Szymon Hołownia zakłada ruch "Polska 2050". Wiemy, na kogo zagłosuje

Polska
Szymon Hołownia zakłada ruch "Polska 2050". Wiemy, na kogo zagłosuje
PAP/Leszek Szymański
Szymon Hołownia ogłosił powstanie ruchu obywatelskiego "Polska 2050"

Szymon Hołownia ogłosił, że w II turze zagłosuje "przeciw prezydenturze Andrzeja Dudy", czyli na Rafała Trzaskowskiego. Dodał, że jego nowe stowarzyszenie "Polska 2050", którego powstanie ogłosił, oficjalnie nie poprze żadnego z kandydatów. - Nie umówiliśmy się tylko na wybory prezydenckie, ale na to, aby służyć naszej ojczyźnie. Dla naszych dzieciaków, naszych bliskich - mówił.

Szymon Hołownia w poniedziałek zapowiedział powstanie stowarzyszenia "Polska 2050". - Powstanie z tego wspaniałego poruszenia, które złożyło się na (moją - red.) kampanię prezydencką - wyjaśnił.

 

Zapewnił, że członkami ruchu mogą zostać nie tylko ci, którzy wspierali go przed I turą głosowania, ale także "wszyscy, którzy chcą działać nie w rytmie kadencji, ale w rytmie pokolenia". 

 

ZOBACZ: Jak głosowali Polacy na Wyspach? Blisko 50 proc. dla jednego kandydata

 

- Tysiące ludzi będą zaangażowane w "Polskę 2050". Dotychczasowe biura wyborcze zostaną przekształcone w 18 biur ruchu. Chcemy przygotowywać na bieżąco nowe programy dla Polski - zapowiedział.

 

Hołownia zagłosuje "przeciw Dudzie", czyli na Trzaskowskiego

 

Hołownia zapewnił, że "nie pozwoli zmarnować się żadnemu dżulowi energii społecznej". Zaapelował też do "liczących się z jego zdaniem", aby wzięli udział w II turze wyborów prezydenckich, bo to "obywatelski obowiązek".

 

ZOBACZ: Trzaskowski apeluje do Dudy ws. debaty. Jest odpowiedź prezydenta

 

- Nie mam w niej swojego kandydata, ale na wybory pójdę i oddam głos nie za czymś, ale przeciwko wizji prezydentury Andrzeja Dudy - mówił Hołownia, dodając, że nie jest "panem sumień" swoich wyborców. - To wy sami zdecydujecie w poczuciu własnej odpowiedzialności, a ja tę wolność zamierzam uszanować, bo tak chcę budować Polskę, tak chcę budować demokrację - oświadczył Hołownia.

 

Według niego, udział w wyborach "to nie tylko prawo". - Nie możemy i nie powinniśmy uchylać się od brania odpowiedzialności za los wspólnoty, bo od naszych decyzji zależy nie tylko nasz własny komfort i nasza własna przyszłość, ale całej polskiej wspólnoty - uznał.

 

 

Wyjaśnił, że w II turze nie ma swojego kandydata. - Ale (by zagłosować przeciw Dudzie - red.) karta wyborcza nie pozostawia mi wiele możliwości - uzasadnił swój wybór.

 

Dodał, że swój głos odda, "jak już wielokrotnie miał to w polskich warunkach przywilej robić nie za czymś, a przeciwko czemuś".

 

- Oddam ten głos przeciwko wizji prezydentury i wizji Polski, którą prezentował przez ostatnich pięć lat Andrzej Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Hołownia.

 

Hołownia o wizji "niezależnej prezydentury"

 

Hołownia przyznał jednocześnie, że otrzymał zaproszenie na rozmowę od kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

 

- Ja już wiem po tych sześciu miesiącach, że w świecie polityki nie ma towarzyskich rozmów i nie ma kontaktów, które można by było załatwiać poza plecami, poza oczami tych, których te decyzje miałyby dotyczyć - podkreślił niedawny kandydat na prezydenta

 

Zapowiedział również, że w najbliższym czasie przedstawi "wizję niezależnej prezydentury", opierającej się na trzech wetach: "demokratycznym" (ustawy, która nie przeszła normalnego cyklu legislacji, z konsultacjami społecznymi oraz oceną skutków prawną i finansową), "zielonym" (ustawy, która będzie dewastowała środowisko naturalne), a także "samorządowym" (ustawy, która dołoży samorządom zadań bez wskazania dodatkowych środków albo prowadzącą do ograniczenia ich kompetencji). 

 

ZOBACZ: Hołownia: mam w sobie gotowość i siłę, by stanąć na czele ruchu

 

Jego zdaniem, "niezależny prezydent" powinien zatrudnić osoby niezwiązane wcześniej z partiami politycznymi na stanowiskach: szefa Kancelarii, ministra ds. kwestii prawnych, ministra ds. kwestii zagranicznych oraz szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

 

- To nasze minimum wydaje się być niespecjalnie wymagające w państwie, które chciałoby mieć prezydenta reprezentującego więcej niż własną formację - uznał Hołownia.

 

Ciało samorządowe przy prezydencie

 

Hołownia przedstawił też inne kryteria. Jego zdaniem, powinno powstać ciało, które będzie doradzało prezydentowi ws. aktów prawnych dotyczących samorządów. Organ ten ma się składać "nie tylko z prezydentów największych związków metropolitarnych i samorządowych, ale i przedstawicieli wszystkich szczebli samorządu od sołtysów i radnych po marszałków i prezydentów miast". 

 

- Tak, by polski samorząd mógł mieć swoją reprezentację w samym centrum stanowienia władzy w Polsce - mówił. 

 

Ruch Hołowni wystartuje w wyborach do Sejmu i Senatu

 

Pytany, czy wraz z zapowiadanym stowarzyszeniem Polska 2050 weźmie udział w następnych wyborach parlamentarnych Hołownia odparł, że nie wiadomo, kiedy będą wybory, ponieważ żyjemy w kraju, w którym "wszystko zostało zdestabilizowane".

 

- Żadna data, która kiedyś była święta i wynikała wprost z konstytucji nie jest już dogmatem - powiedział Hołownia. Na uwagę, że jednak kiedyś będą wybory odparł: "więc wystąpimy w nich".

 

ZOBACZ: Wybory za granicą. Frekwencja ponad 86 proc.

 

- Jeżeli będą za trzy lata, to w nich wystąpimy, jeżeli będą za pół roku, to w nich wystąpimy, jeżeli będą za 10 lat to też w nich wystąpimy - powiedział Hołownia. Zapewnił jednocześnie, że "Polska 2050" nie stanie się partią polityczną". 

 

- Ewentualnie jakaś część tego ruchu (nią zostanie - red.), w sytuacji, w której będzie to niezbędne i potrzebne, natomiast ta część ekspercka, ta część działalności społecznej - one nigdy nią nie będą, bo mamy różnych Polaków, a ja chcę być szefem ruchu, który, o ile ludzie będą chcieli, zgrupuje różnych Polaków - powiedział Hołownia.

 

Przekazał również, że czuje "wzmożoną aktywność" popierających Rafała Trzaskowskiego albo Andrzeja Dudę, którzy "interesują się" np. jego profilami na Facebooku. - Informuję ich, że nie ma żadnych "deali", układów itd. - stwierdził. 

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie