Czechy wznowią zwykły ruch graniczny na granicy ze Śląskiem

Świat
Czechy wznowią zwykły ruch graniczny na granicy ze Śląskiem
Polsat News
Na zamknięciu granicy polsko-czeskiej tracił zwłaszcza Cieszyn. To miasto jest podzielone między dwa kraje

"Sytuacja epidemiologiczna w województwie śląskim w Polsce znacznie się poprawia, dlatego planujemy złagodzenie restrykcji dotyczących ruchu granicznego od przyszłego tygodnia" - poinformował w sobotę czeski minister zdrowia Adam Vojtiech. Oznacza to, że przedstawianie na granicy ujemnych wyników badań na obecność koronawirusa lub przechodzenie 14-dniowej kwarantanny nie będzie już konieczne.

W połowie czerwca Republika Czeska przywróciła normalny ruch na swych granicach i zniosła kontrole graniczne na wewnętrznych granicach strefy Schengen wprowadzone okresowo w związku epidemią koronawirusa. Zniesienie restrykcji nie dotyczyło jednak wszystkich obszarów.

 

ZOBACZ: Do Czech tylko z negatywnym testem na Covid-19. Mieszkańcy Cieszyna protestują

 

12 czerwca czeskie Ministerstwo Zdrowia podało, że woj. śląskie w Polsce zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie obejmuje go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego.

 

Sytuacją Cieszyna zajmowało się polskie MSZ

 

Wyjątkowe potraktowanie tego regionu odbiło się niekorzystnie na sytuacji zwłaszcza mieszkańców Cieszyna, który położony jest po obydwu stronach granicy i gdzie kontakty rodzinne, profesjonalne i kulturalne obu społeczności: polskiej i czeskiej są niezwykle ożywione.

 

W uregulowanie sytuacji zaangażowany był polski resort spraw zagranicznych i władze samorządowe.

 

Rekord liczby nowych zakażeń w Czechach

 

Tymczasem w ciągu ostatniej doby w Czechach odnotowano najwyższy od ponad dwóch miesięcy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Tamtejszy resort zdrowia poinformował w sobotę o 168 nowych zakażeniach Sars-CoV-2 i czterech zgonach wywołanych Covid-19.

 

Jest to pierwszy tak wysoki przyrost zakażeń od 11 kwietnia, gdy zarejestrowano 170 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu jednego dnia.

 

ZOBACZ: 33,5 tysiąca zakażonych COVID-19 w Polsce. Kolejne ofiary koronawirusa

 

Łącznie od 1 marca br., gdy w Czechach poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia nowym koronawirusem, obecność koronawirusa potwierdzono u 11 044 osób. Łącznie z powodu Covid-19 zmarło 349. W szpitalach przebywają 122 osoby, a liczba wszystkich tzw. aktywnych zakażeń wynosi obecnie 3026.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie