń jest klimat niepewności i strach, towarzyszące obecnemu kryzysowi wywołanemu przez koronawirusa.

U jednego pracownika siedleckiej kurii diecezjalnej potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym biskupi Kazimierz Gurda i Grzegorz Suchodolski oraz ich najbliższe otoczenie zostali poproszeni o ograniczenie kontaktów - podano na stronie internatowej diecezji siedleckiej.

Belgia, podobnie jak wcześniej Węgry, nie zastosowała się do unijnego zalecenia w sprawie otwarcia 1 lipca granic zewnętrznych UE. Kraj ten zamierza to zrobić z tygodniowym opóźnieniem.

Ministerstwo Zdrowia: 259 nowe zakażenia koronawirusem, kolejne 15 osób zmarło; łącznie 35 tys. 405 przypadków i 1507 zgonów.

Dotychczas wyzdrowiało 22 651 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 743 osób, pod respiratorem jest 72 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

W Rosji zmarło w ciągu minionej doby 176 osób zakażonych koronawirusem; od początku epidemii zmarło 9859 osób - poinformował w piątek sztab rządowy. Wykryto 6718 nowych zakażeń. Od około tygodnia dzienne przyrosty zakażeń utrzymują się poniżej 7 tysięcy.

Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.

Mieszkańcy mocno doświadczonej przez pandemię Covid-19 Hiszpanii nie zamierzają udawać się na wczasy podczas tegorocznych wakacji - wynika z badań przeprowadzanych wśród mieszkańców tego kraju.

Najwięcej wniosków przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej rozpatrzono m.in. w Łodzi i Gdyni. W Gdyni dotyczy to 98 proc. podań, a w Łodzi ponad 96 proc. Dla porównania w Warszawie - jak wynika z najnowszych danych z czwartku po południu - udało się rozpatrzyć 79 proc. otrzymanych wniosków.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 446 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i dziewięć kolejnych zgonów - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI).

Według RKI łączna liczba zakażeń wynosi 195 674, a zgonów - 9003.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział w czwartek na spotkaniu biura politycznego Partii Robotniczej KRLD, że jego kraj obronił się przez pandemią koronawirusa. Północnokoreański rząd do tej pory nie zgłosił oficjalnie ani jednego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W Meksyku po raz kolejny zanotowano rekordowy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało w czwartek o 6741 nowych infekcjach. W ciągu minionej doby stwierdzono także 679 nowych przypadków śmiertelnych.

W Stanach Zjednoczonych w czwartek wykryto w ciągu doby rekordową liczbę 55 274 przypadków koronawirusa - poinformował Reuters. W aż 36 stanach rośnie odsetek testów z wynikiem pozytywnym.

Sytuacja epidemiologiczna szybko pogarsza się w USA m.in. w Teksasie oraz Arizonie, ale liczba wykrywanych dziennie przypadków Covid-19 rośnie w aż 40 stanach. W 36 zwiększa się natomiast odsetek testów z wynikiem pozytywnym. W Teksasie w ciągu dwóch tygodni wzrósł on z 8 do 14,5 proc., a w Arizonie z 5,7 proc. do 10,3 proc.

W Peru liczba zgonów wywołanych koronawirusem przekroczyła w czwartek 10 tysięcy. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało, że w ciągu minionej doby na Covid-19 zmarło 185 osób.

W Brazylii znów nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych zgonów wywołanych Covid-19. Ministerstwo zdrowia tego kraju podało w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarły 1252 osoby zakażone koronawirusem.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie