Wspólnie zdobyli niecały 1 proc. głosów. Komu przekażą swoje poparcie?

Polska
Wspólnie zdobyli niecały 1 proc. głosów. Komu przekażą swoje poparcie?
PAP/Darek Delmanowicz
Kandydaci z najniższym wynikiem będą rozmawiać ws. przekazania poparcia w II turze

Kandydaci na prezydenta, którzy uzyskali mniej niż 0,3 proc. głosów, będą prowadzić konsultacje ws. przekazania poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy lub kandydata KO Rafała Trzaskowskiego w II turze wyborów. Stanisław Żółtek zapowiedział, że nie zagłosuje na Dudę, a Marek Jakubiak na pewno nie poprze Trzaskowskiego.

Według danych PKW z 100 proc. obwodów Andrzej Duda uzyskał 43,5 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 30,46 proc., a Szymon Hołownia - 13,87 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Krzysztof Bosak - 6,78 proc.; Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc.; Robert Biedroń - 2,22 proc.

 

Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc. głosów. Wśród nich znaleźli się: Stanisław Żółtek (0,23 proc.), Marek Jakubiak (0,17 proc.), Paweł Tanajno (0,14 proc.), Waldemar Witkowski (0,14 proc.), Mirosław Piotrowski (0,11 proc.).

 

"Nie zasługuje na bycie prezydentem"

 

Marek Jakubiak zapowiedział, że nie poprze w II turze wyborów prezydenckich kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, który - jego zdaniem - "nie zasługuje na bycie prezydentem Polski".

 

Jakubiak dopytywany, czy udzieli zatem poparcia Andrzejowi Dudzie, powiedział, że "nie wie". Dodał, że wyda w tej sprawie oświadczenie na swojej stronie internetowej.

 

ZOBACZ: Opóźnienie w przekazaniu protokołów. PKW domaga się wyjaśnień

 

Natomiast Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa) poinformował, że przed II turą "zada obu kandydatom ważne dla swoich wyborców pytania". "Zapytam ich, czy deklarują się, że w ciągu 100 dni po objęciu urzędu prezydenta złożą wniosek o ochronę życia w Polsce, korzystając z inicjatywy ustawodawczej. A drugie pytanie dotyczy wypowiedzenia konwencji stambulskiej" - powiedział Piotrowski.

 

Podkreślił, że "będzie czekał na odpowiedzi Dudy i Trzaskowskiego".

 

Żółtek nie zagłosuje na Dudę

 

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski przyznał, że w ws. ewentualnego poparcia decyzja zapadnie 7 lipca podczas spotkania z organizacjami, które go popierały w wyborach prezydenckich, czyli oprócz jego ugrupowania także: Polska Lewica, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz Ruch Ludzi Pracy. Witkowski ma także rozmawiać z kandydatami ws. poparcia dla jego postulatów.

 

Dodał, że chce iść swoją drogą z ludźmi, których pozyskał w trakcie tej kampanii i budować z nimi prospołeczną i propracowniczą lewicę.

 

ZOBACZ: OBWE o wyborach w Polsce: przeprowadzone właściwie, ale są wątpliwości prawne

 

Bezpartyjny Paweł Tanajno pytany o przekazanie poparcia jednemu z kandydatów przyznał, że musi się nad tym zastanowić. - Jeśli będzie taka decyzja, to pojawi się oficjalne stanowisko lub oświadczenie w tej sprawie - zadeklarował.

 

Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy) oświadczył podczas niedzielnego wieczoru wyborczego, że "nie odda w II turze głosu na Andrzeja Dudę, nawet jakby był jego ojcem". - Na Rafała Trzaskowskiego tylko wtedy, gdyby poparł pewne moje priorytety - dodał.

 

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie