Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku

Polska
Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku
W ciągu niecałej doby straż interweniowała na terenie woj. śląskiego 173 razy

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił w niedzielę wojewoda śląski w dwóch kolejnych powiatach – raciborskim i wodzisławskim. Od piątku pogotowie obowiązuje na terenie 5 innych i miasta Bielsko-Biała.

Wojewoda Jarosław Wieczorek zarządził pogotowie w powiatach raciborskim i wodzisławskim w związku z trwającymi opadami deszczu, przewidywanym dalszym wzrostem stanów rzek w zlewni Górnej Odry oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na posterunkach wodowskazowych.

 

ZOBACZ: Pieniądze dla poszkodowanych po ulewach. Prezydent powiedział, kiedy ruszą wypłaty

 

Stany alarmowe przekroczyła w niedzielę Odra w Krzyżanowicach i Chałupkach oraz Koszarawa na stacji pomiarowej Pewel Mała. Stany ostrzegawcze przekroczyły: Olza, Wisła, Brennica, Biała Wisełka, Żabniczanka, Soła, Odra, Ruda, Liswarta i Gostynia.

 

Ponad 150 interwencji

 

Jak poinformowała w niedzielę wieczorem rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, od północy do godz. 21 straż interweniowała na terenie woj. śląskiego 173 razy. Najwięcej interwencji było w Częstochowie - 39, Cieszynie - 20, Gliwicach - 15, Myszkowie - 11. 46 zdarzeń to efekt silnego wiatru.

 

ZOBACZ: Wezbrana woda zalała Łapanów, niszcząc domy i obiekty publiczne. Powołano sztab kryzysowy

 

Od piątku obowiązuje ogłoszone przez wojewodę śląskiego pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, cieszyńskim, żywieckim i mieście Bielsko-Biała, gdzie pogotowie ogłosił też wcześniej prezydent tego miasta Jarosław Klimaszewski.

 

Wojewoda zobowiązał też wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z tych terenów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska. 

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie