Potężne burze z gradem, możliwe trąby powietrzne. Najwyższe ostrzeżenia

Polska
Potężne burze z gradem, możliwe trąby powietrzne. Najwyższe ostrzeżenia
Zdj. ilustracyjne, fot. Pxfuel
IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami

W poniedziałek po południu IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego oraz kilku południowych powiatów Mazowsza. Mogą tam wystąpić także trąby powietrzne. Alerty SMS rozesłało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zgodnie z tym ostrzeżeniem, prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 50 mm do 60 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami może padać grad, niewykluczona jest możliwość przejścia trąby powietrznej.

 

IMGW opublikowało alert drugiego stopnia przed silnym deszczem i burzami dla woj. śląskiego, podlaskiego, reszty Mazowsza oraz wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. IMGW prognozuje, że w tych województwach opady deszczu okresami o natężeniu silnym i ulewnym, a w czasie burz także nawalnym. Prognozowana wysokość opadów to od 30 mm do 50 mm, lokalnie nawet do 70 mm. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h oraz grad.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna nad Kaniowem. Poważne zniszczenia

 

Ponadto dla woj. opolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pozostałej części woj. warmińsko-mazurskiej wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed deszczem i burzami. IMGW na tym obszarze prognozuje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i okresami silnym. Wysokość opadów może dojść do 30 mm. W trakcie opadów będą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

 

Prawdopodobieństwo wystąpienia alertów wynosi 80 proc.

 

Alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. 

 

Ostrzeżenia przed niszczycielską pogodą wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa: 

 

 

 

Ostrzeżenia dotyczą ulewnych opadów deszczu, burz i silnego wiatr.u Możliwe nagłe wezbrania rzek i podtopienia. Obowiązują również w nocy.

 

 

ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie