Kary dla przedsiębiorców. Chodzi o dodatkowe opłaty związane z koronawirusem

Biznes
Kary dla  przedsiębiorców. Chodzi o dodatkowe opłaty związane z koronawirusem
PAP/EPA/NEIL HALL/ zdj. ilustracyjne
Kara finansowa dla przedsiębiorców może wynieść do 20 tys. zł

W ciągu ostatnich miesięcy konsumenci musieli dopłacać m.in. za dezynfekcje w salonach kosmetycznych i gabinetach lekarskich. Pierwsze kary dla przedsiębiorców za tzw. "opłaty covidowe" zostały już nałożone - informuje RMF FM. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał placówki, które przed wykonaniem usługi, nie poinformowały klientów o dodatkowych płatnościach.

Wynosiły od 10 do 350 zł i stały się w ostatnim czasie zmorą wielu klientów - "opłaty covidowe" musieli płacić ci, którzy korzystali m.in. z oferty salonów kosmetycznych oraz gabinetów dentystycznych.

 

ZOBACZ: Borowanie w dentobusie. Pomysł na stomatologię w kwarantannie


Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponad 30 proc. skontrolowanych placówek uwzględniło dodatkowe koszty "za zapewnienie wymogów sanitarnych". - Apeluję do wszystkich świadczących różne rodzaje usług, w szczególności do prywatnych gabinetów medycznych o uczciwość i rzetelne informowanie o cenach i opłatach przed realizacją usług - mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

 

Ile będzie musiał zapłacić przedsiębiorca?

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował swoją prośbę o rozwagę także do konsumentów. - Bądźmy ostrożni i porównujmy oferty pomiędzy placówkami medycznymi. Pod pretekstem wystąpienia dodatkowych kosztów niektórzy przedsiębiorcy realizują dodatkowe wynagrodzenie, weryfikujmy zatem całkowitą cenę usługi jeszcze przed jej rozpoczęciem lub podpisaniem umowy - zaznaczył Tomasz Chróstny.

ZOBACZ: Wcześniejsza spłata kredytu. UOKiK tłumaczy, jak bank powinnien rozliczyć się z klientem


Zdaniem UOKiK sytuacje, kiedy konsument dowiaduje się o dodatkowych kosztach po zabiegu, są niedopuszczalne, dlatego prawidłowość cenników w tej kwestii jest kontrolowana przez Inspekcję Handlową. Jeśli okaże się, że przedsiębiorca nie przekazał informacji o tzw. "opłacie covidowej", może zostać obarczony karą w wysokości do 20 tys. zł.

ms/prz/ rmf24.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie