Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. PKW podała dane ze wszystkich obwodów

Polska
Oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. PKW podała dane ze wszystkich obwodów
PAP/Adam Warżawa
Znamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich.

43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020, które we wtorek rano podała Państwowa Komisja Wyborcza. Kandydaci PiS i PO spotkają się w drugiej turze 12 lipca.

Na konferencji prasowej szef PKW przekazał wyniki głosowania na podstawie danych ze wszystkich 27 tys. 230 obwodowych komisji wyborczych.

 

Według oficjalnych danych trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia z wynikiem 13,87 proc. Czwarty był Krzysztof Bosak - 6,78 proc. a piąty Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc. Ostatnie miejsce z głównych kandydatów zajął Robert Biedroń z wynikiem 2,22 proc.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: odpowiadam na trudne pytania, a Duda spotyka się tylko ze zwolennikami

 

Kolejni kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc.: Stanisław Żółtek - 0,23 proc., Marek Jakubiak 0,17 proc., Paweł Tanajno 0,14 proc., Waldemar Witkowski 0,14 proc., Mirosław Piotrowski 0,11 proc. - dodał Marciniak.

 

Frekwencja wyniosła 64,51 proc. To więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich. Wówczas w pierwszej turze zagłosowało 48,96 procent uprawnionych osób.

 

Duda wygrywa w 13 województwach, Trzaskowski w trzech

 

Ubiegający się o drugą kadencję prezydent Andrzej Duda uzyskał w I turze wyborów największe poparcie w 13 województwach, a kandydat KO Rafał Trzaskowski w trzech - wynika z danych PKW z 100 proc. obwodów.

 

Andrzej Duda wygrał w województwach: warmińsko-mazurskie (40,10 proc.); podlaskie (50,59 proc.); wielkopolskie (37,85 proc.); kujawsko-pomorskie (39,54 proc.); mazowieckie (40,71 proc.); lubelskie (56,67 proc.).

 

ZOBACZ: "Warszawiacy nie zawsze mogą liczyć na Trzaskowskiego". Dworczyk o podtopieniach

 

Duda uzyskał najlepszy wynik również w województwach: dolnośląskie (38,21 proc.); łódzkie (46,63 proc.); świętokrzyskie (56,02 proc.); opolskie (40,46 proc.); śląskie (41,22 proc.); małopolskie (51,11 proc.); podkarpackie (60,69 proc.).

 

Trzaskowski uzyskał najwyższy wynik w trzech województwach: zachodniopomorskim (37,91 proc.); pomorskim (38,58 proc.) i lubuskim (36,94 proc.).

 

Wyniki "mogły być podane szybciej"

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią szefa PKW wyniki wyborów prezydenckich miały zostać podane w nocy, gdy tylko "wpłyną protokoły z Wielkiej Brytanii". - W tej chwili brakuje jednego protokołu z Londynu i dwóch z Manchesteru - poinformował w poniedziałek wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak.

 

- Jeżeli protokoły tych trzech komisji obwodowych otrzyma okręgowa komisja wyborcza w Warszawie, zatwierdzi je, przekaże nam, my z kolei je zweryfikujemy i też zatwierdzimy, to od razu odbędzie się posiedzenie PKW i podejmiemy uchwałę ustalającą wynik głosowania - powiedział Marciniak.

 

ZOBACZ: MSWiA obiecało wozy strażackie za frekwencję. W większości gmin wygrał Trzaskowski

 

Marciniak mówił, że w trzech brytyjskich komisjach głos oddało około 30-40 tys. wyborców. Jak mówił, przy około 20 milionach głosów oddanych w wyborach prezydenckich, głosy z tych trzech komisji nie są w stanie znacząco wpłynąć na wynik wyborów. "Oczywiście, każdy głos ma swoje znaczenie i dlatego czekamy - dodał.

 

Szef PKW przypomniał, że na mocy specustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., na wyniki głosowania w obwodach za granicą mogliby czekać maksymalnie 48 godzin od zamknięcia lokali, a więc do wtorku do godz. 21.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie