33,5 tysiąca zakażonych COVID-19. Kolejne ofiary koronawirusa

Polska
33,5 tysiąca zakażonych COVID-19. Kolejne ofiary koronawirusa
Polsat News

W Polsce jest 319 kolejnych potwierdzonych przypadków koronawirusa - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Na COVID-19 zmarło kolejnych 6 chorych. W sumie zakażonych SARS-CoV-2 zostało już w Polsce 33 tys. 714 osób. Spośród nich nie przeżyło 1435 chorujących. Wyzdrowiało 19 tys. 218 zainfekowanych.

"Mamy 319 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - podał w sobotę resort zdrowia.

 

Najwięcej przypadków odnotowano na Śląsku, gdzie stwierdzono ich 81 i w woj. łódzkim, gdzie nowych chorych jest 49.

 

Wciąż przybwa chorych

 

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: wielkopolskiego (48), mazowieckiego (41), opolskiego (21), podkarpackiego (18), świętokrzyskiego (14), lubelskiego (10), małopolskiego (10), podlaskiego (9), dolnośląskiego (6), kujawsko-pomorskiego (5), pomorskiego (4), lubuskiego (2) i zachodniopomorskiego (1).

 

 

Zmarło 6 chorych na COVID-19

 

Według resortu zdrowia w ciągu doby zmarło sześcioro chorych. Zmarli to: 58-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna z Warszawy, 86-letnia kobieta z Opola, 66-letni mężczyzna i 82-latka z Poznania oraz 87-latek ze Starachowic.

 

Ponad 33,5 tys. chorych na koronawirusa

 

Resort zdrowia podał nową liczbę zakażonych koronawirusem. W Polsce zakaziło się już 33 tys. 714 osób, co potwierdziły wykonane testy. Z tej liczby zmarło jak dotąd 1435 osób. Większość tych osób miała choroby współistniejące.

 

 

Prawie 23 tys. testów na koronawirusa

 

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że laboratoria przebadały dotąd 1 mln 469 tys. 962 próbki pobrane od w 1 mln 315 tys. 933 osób. Według informacji resortu z piątku w ciągu poprzedniej doby wykonano ponad 22,8 tys. testów na COVID-19.

 

 

Więcej wyzdrowiało niż zachorowało

 

Resort zdrowia podał także, że wyzdrowiało 60 proc. zakażonych. W ciągu siedmiu dni wyzdrowiało 3520 osób, jednak zachorowało w tym samym czasie tylko 2079 osób - podało w piątek ministerstwo.

 

 

Ponad 19 tysięcy wyszło z choroby

 

Z informacji Ministerstwa Zdrowia udostępnionych w sobotę wynika, że liczba łóżek zajętych przez chorych na COVID-19 wynosi 1869. W szpitalach zajętych jest także 80 respiratorów.

 

ZOBACZ: Bez kwarantanny w Wielkiej Brytanii dla niektórych przyjezdnych. Jest lista krajów

 

Resort zdrowia podał w piątek, że kwarantanną objęte są 89 tys. 294 osoby. Z kolei nadzór sanitarno-epidemiologiczny nałożono na 16 tys. 568 osób. Wyzdrowiało 19 tys. 972 chorych.

 

 

Wirus z Chin opanował cały świat

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 rozpoznano w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia wobec narastania liczby zakażeń 11 marca ogłosiła stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjenta "zero" zdiagnozowano w marcu. Rząd wprowadził wówczas rygorystyczne obostrzenia, m.in. zamknięto większość sklepów i zakazano wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość z zakazów jest cofnięta, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk.

 

ZOBACZ: Rekordowy wzrost przypadków koronawirusa w USA. Władze o "postępie w zwalczaniu epidemii"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie