Anglia znosi kwarantannę dla Polaków. Podano datę

Świat
Anglia znosi kwarantannę dla Polaków. Podano datę
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Nowe przepisy dotyczą podróży do Anglii, w której znajduje się m.in. Londyn

Rząd Wielkiej Brytanii w piątek opublikował listę 59 krajów, których obywatele od 10 lipca nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Anglii. Wśród nich znalazła się Polska. Na wytyczne dot. podróży do pozostałych krajów Zjednoczonego Królestwa trzeba jeszcze poczekać.

Od kolejnego piątku - 10 lipca - w Wielkiej Brytanii będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące obowiązkowej kwarantanny. Rząd opublikował listę 59 krajów, z których przyjeżdżając do Anglii nie trzeba poddawać się 14-dniowej izolacji. 

 

Lista krajów

 

Wśród wymienionych na liście krajów znalazła się Polska. Są na niej również m.in. Hiszpania, Włochy, Niemcy, Belgia, ale także Nowa Zelandia czy Australia. 

 

Zapisy mówią jednak o tym, że kwarantanna będzie obowiązkowa, jeśli po drodze podróżny zatrzyma się w kraju spoza listy. Nowe przepisy dotyczą podróży pociągiem, promem, autokarem, samolotem lub innym środkiem transportu.

 

ZOBACZ: Poleciał do Grecji wbrew zaleceniom rządu. Fala krytyki na ojca premiera

 

Przed przybyciem do Anglii należy wypełnić formularz lokalizujący pasażerów. Dotyczy to zarówno odwiedzających, jak i mieszkańców Wielkiej Brytanii.

 

Jednocześnie rząd przypomina, że podróżując do wybranego przez siebie kraju z Wielkiej Brytanii trzeba poddać się obowiązującym w nim przepisom, które mogą obejmować 14-dniową izolację dla turystów.

 

Przepisy dotyczą tylko Anglii

 

Władze informują, że na bieżąco będą sprawdzały sytuację epidemiologiczną w poszczególnych krajach i jeśli ta ulegnie pogorszeniu, to nie wykluczają przywrócenia obowiązkowej izolacji.

 

ZOBACZ: Wzrost zakażeń koronawirusem. Blokada brytyjskiego miasta

 

Podane informacje dotyczą jednak podróży tylko do Anglii. Na te dotyczące wyjazdów do Szkocji, Walii i Irlandii Północnej trzeba jeszcze zaczekać.

 

Linie lotnicze wycofują pozew

 

W związku ze zniesieniem kwarantanny, linie lotnicze British Airways, Ryanair i easyJet poinformowały, że wycofają pozew przeciw rządowi.

 

Linie lotnicze najmocniej krytykowały obowiązującą w Wielkiej Brytanii od 8 czerwca kwarantannę dla przyjeżdżających. Wskazywały, że rząd brytyjski wprowadza ją w momencie, gdy większość państw europejskich takie ograniczenia znosi, zastosowano ją do przyjazdów ze wszystkich państw nie różnicując ich w zależności od panującej w nich sytuacji epidemicznej, a także, iż jeszcze bardziej uderzy ona w branżę lotniczą, która i tak poniosła potężne straty wskutek pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Wracają loty międzynarodowe. Znamy plany linii lotniczych

 

"Powszechna kwarantanna wprowadzona przez rząd brytyjski dla wszystkich wjeżdżających do Anglii była nieracjonalna i poważnie zaszkodziła gospodarce i branży turystycznej. Dzisiejsza publikacja listy krajów jest pierwszym krokiem. Czekamy na opublikowanie uzasadnienia decyzji i zniesienie kwarantanny z bezpiecznych krajów" - oświadczyły linie lotnicze w oświadczeniu, zapowiadając, że gdy to się stanie, wycofają pozew.

 

Do tej pory w Wielkiej Brytanii odnotowano prawie 284 tys. przypadków zakażenia koronawirusem z czego prawie 44 tys. osób zmarło.

pgo/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie