Kiedy oficjalne wyniki wyborów? Szef PKW podał termin

Polska
Kiedy oficjalne wyniki wyborów? Szef PKW podał termin
Polsat News
Według szefa PKW oficjalne wyniki wyborów poznamy najpóźniej w środę rano

- Ogłoszenie wyników wyborów możliwe we wtorek; sądzę, że najpóźniej w środę rano - poinformował w niedzielę wieczorem szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Na wieczornej konferencji prasowej szef PKW Sylwester Marciniak poinformował, że w dniu wyborów doszło do 295 incydentów - 25 podejrzeń popełnienia przestępstwa w związku z wyborami i 270 wykroczeń.

 

ZOBACZ: Kogo poprze Konfederacja w II turze? Deklaracja liderów

 

Marciniak opowiadał też o sytuacjach z lokali wyborczych. W jednym z lokali wyborczyni wrzuciła do urny wyborczej razem z kartą do głosowania swój dowód osobisty. Aby odzyskać dowód kobieta musiała poczekać na opróżnienie urny wyborczej.

 

W Krakowie, w holu przed lokalem wyborczym znaleziono reklamówkę z bronią pneumatyczną i ciśnieniową. "Błyskawicznie ustalono właściciela tej broni, który udał się do domu pozostawiając tę reklamówkę" - mówił szef PKW.

 

"Dziękuję wszystkim członkom komisji"

 

Do innego lokalu przyszła zagłosować osoba, która wcześniej zgłosiła się do głosowania korespondencyjnego. Zdarzyły się także sytuacje, w których wyborcy wynieśli kartę do głosowania z lokalu wyborczego.

 

Szef PKW podkreślił, że ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich jest możliwe we wtorek. "Sądzę, że najpóźniej w środę rano" - dodał. Przypomniał też, że do wtorku do godz. 21.00 mogą spływać protokoły zagraniczne.

 

- Dziękuję wszystkim członkom obwodowych komisji wyborczych. Skończyła się część głosowania, teraz część ustalenia wyników i wielka praca nocna" - zaznaczył Marciniak. - Jeżeli chodzi o wybory prezydenckie, to one są stosunkowo proste. Jest jedna karta, jedenastu kandydatów. Mamy nadzieję, że prace związane z ustaleniem wyników w poszczególnych obwodowych komisjach nie będą trwały zbyt długo - dodał szef PKW.

 

PKW została zapytana o ważność głosu oddanego na karcie wyborczej bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przyznała, że do PKW dotarły pojedyncze informacje o kartach bez pieczęci. - Zawsze podkreślamy, że wyborcy, którzy odbierali kartę, żeby sprawdzali, czy te pieczęcie są, bo to jest jedyny moment, kiedy można zwrócić uwagę i poprosić o opieczętowanie karty do głosowania. Kiedy wyborca tego nie zauważy, odda głos na takiej karcie i zostanie ona wrzucona do urny, to jest karta nieważna, bo nie ma oznaczenia autentyczności, czyli dwóch pieczęci - podkreśliła.

 

Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich. Duda uzyskał 41,8 proc. głosów, a Trzaskowski - 30,4 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla Polsatu, TVP, TVN. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie 2020. Wyniki exit poll Ipsos. Duda-Trzaskowski w drugiej turze

 

Według sondażu Ipsos trzeci wynik uzyskał bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia (13,3 proc.), który wyprzedził kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka (7,4 proc.). Piąty wynik uzyskał kandydat Lewicy Robert Biedroń (2,9 proc.), szósty - kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz15 Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 proc.).

prz/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie