Kogo poprze Bosak w II turze? "Wybór między jawnym wrogiem, a fałszywym przyjacielem"

Polska
Kogo poprze Bosak w II turze? "Wybór między jawnym wrogiem, a fałszywym przyjacielem"
PAP/Rafał Guz
Krzysztof Bosak był kandydatem Konfederacji w wyborach prezydenckich

W Konfederacji będziemy trzymać równy dystans i do Andrzeja Dudy, i do Rafała Trzaskowskiego, to taki wybór pomiędzy jawnym wrogiem, a fałszywym przyjacielem - oświadczył we wtorek Krzysztof Bosak, który był kandydatem Konfederacji na prezydenta. Przyznał, że sam nie zagłosuje na Trzaskowskiego.

Pytany w Radiu RMF FM o ewentualne poparcie Trzaskowskiego bądź Dudy w drugiej turze wyborów prezydenckich, Bosak zaznaczył, że Konfederacja zachowuje równy dystans do obu kandydatów i żadnego nie poprze.

 

ZOBACZ: Wykształcenie podstawowe i wyższe. Zobacz, jak rozłożyły się głosy

 

Na uwagę, że wcześniej sam przekonywał, że "nie ma żadnych szans, aby w drugiej turze zagłosował na Trzaskowskiego", Bosak odparł: "wypowiedziałem takie słowa przed pierwszą turą, natomiast teraz jesteśmy po pierwszej turze i nie będę deklarował, do którego mi bliżej, bo żaden nie zasłużył na nasze poparcie".

 

- Ja zdania nie zmieniłem, ja po prostu odmawiam powtórzenia go, bo nie chcę, żeby moje wypowiedzi były wykorzystywane przez polityków któregokolwiek sztabu - zaznaczył.

 

"Będziemy trzymać równy dystans"

 

Jak zapewnił, "my w Konfederacji będziemy trzymać równy dystans i do Andrzeja Dudy, i do Rafała Trzaskowskiego". Przyznał, że zgadza się z oceną Witolda Tumanowicza z Konfederacji, który stwierdził, że "to taki wybór pomiędzy jawnym wrogiem, a fałszywym przyjacielem, i nie wiadomo co gorsze".

 

ZOBACZ: Kogo poprze Konfederacja w II turze? Deklaracja liderów

 

28 czerwca wieczorem Rada Liderów Konfederacji wydała oświadczenie, w którym zachęca sympatyków partii do głosowania w II turze "zgodnego z własnym sumieniem i rozumem". "Konfederacja nie udziela poparcia żadnemu z kandydatów na urząd Prezydenta RP, którzy będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich" - poinformowano w komunikacie.

 

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się 12 lipca ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski. Według danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania Andrzej Duda uzyskał w niedzielnej I turze 43,5 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,46 proc. Bosak uzyskał poparcie 6,78 proc. głosujących, co dało u czwarte miejsce.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie