Brytyjscy żołnierze nie uklękną. "Gest solidarności zbyt polityczny"

Świat
Brytyjscy żołnierze nie uklękną. "Gest solidarności zbyt polityczny"
royalnavy.mod.uk
Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśla, że noszenie munduru zobowiązuje.

Brytyjskim żołnierzom zabroniono klękania w geście solidarności z ruchem Black Lives Matter, ponieważ uznano go za zbyt polityczny. Dowódcy ostrzegają personel bazy HMS Sultan w Hampshire, że umundurowani nie mogą brać udziału w akcji.

"Kiedy są w mundurach, nie mogą brać udziału w żadnej działalności politycznej. Noszących mundur obowiązują pewne zasady postępowania" - pisze Daily Mail powołując się na źródła. Zapewniono jednak, że siły zbrojne i tamtejsze ministerstwo obrony "są absolutnie przeciw rasizmowi w jakiejkolwiek formie i chcą go zwalczać".

 

ZOBACZ: Facebook traci miliardy. W tle rasizm, nienawiść i zapowiedzi zmian

 

Portal przypominam, że o sprawie zrobiło się głośno po tym, jak policja metropolitalna dała swoim oficerom zielone światło w kwestii okazywania solidarności z ofiarami podczas protestu BLM w zeszłym miesiącu.

 

"Za moich czasów było inaczej"

 

Kilku oficerów uklękło wyrażając w ten sposób poparcie dla protestujących przeciwko rasizmowi. Jednak nie wszystkim się to spodobało. Jeden z byłych oficerów zwrócił uwagę, że "wstydzi się" wyrażania solidarności w ten sposób. "Za moich czasów byłoby zupełnie inaczej" - przekonywał.

 

Ruch Black Lives Matter uczestniczy w organizowaniu protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji. Demonstracje przeradzające się w zamieszki uliczne miały miejsce w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.

 

Brutalne zabójstwo George'a Floyda przez policjanta stało się zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, a następnie na całym świecie. Dla wielu Amerykanów zabicie Floyda to przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych. 

 

 

msl/grz/ "Daily Mail", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie