Branża weselna w kryzysie. Rynek może się skurczyć nawet o połowę

Biznes
Branża weselna w kryzysie. Rynek może się skurczyć nawet o połowę
Wallpaperflare
Rynek usług ślubnych może się skurczyć nawet o połowę

Pandemia boleśnie uderzyła w wyceniany na 8 mld zł polski rynek usług ślubnych, który w 2020 r. może się skurczyć nawet o połowę. Część firm liczy się ze spadkiem przychodów o ponad 90 proc. - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Z sondażu, który dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził portal Wedding.pl wynika, że jedynie 5 proc. firm działających w branży ślubnej nie spodziewa się spadku przychodów w tegorocznym sezonie. Ankietę zrealizowano w czerwcu - w pierwszych tygodniach po odmrożeniu branży ślubnej, wśród ponad 220 działających w niej usługodawców.

 

ZOBACZ: Koronawirus na weselu. Zakażonych 13 gości

 

Według sondażu, najlepiej ze skutkami lockdownu i obecnych ograniczeń radzą sobie fryzjerzy i makijażystki oraz fotografowie i operatorzy kamer. Oni najczęściej twierdzili, że nie widzą spadku zleceń, a jeśli już, to nie większe niż 30 proc. Sprzyja im fakt, że z usług fryzjera czy fotografa korzystają też pary młode, które rezygnują w czasie pandemii z weselnej imprezy - zauważa gazeta.

 

Branża ślubna liczy teraz na jesień

 

Dziennik powołuje się na dane GUS, z których wynika, że koronawirus zdecydowanie ograniczył także liczbę zawieranych teraz małżeństw. W marcu było ich o 30 proc. mniej niż rok wcześniej, a w kwietniu, gdy obowiązywały restrykcyjne ograniczenia w kościołach, spadek przekroczył 60 proc.

 

Rozmówcy gazety wskazują, że ten rok miał być dla branży ślubnej rekordowo dobry, tymczasem część klientów przesuwa wesela na późniejsze terminy, w tym na 2021 r., część (szczególnie pary mieszkające za granicą) odwołuje zlecenia, nie mając pewności, czy za rok sytuacja się unormuje.

 

ZOBACZ: Organizujesz wesele? Szczegółowe wytyczne ministerstwa

 

Branża ślubna liczy teraz na jesień - pisze "Rz". Prawie co trzeci uczestnik ankiety Wedding.pl dostrzega wzrost zainteresowania terminami jesienno-zimowymi. Jednak 82 proc. ocenia, że nawet ożywienie jesienią nie pozwoli nadrobić strat z pierwszej połowy roku - czytamy w gazecie.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze