YouTube usunął wideo, w którym "biały bił czarnego". Chodziło jednak o partię szachów

Świat
YouTube usunął wideo, w którym "biały bił czarnego". Chodziło jednak o partię szachów
piqsels
YouTube usunął nagranie, w którym pojawiły się sformułowania "białe biją czarne" albo "czarne kontra białe".

Nagranie znanego szachisty zostało usunięte ze względu na "obraźliwą i szkodliwą zawartość". - Być może algorytm słysząc, że "białe są zawsze lepsze", oznaczył na podstawie słów kluczowych treść jako promującą rasizm - zastanawia się Antonio Radic, autor kanału szachowego na YouTube.

- Po pewnym czasie od opublikowania nagrania, osoby które mnie obserwują zgłaszały, że nie mogą odtworzyć wideo - wyjaśniał chorwacki szachista Antonio Radic, którego kanał na YouTube subskrybuje ponad 700 tys. użytkowników. Po chwili administratorzy serwisu poinformowali go, że materiał został usunięty za złamania obowiązujących zasad. 

 

ZOBACZ: Facebook traci miliardy. W tle rasizm, nienawiść i zapowiedzi zmian

 

Kiedy chciał odwołać się od tej decyzji, została ona natychmiast odrzucona. Ponadto został ukarany tygodniową blokadą publikowania nowych filmów. 

 

 

"Nigdy nie miałem takich problemów"

 

- Opublikowałem ponad 1800 nagrań przez ostatnie 3 lata i żadne z nich nie łamało zasad serwisu - zaznacza youtuber. Zwraca także uwagę, że być może w związku z obecną sytuacją YouTube "jest szczególnie wrażliwy na nawiązania do rasizmu, więc na podstawie słów kluczowych opacznie zrozumiał, gdy mówiłem: czarne idą na pole B6 zamiast C6, w tej pozycji białe zawsze będą lepsze".

 

Radic zwrócił uwagę, że na jego nagraniach nawet się nie przeklina. - W moich filmach często pojawiają się sformułowania "czarne biją białe", albo "białe kontra czarne". Jeżeli YouTube jest w stanie usunąć twoje wideo za coś takiego, to ciężko znaleźć motywację, by robić dalej to, co robię - stwierdza szachista. Finalnie, po ponownym odwołaniu materiał trafił ponownie do serwisu. 

 

W efekcie brutalnych działań policji i zabójstwa w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda w mediach na całym świecie rozgorzała dyskusja o problemie rasizmu i nawoływania do nienawiści. 

msl/grz/ thesun.co.uk
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie