Podtopione budynki, połamane drzewa. Burze nad Polską

Polska
Podtopione budynki, połamane drzewa. Burze nad Polską
Wirtualny Mińsk Mazowiecki
Do największej liczby zdarzeń strażacy wyjeżdżali w powiecie otwockim (30), mińskim (24) i grójeckim (14). W Warszawie i Radomiu odnotowano po 9 interwencji.

Prawie tysiąc razy interweniowali w czwartek strażacy w związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. Skutki burz dotkliwie odczuli mieszkańcy Mazowsza, Małopolski i Śląska.

Według stanu na godz. 21:00 - strażacy przeprowadzili 996 interwencji w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim (225), mazowieckim (213) oraz małopolskim (136).

 

W miejscowości Jaroszowice (woj. małopolskie) w wyniku gwałtownego spływu wody opadowej zalało ok. 50-60 budynków. Jak informuje straż pożarna, sytuacja w tym miejscu jest już opanowana, trwa sprzątanie i wypompowywanie wody z zalanych piwnic.

 

Wcześniej informowano o 140 interwencjach na Mazowszu związanych z przejściem frontu burzowego, z czego najwięcej dotyczyło powiatów otwockiego i mińskiego - poinformował w czwartek rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski.

 

ZOBACZ: Wielka woda w Warszawie. Miasto sparaliżowane po ulewie

 

Do największej liczby zdarzeń strażacy wyjeżdżali w powiecie otwockim (30), mińskim (24) i grójeckim (14). W Warszawie i Radomiu odnotowano po 9 interwencji.

 

WIDEO: Zalane ulice Mińska Mazowieckiego

  

Jak zaznaczył rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski, około 80 z tych zdarzeń związanych było z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali usuwać połamane gałęzie i przewrócone drzewa. 60 zdarzeń to podtopione drogi i budynki. Nie odnotowano osób rannych.

 

Nawałnica nad Wadowicami

 

Silna burza z obfitymi opadami przeszła w czwartek wieczorem również nad powiatem wadowickim (Małopolska). Doszło do podtopień piwnic. Woda pojawiła się też na drogach. Dyżurny wadowickiej straży pożarnej poinformował, że w ciągu dwóch godzin interweniowali ok. 40 razy.

 

- Zgłoszenia jeszcze napływają. Mamy sporo pracy - powiedział strażak.

 

 

Lokalny portal informacyjny wadowice24.pl podał, że zgłoszenia o zalanych piwnicach napłynęły m.in. ze Świnnej Poręby, Mucharza, Gorzenia i Jaroszowic, gdzie strażacy z OSP musieli ułożyć kilkadziesiąt worków z piaskiem, by zabezpieczyć domy przed wodą. Wdarła się ona do paru nieruchomości.

 

W Kleczy Dolnej woda przelała się przez drogę krajową 52 powodując czasowo utrudnienia w ruchu.

 

Burze na Śląsku

 

Ok. 200 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy w woj. śląskim, usuwając skutki intensywnych burz - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

 

 

Doszło do wielu lokalnych podtopień, zalane są ulice, piwnice, garaże. Dotychczas najwięcej interwencji odnotowano w Czeladzi, gdzie zalany został m.in. parking przy centrum handlowym.

 

 

W czwartek IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem dla centralnej, południowej i wschodniej części kraju, przy czym dla większej części woj. mazowieckiego jest to alert drugiego stopnia. Zgodnie z nim - wysokość opadów może dojść nawet do 60 mm, a wiatr do 80 km/h.

pgo/dk/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie