Znane uzdrowisko przejdzie rewitalizację. O pomoc poproszono studentów

Polska
Znane uzdrowisko przejdzie rewitalizację. O pomoc poproszono studentów
Facebook/Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Władze Rabki Zdroju chcą zrewitalizować centrum miasta

Władze Rabki Zdroju (Małopolskie) chcą zrewitalizować centrum miasta, w tym Rynek. O koncepcyjne wsparcie zwrócili się z zapytaniem do ekspertów i studentów Politechniki Krakowskiej. W czwartek studenci przedstawili burmistrzowi i radnym swoje propozycje.

Spotkanie miało charakter wirtualny. Konferencja online, w której uczestniczyli studenci Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i władze Rabki Zdroju, w tym ponad połowa radnych, trwała kilka godzin. Żacy przybliżyli włodarzom miasta koncepcje, nad którymi pracowali - również łącząc się ze sobą za pośrednictwem internetu - w czasie epidemii.

 

"To są projekty koncepcyjne, a nie realizacyjne"

 

Studenckie pomysły mają być punktem wyjścia dla władz uzdrowiska. - To są projekty koncepcyjne, a nie realizacyjne. Urbanistyczne, a nie architektoniczne - powiedziała opiekun studentów dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja.

 

ZOBACZ: Dwuletni remont starówki w Bartoszycach zabija mały biznes

 

W swoich pracach studenci III roku położyli nacisk na integrację przestrzeni publicznych w centrum miasteczka, wzięli pod uwagę powiązania rynku z obszarami turystycznymi, przy uwzględnieniu potrzeb lokalnej społeczności. W ocenie studentów teraz centrum miasta jest zróżnicowane przestrzennie i funkcjonalnie, brakuje mu też urbanistycznej i architektonicznej tożsamości.

 

 

- Jesteśmy zadowoleni z tego, co nam przedstawili studenci. Takie spojrzenie z zewnątrz jest dla nas bardzo cenne. Myślę, że po dzisiejszych prezentacjach rozwiane zostały różne wątpliwości. Studenci bardzo nas zainspirowali - powiedział burmistrz Rabki Zdroju Leszek Świder.

 

Szczególną uwagę w projektach młodych architektów zwrócił uwagę na dogodniejsze połączenia z bulwarami (co miasto planowało też wcześniej), ścieżki rowerowe. Studenci ocenili też, które według nich niezagospodarowane tereny mają największy potencjał. Żacy zaproponowali także budowę pijalni.

 

Rozmowy będą kontynuowane

 

O przyszłości centrum miasta radni będą dyskutować podczas kolejnych sesji. Burmistrz zaznaczył, że spotkanie ze studentami nie było jednorazowe, a rozmowy będą kontynuowane.

 

- Chcemy, żeby Rynek tak się zmienił, aby mogły być z niego dumne przyszłe pokolenia i aby był atrakcyjniejszy dla turystów, kuracjuszy - podkreślił Leszek Świder.

 

ZOBACZ: Kuriozum w Trzebnicy. Przed czym chronią tak ustawione barierki?

 

Jak poinformował, w przeszłości - w latach 90. i po 2000 r. - powstawały już koncepcje dotyczące rewitalizacji Rynku. Nie zostały jednak zrealizowane - m.in. ze względów finansowych, zmiany kolejnych władz, sprawy własnościowe gruntów objętych planami.

 

Młodzi projektanci pracowali w ramach przedmiotu projektowanie urbanistyczne. Musieli wziąć pod uwagę charakterystyczne punkty przestrzeni Rabki, m.in. neogotycki kościół św. Marii Magdaleny i zabytkowy drewniany kościół mieszczący muzeum im. Władysława Orkana, dworzec PKP, targowisko, park rozgrywki Rabkolandię (z planowanymi parkingami wokół niego), tereny sanatorium oraz charakterystyczny element układu miasta - zielone pasmo na przedłużeniu Parku Zdrojowego wzdłuż cieku wodnego.

 

Zaproszenie na weekend

 

Władze Rabki postawiły też przed młodymi architektami wyzwanie przeprojektowania obecnej linii kolejowej (wyniesienie jej na estakadę) dla polepszenia jakości przestrzeni miejskich. Chodziło o to, by nowe inwestycje poprawnie wpisywały się w układ komunikacyjny, jak również skalę miasta. Ważnym elementem projektu miała być dostępność z komunikacji zbiorowej i kolei.

 

Wśród propozycji dla centrum miasta są m.in. obiekty o funkcjach usługowych, gastronomicznych, targowo-handlowych, turystycznych, miejsca dla coworkingu, obiekty mieszkaniowe, hotelowe, sportowe, a także centrum administracyjne z nowym ratuszem i nowoczesną pijalnią.

 

ZOBACZ: Zamknęli czynną od dwóch miesięcy drogę, żeby ją... uroczyście otworzyć

 

Jest też pomysł na kolej na estakadzie, a także stworzenie stref pieszych i pieszo- jezdnych dla mieszkańców. Pojawia się koncepcja wykorzystania potencjału zielono-błękitnej infrastruktury przez połączenie jej z bulwarem Poniczanki i centrum oraz okolicznymi szlakami turystycznymi.

 

W nagrodę za podjęcie wyzwania projektowego władze Rabki zaprosiły żaków do spędzania weekendu w mieście.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie