Matka podejrzana o zabójstwo 13-miesięcznej córki uniknie odpowiedzialności

Polska
Matka podejrzana o zabójstwo 13-miesięcznej córki uniknie odpowiedzialności
Polsat News
Prokuratura złożyła wniosek o umorzenie śledztwa

Prokuratura Rejonowa w Krośnie skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa ws. matki podejrzanej o zabójstwo 13-miesięcznej córeczki oraz o umieszczenie jej w zakładzie psychiatrycznym. Kobieta według biegłych jest niepoczytalna.

Ciało dziewczynki, znajdujące się już w stanie rozkładu, policja znalazła w maju 2018 roku w jednym z mieszkań w Krośnie. W mieszkaniu była także matka.

 

Prok. Iwona Czerwonka-Rogoś, szefowa Prokuratury Rejonowej w Krośnie poinformowała we wtorek, że w związku z tym, że biegli po badaniu Natalii W. uznali, że kobieta miała zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia swojego czynu i pokierowania swoim postepowaniem nie może ona odpowiadać karnie za zarzucane jej czyny.

 

Sekcja nie wyjaśniła przyczyny śmierci

 

Wobec tego prokuratura skierowała do sądu wniosek o umorzenie postępowania wobec kobiety oraz o zastosowanie wobec niej środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia jej na leczeniu psychiatrycznym w zakładzie zamkniętym.

 

Decyzje w obu sprawach podejmie sąd.

 

ZOBACZ: Katowali niemowlę tak, że mogło umrzeć. Przy innych dzieciach zażywali narkotyki

 

Przeprowadzona niedługo po znalezieniu ciała dziewczynki sekcja zwłok nie ustaliła przyczyny jej śmierci. Potwierdziła jedynie, że dziecko nie żyło już od kilkunastu dni.

 

Prok. Czerwonka-Rogoś dodała, że żadnemu z kilku biegłych nie udało się ustalić mechanizmu śmierci dziewczynki. Wiadomo jedynie, że przyczyniła się do jej śmierci matka oraz że nie było to zatrucie lekami.

 

Matka na obserwacji psychiatrycznej

 

25-letnia Natalia W. odbyła trwającą cztery tygodnie obserwację psychiatryczną w warunkach szpitalnych. Wniósł o to zespół biegłych: dwóch psychiatrów i psycholog, którzy przeprowadzili wcześniej jednorazowe badanie podejrzanej dotyczące oceny stopnia jej poczytalności w chwili czynu. Uznali jednak, że nie jest to wystarczające, i że do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania stanu psychicznego kobiety i wydania opinii w tej sprawie konieczna jest obserwacja psychiatryczna w warunkach szpitalnych.

 

Obecnie podejrzana, ze względu na stan zdrowia, przebywa w szpitalu psychiatrycznym.

 

ZOBACZ: Dwulatek uratowany przed upadkiem z okna. Pomógł wzrost jednego z policjantów

 

25-letnia Natalia W. ma postawiony zarzut zabójstwa dziecka. Zebrane w sprawie dowody pozwoliły wcześniej przedstawić matce dziewczynki zarzut zabójstwa swojej córeczki Amelki, którego miała dokonać działając w zamiarze bezpośrednim, w nieustalony sposób, w okresie od 4 maja do 14 maja 2018 r. w Krośnie.

 

Ciało dziecka w stanie rozkładu

 

Ciało 13-miesięcznej Amelki policja znalazła w maju 2018 r. w jednym z mieszkań w Krośnie, wynajmowanym przez matkę dziecka - Natalię W., mieszkankę powiatu brzozowskiego. Ciało dziecka leżało w łóżeczku - było już w stanie rozkładu. W pokoju przebywała też matka dziewczynki. Kobieta była przytomna, ale nie można było z nią nawiązać kontaktu; decyzją lekarza została przewieziona do szpitala psychiatrycznego.

 

Policja weszła do mieszkania z nakazem prokuratorskim, ponieważ wytypowała to miejsce, gdzie może się znajdować kobieta i jej dziecko. Prowadzone były bowiem czynności w związku ze zgłoszeniem przez ojca dziewczynki tzw. uprowadzenia rodzicielskiego.

 

Małżeństwo od pewnego czasu nie mieszkało ze sobą, ale ojciec utrzymywał kontakt z córeczką. Z początkiem maja zgłosił na policję, że kontakt z matką się urwał i nie wie, gdzie się znajduje. Zgłosił wówczas tzw. uprowadzenie rodzicielskie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie