7,5 mln zł dla beneficjentów reprywatyzacji w stolicy. Komisja nakazała zwrot świadczeń

Polska
7,5 mln zł dla beneficjentów reprywatyzacji w stolicy. Komisja nakazała zwrot świadczeń
Google Street View
Komisja weryfikacyjna wydała decyzje ws. Zielnej 32 oraz Krakowskiego Przedmieścia 85

Komisja weryfikacyjna nakazała we wtorek zwrot ponad 7,5 mln zł nienależnego świadczenia przez beneficjentów reprywatyzacji nieruchomości przy Zielnej 32. Organ stwierdził też nieważność reprywatyzacji nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 i nakazał jej zwrot.

O decyzjach komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji poinformował we wtorek jej przewodniczący Sebastian Kaleta. Kolejny majątek przywracany Warszawie. - Łącznie dzisiaj można powiedzieć o zwrocie 12 mln zł. Bo jest to gotówka za transakcję, która nigdy nie powinna mieć miejsca i z drugiej strony nieruchomość warta 5 mln zł - powiedział Kaleta.

 

ZOBACZ: Reprywatyzacja w Warszawie. PiS chce usprawnienia działania komisji weryfikacyjnej

 

Jak poinformował komisja podczas wtorkowego posiedzenia uznała, że decyzja prezydenta miasta o zwrocie działki przy dawnej Zielnej 32 została wydana z naruszeniem prawa. Chodzi decyzję reprywatyzacyjną z listopada 2002 r., zgodnie z którą nieruchomość przekazano beneficjentom, którzy nabyli do niej prawa i roszczenia za 110 tys. zł. Nieruchomość została następnie sprzedana za prawie 8 mln zł.

 

"Kwota powinna być zwrócona"

 

- Wzbogacenie się tak gigantyczne na tej nieruchomości jest wzbogaceniem w pewien sposób niezgodnym z prawem, a zatem kwota, która została uzyskana z jej sprzedaży, powinna być zwrócona - wskazał Kaleta.

 

Polityk podkreślił przy tym, że do zwrotu powinno dojść też dlatego, że wniosek reprywatyzacyjny złożyła osoba nieuprawniona. - Osoba, która nie była właścicielem, ani następcą prawnym.(...) A jako, że nie było wniosku złożonego w sposób prawidłowy, nieruchomość nigdy nie powinna była zostać zwrócona - wskazał Kaleta.

 

ZOBACZ: Ustawa reprywatyzacyjna. Lewica przedstawiła projekt

 

Z kolei w sprawie nieruchomości przy Krakowskim Przedmieściu 85 komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji reprywatyzacyjnej z 2011 r. i nakazała zwrot nieruchomości do zasobów miasta.

 

Kaleta wskazywał, że roszczenia do nieruchomości nabyto za 80 tys. zł przy wartości nieruchomości wynoszącej 5 mln zł. Jak zaznaczył, w przypadku tej nieruchomości nie zaszły nieodwracalne skutki prawne, ponieważ nie została ona sprzedana.

 

"Jest jeszcze bardzo dużo spraw przed nami"

 

Komisja weryfikacyjna uznała niedopuszczalność reprywatyzacji Krakowskiego Przedmieścia 85 z uwagi na położenia nad Trasą W-Z oraz niewspółmierną wartość roszczeń.

 

Kaleta zapewnił też, że komisja konsekwentnie prowadzi postępowania. - Jest jeszcze bardzo dużo spraw przed nami, a jak widać skala odkrywanych nieprawidłowości jest bardzo duża - dodał.

 

O zwrot niezabudowanej nieruchomości przy dawnej ulicy Zielnej 32 starali się po wojnie sukcesorzy zmarłych właścicieli. Prezydium Rady Narodowej Warszawy odmówiło wówczas przyznania prawa do gruntu. Jednak w 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność tej decyzji, argumentując to postanowienie brakiem przeprowadzenia odpowiedniego postępowania wyjaśniającego. W konsekwencji w listopadzie 2002 r. miasto wydało decyzję reprywatyzacyjną na rzecz dwojga beneficjentów, którzy nabyli roszczenia do Zielnej 32 za 110 tys. zł. Ostatecznie działka została sprzedana za prawie 8 mln zł.

 

Nieruchomość przy Krakowskim Przedmieściu 85 zlokalizowana nad tunelem Trasy W-Z została zreprywatyzowana we wrześniu 2011 r. Wcześniej Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji z końca lat 40-tych o odmowie przyznania prawa własności dotychczasowym właścicielom. W tym przypadku beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej za 80 tys. zł nabyli prawa i roszczenia do nieruchomości wartej 5 mln zł.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie