Ostatni dzień kampanii wyborczej [ZAPIS RELACJI]

Polska
Ostatni dzień kampanii wyborczej [ZAPIS RELACJI]
PAP/Roman Zawistowski; PAP/Darek Delmanowicz
Kandydaci na prezydenta rozpoczynają kampanię od samego rana

Podczas ostatniego dnia kampanii wyborczej śledziliśmy każdy krok kandydatów na prezydenta. Sprawdź, co wydarzyło się na finiszu walki o fotel głowy państwa.

ZAPIS RELACJI "MINUTA PO MINUCIE":

bas/hlk/pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi; potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Co grozi za jej złamanie?

fot. piqsels

Chcę, aby przeciętna płaca w Polsce wynosiła równowartość 2 tys. euro - mówił w piątek w Starym Sączu (woj. małopolskie) ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że chce zrealizować wielki program inwestycyjny.

W niedzielę arcyważne wybory, w których wybierzemy prezydenta na kolejne pięć lat; potrzebujemy służby, patriotyzmu, współpracy, potrzebujemy rozumu, ale i serca dla Polski; potrzebujemy Andrzeja Dudy - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Rafał ma dar budowy wspólnoty i dar szukania kompromisu - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki o kandydacie KO na prezydenta Rafale Trzaskowskim. Mamy dość tego, żeby ktoś nas dzielił na lepszy i gorszy sort - dodał.

O udział w niedzielnych wyborach prezydenckich zaapelował w piątek wieczorem kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. W niedzielę mamy szansę, jakiej dawno nie mieliśmy, żeby iść i zademonstrować pozytywną, uśmiechniętą twarz Polski i opowiedzieć się za, a nie przeciw - podkreślał.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda w I turze niedzielnych wyborów prezydenckich może liczyć na poparcie na poziomie 42,31 proc. Oznacza to, że wybory prezydenckie rozstrzygną się dopiero w drugiej turze głosowania. Rafał Trzaskowski może spodziewać się 31,03 proc. głosów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla StanPolityki.pl.

fot. PAP/Łukasz Gągulski

Dążenie do prawdy, dumy narodowej, do polityki opartej na pozbawieniu kompleksów podnosimy na poziom polityczny i to jest główny przekaz mojej kampanii wyborczej - powiedział w piątek w Warszawie kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

- Chcemy na tym bazować, żeby nasz kraj, tak jak w poprzednich wiekach, kiedy Polacy byli dumni, że kraj polski, że Rzeczpospolita świeci przykładem, świeci blaskiem swojej kultury pośród innych narodów - powiedział Bosak podczas wiecu na warszawskiej starówce. Według niego "dziś ta duma narodowa została w dużej mierze nam odebrana".

fot. PAP/Rafał Guz

Wolne wybory to święto demokracji, weźmy w nich udział. Wybierając konkretnego kandydata będziemy decydować, w którą stronę pójdziemy, czy będzie to droga rozwoju, bezpieczeństwa i troski o rodzinę, czy inny kierunek - oświadczyła w piątek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Kancelaria Sejmu

Weto dla weto, "nie bo nie", wieczne kłótnie, kontra dla kontry - premier Mateusz Morawiecki w "Gościu Wydarzeń" ocenił, że jeśli wybory wygrałby Rafał Trzaskowski, to takiej prezydentury można się spodziewać. Wskazując Andrzeja Dudę dodał, że chce "mieć partnera, z którym można rzeczywiście wychodzić szybko z kryzysu".

Tutaj przeczytasz więcej.

W zdecydowanej większości pakiety wyborcze dotarły do osób, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego za granicą, ale nie wykluczam, że mogą się zdarzyć jednostkowe sytuacje, że mogą być problemy z ich dostarczeniem - mówił w piątek szef PKW Sylwester Marciniak

Jeżeli cokolwiek jest zagrożeniem dla rodziny, dla patriotyzmu - to właśnie władza totalna, która próbuje cały czas nas dzielić; próbuje szukać wroga w każdym, kto inaczej myśli - mówił w piątek na pl. Zamkowym w Warszawie kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Nie pójdę drogą na skróty, pomimo że tam są może jaskrawsze kolory – mówił lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wiecu w Miechowie (Małopolskie). Jak zapewnił, Polska to dla niego „wspólna sprawa, gdzie jest godne miejsce dla wszystkich”.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Jest kilka urzędów, w których mamy, albo część - czasem cały urząd - na kwarantannie, ale sobie radzimy; wójtowie wyznaczają pracowników z innych jednostek i nie ma żadnych zagrożeń z tej strony póki co - poinformowała w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Dzisiaj nie ma podziałów w Polsce; dzisiaj olbrzymia większość naszego społeczeństwa chce po prostu zmiany i widzi te ciemne chmury na horyzoncie, i chce zrobić wszystko, żeby ten wiatr te chmury rozgonił i o tym są te wybory - mówił w piątek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

Kopertę zwrotną wyborca może przynieść do lokalu wyborczego w dniu głosowania, ale musi ją oddać członkom komisji wyborczej; koperty zwrotnej nie wolno samodzielnie wrzucać do urny wyborczej - powiedziała w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Pała i kule były odpowiedzią na robotnicze protesty przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego za poprzedniej władzy - mówił ubiegający się o reelekcje prezydent Andrzej Duda na spotkaniu wyborczym w Rybniku. "Nie może to już nigdy wrócić" - przekonywał wyborców ze Śląska.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W najbliższą niedzielę odbędą się siódme wybory powszechne prezydenta RP - mówił w piątek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Poinformował też o danych statystycznych. Jak mówił według stanu na 26 czerwca liczba wyborców to 30 mln 237 tys. 180 osób, w tym za granicą 373 tys. 751 osób. Marciniak podał, że łącznie wysłano 528 tys. 184 pakietów wyborczych, w tym 343 tys. za granicą.

Będąc prezydentem zgłoszę projekt ustawy zakazującej sprowadzanie śmieci z zagranicy, a także ustawy likwidującej tzw. opłatę marszałkowską – zapowiedział w piątek w Otwocku kandydat do prezydenckiego fotela Krzysztof Bosak.

Bosak przyjechał w piątek do podwarszawskiego Otwocka na "ostatnią merytoryczną konferencję prasową przed pierwszą turą wyborów prezydenckich". Mówił o podwyżkach cen za wywóz odpadów i sprowadzaniu do Polski śmieci z zagranicy.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Mamy szansę stać się najlepiej funkcjonującym krajem Unii Europejskiej, tylko trzeba konsekwentnej prospołecznej i propaństwowej polityki, bez złodziejstwa i bez pozwalania, żeby nas okradali - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Rybniku na Górnym Śląsku.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Mamy szansę stać się najlepiej funkcjonującym krajem Unii Europejskiej, tylko trzeba konsekwentnej prospołecznej i propaństwowej polityki, bez złodziejstwa i bez pozwalania, żeby nas okradali - oświadczył w piątek prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Rybniku na Górnym Śląsku.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ok. 89 tys. osób dopisało się do spisu wyborców w Warszawie, wydano ok. 28 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, a ok. 14,3 tys. osób zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego – poinformowała na Twitterze rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Udało nam się obudzić marzenie o wspólnocie różnych Polaków, która nie musi być zakładnikiem świętych partyjnych wojen; mamy prawo chcieć czego więcej niż tylko Polska PiS i anty-PiS; Polska to coś więcej niż ten jałowy spór - mówił w piątek w Warszawie Szymon Hołownia.

Kandydat przekonywał, że będzie drugi w wyborach z wynikiem rozpoczynającym się od dwójki.

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

- Takie miasta jak Radzyń Podlaski to oczko w głowie naszego rządu, to także oczko w głowie pana prezydenta Andrzeja Dudy. Ostatnie pięć lat czy cztery i pół roku rządu Zjednoczonej Prawicy to czas inwestowania w Polskę lokalną, w miasta tej skali, co Radzyń Podlaski. Kolejne pięć lat prezydentury, mam nadzieję, pana prezydenta Andrzeja Dudy, to będzie kontynuowanie tej polityki – przekonywał wicepremier Jacek Sasin w Radzyniu Podlaskim (Lubelskie).

fot. PAP/Wojtek Jargiło

W pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę chce zagłosować 45 proc. wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego 20 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Ośrodek badawczy przewiduje też wysoką frekwencję wyborczą - chęć głosowania zadeklarowało 86 proc. uprawnionych.

Tutaj przeczytasz więcej.

Znamy majątek prezydenta Andrzeja Dudy.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Za kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim stoją ci sami ludzie, którzy wcześniej nie zadbali o Polskę; te same triki marketingowe, te same mechanizmy działań, ci sami doradcy polityczni; Trzaskowski jest wychowankiem Donalda Tuska - mówił w piątek w Pruszkowie premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosi w piątek wieczorem orędzie - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Wybory prezydenta RP odbywają się w polskich placówkach dyplomatycznych we Włoszech tylko korespondencyjnie ze względu na pandemię koronawirusa. Są dwie obwodowe komisje wyborcze w Rzymie i jedna w Mediolanie w konsulacie generalnym. Pakiety wyborcze stale napływają.

 

Trzeba wybrać tych, którzy zatrzymają "ciężką chorobę nienawiści"; w różnorodności, szanując różnorodność, zbuduję jedność - przekonywał w piątek w Rzeszowie kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent Andrzej Duda to człowiek przede wszystkim wiarygodny i uczciwy. Dla polskiej kultury jest w stanie zrobić wszystko - mówił w piątek w Przemyślu wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

 

Niezależny prezydent pomoże skończyć z partyjniactwem w polityce - przekonywał w piątek w Grodzisku Mazowieckim niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Jak podkreślił, najważniejszą sprawą jest udział w niedzielnych wyborach prezydenckich, w których nie ma zmarnowanych głosów.

Dziękuję nauczycielom, rodzicom i uczniom, że przeszliśmy przez ten trudny, szczególny rok szkolny naznaczony pandemią koronawirusa; można dzisiaj powiedzieć, że dzięki państwa trudowi polska szkoła zdała egzamin - mówił w piątek, w dniu zakończenia roku szkolnego prezydent Andrzej Duda.

Polska jest coraz bliżej powrotu do gospodarczej normalności, bo naszą gospodarkę udało się "przechować" przez trudne miesiące pandemii - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w spółce Polcar w podwarszawskim powiecie piaseczyńskim.

Gospodarka, polityka zagraniczna oraz rodzina i tradycyjne wartości - to filary na których prezydenturę chciałby oprzeć kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem, podejmie "twardą i merytoryczną" dyskusję z rządem i będzie wetował złe ustawy.

Trwa 24-godzinny LIVE z kandydatem na prezydenta Krzysztofem Bosakiem. 

 

Rafał Trzaskowski w Płońsku: przeprosiłem nauczycieli za słowa jednego z ministrów o zbieraniu truskawek

 

Działający przy ambasadzie RP w Lizbonie konsulat wydłużył w piątek godziny pracy, aby odbierać karty do głosowania w wyborach prezydenckich od mieszkających w Portugalii Polaków. Jak przekazał oficer prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, w piątek pracownicy konsulatu będą dyżurować i odbierać pakiety do północy.

Polska ambasada w Paryżu otrzymała do czwartku wieczorem już blisko połowę z 8 tys. pakietów wyborczych wysłanych do obywateli polskich, którzy zadeklarowali chęć głosowania we Francji w wyborach prezydenta RP - poinformowała placówka w Paryżu. Na terenie Francji wybory prezydenta RP odbywają się tylko korespondencyjnie. Koperty z głosami są dostarczone do konsulatów pocztą, kurierem lub osobiście. 

Artyści obiecują darmowy festiwal w mieście z największą frekwencją wyborczą. 

"Deklarujemy, że na zaproszenie miasta które podejmie nasz challenge, w którym frekwencja wyborcza obliczona średnio dla obu tur wyborów będzie najwyższa, stawimy się by zagrać na darmowym festiwalu. Wszyscy artyści uczestniczący w akcji zrzekają się swojego honorarium" - napisali muzycy.

Do akcji przyłączyli się już m.in. Dawid Podsiadło, Artur Rojek, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Organek i Pezet.  

Andrzej Duda wygrywa zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów – wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. W pierwszej turze Duda zdobywa 42,7 proc. głosów, a Trzaskowski - 28,4 proc. Wynik w drugiej turze to analogicznie - 50,6 proc. i 49,4 proc. - wynika z sondażu.

Lider ludowców odwiedził Nowy Sącz. Pogratulował uczniom i nauczycielom

Interia informuje, że prezydent opublikuje dziś swoje oświadczenie majątkowe.

Do polityki zagranicznej Krzysztof Bosak, jako prezydent chce wprowadzić "wielowektorowość". - To polityka, która polega na tym, by nie uzależnić naszego państwa od żadnego kluczowego partnera - wyjaśnił. W tym kontekście wymienił "tandem izraelsko - amerykański" i stwierdził, że polska polityka zagraniczna została podporządkowana "temu kierunkowi". W zamian za to Bosak proponuje m.in. prowadzenie rozmów dyplomatycznych na wielu kierunkach.

- Żądamy, aby Andrzej Duda w ciągu 12 godzin opublikował swoje oświadczenie majątkowe - mówił na piątkowej konferencji prasowej szef sztabu Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk.

- Każdy wynik, który uzyskam w tych wyborach prezydenckich uważać będę za satysfakcjonujący – powiedział w Lublinie kandydat na prezydenta RP Mirosław Piotrowski. Zaznaczył, że nie rozważa kogo poprze w drugiej turze wyborów, jeśli sam do niej nie wejdzie.

Krzysztof Bosak przed Pałacem Prezydenckim pytał dlaczego "nie zastosowano obniżki stawki VAT. - Rząd PiS w kolejnych ustawach przedłuża tymczasowe podwyższenie stawek, dokonane jeszcze przez PO. Proponuję VAT 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe. Mają one największy koszyku dóbr najmniej zarabiających Polaków - mówił kandydat Konfederacji.

- Brakuje w Polsce emerytury politycznej. Czas, żeby tacy ludzie jak Jarosław Kaczyński czy Grzegorz Schetyna zajęli się już wnukami. Polska polityka potrzebuje powiewu świeżości - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w Gdyni kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Poinformował o rozpoczęciu zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym cenzus wiekowy dla biernego prawa wyborczego.

Szymon Hołownia na konferencji w gm. Wierzchlas (Łódzkie) był pytany o program Rafała Trzaskowskiego. - Kandydat Andrzej Duda zwlekał ile mógł i zaprezentował swój program trzy tygodnie przed wyborami. Rafał Trzaskowski pokazał swój program dwa dni przed wyborami. Nie wydaje mi się, by było to poważne traktowanie wyborców - mówił.

- Tego typu wybory odbywają się raz na pokolenie. Nie ma zgody, by nas dzielić, atakować. Mamy wszyscy takie same problemy. Potrzeba nam silnego prezydenta, który będzie stawał przy tych, którzy są atakowani - mówił na spotkaniu z wyborcami w Płońsku Rafał Trzaskowski.

Prezydent Andrzej Duda w Mikstacie, przypominał o wprowadzanych świadczeniach społecznych w czasie jego kadencji, takich jak 500Plus oraz m.in. o obniżeniu wieku emerytalnego. - Jestem ogromnie dumny z tego wielkiego sukcesu i tej zmiany. Chcę żeby sprawy polskie nadal podążały w tym samym kierunku, żeby ta linia, którą wtedy przyjęliśmy przed pięcioma laty, była cały czas kontynuowana, a przede wszystkim żeby nikt nie cofnął i nie zabrał tych zmian. Ja jestem gwarantem, że te świadczenia będą utrzymywane i między innymi dlatego chcę wygrać te wybory - mówił Duda.

- Polska, którą poznałem przez pół roku tej kampanii, to Polska różnorodna, żyjąca problemami, o których z ust polityków rządzących nie usłyszymy; oni zajmują się sobą, co więcej, dzielą nas, jak nigdy do tej pory - mówił w Krakowie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

- Jeszcze miesiąc temu wszyscy zakładali, że prezydent Andrzej Duda na pewno wygra te wybory. Dzisiaj jest szansa na przeprowadzenie prawdziwej zmiany. Ja tej zmiany nie dokonam sam - muszą jej dokonać obywatele poprzez tłumnie stawienie się przed urnami w niedzielę - mówił Trzaskowski.

- Trzeba zapytać rząd o przyszłość LOT-u w obliczu pandemii - zapewniał kandydat KO. Po pytaniu reportera Polsat News Przemysława Białkowskiego, Trzaskowski zapewniał, że zaprezentowany przez niego w czwartek program "pisany jest po rozmowach z Polakami".

Rafał Trzaskowski rozpoczął ostatni dzień kampanii na terenie lotniska Warszawa-Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. - Rząd zachowuje się jak pies ogrodnika, wspiera tylko te inicjatywy, które sam zaplanował. Natomiast te inicjatywy, które od początku do końca są organizowane przez samorząd we współpracy z rządem nie mogą liczyć na wsparcie. Rząd mówi o tworzeniu jednego z największych lotnisk na świecie, niestety na razie wiele się tam nie dzieje - mówił kandydat KO.

- Proszę wszystkich o udział w wyborach, nie ma głosu zmarnowanego, nie trzeba kalkulować, że ktoś ma większe lub mniejsze szanse, wierzę, że wykorzystamy szansę w niedzielę i wybierzemy Polskę - wspólną sprawę - powiedział w Limanowej lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził targowisko w Koninie (woj. wielkopolskie) w ramach swojego objazdu trzech województw w ostatnim dniu kampanii wyborczej. Na spotkaniu pojawiło się ok. 200 sympatyków urzędującego prezydenta.

- Mamy 3 mln ludzi, którzy pracują dziś na umowach śmieciowych. To symbol państwa pogardy, które budowała polska prawica. Musimy to zmienić i zmienimy to, już w najbliższą niedzielę - mówił kandydat Lewicy na prezydenta.

- Ludzie, którzy chcą Polski wolnej, Polski otwartej, która będzie się w równy sposób rozwijała, takich ludzi w Polsce są miliony. W ostatnich latach prawica zrobiła wiele, żeby ich marzeń, ich nadziei nie zrealizować - mówił Robert Biedroń na konferencji prasowej w Krakowie.

- Wierzę, że wejdziemy do drugiej tury i uda mi się zakończyć prezydenturę Andrzeja Dudy - tak na pytanie o poparcie któregoś z kandydatów w drugiej turze odpowiedział Szymon Hołownia. Dodał, że jego dane wskazują, że może osiągnąć wynik powyżej 20 procent.

- W lokalach wyborczych obowiązywać będą, tak jak w wielu innych miejscach np. w sklepach, maseczki, dystans i dezynfekcja rąk – przypomina minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Głosowanie w reżimie sanitarnym. Obowiązkowe maseczki, regularna dezynfekcja

- Oczywiście ilość osób w lokalu będzie ograniczona. Nie należy się tłoczyć przy wejściu i wyjściu. Starajmy się tak zachowywać, jakbyśmy szli np. do sklepu – powiedział w piątek w Programie III Polskiego Radia Szumowski.

- Polska szkoła wymaga zupełnie nowego myślenia. To powinna być szkoła, w której człowiek przede wszystkim uczy się ciekawości i wrażliwości. To szkoła, w której człowiek nie uczy się zakuwania daty bitwy pod Grunwaldem, tylko uczy się rozumieć, dlaczego ta bitwa pod Grunwaldem była i uczy się znajdowania danych dotyczących owej bitwy i procesów, które do niej doprowadziły - mówił w Łodzi Szymon Hołownia.

W niedzielę w lokalu wyborczym otrzymamy kartę do głosowania z nazwiskami jedenastu kandydatów na prezydenta. Aby oddać ważny głos należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21; obowiązywać będą specjalne zasady sanitarne.

W lokalu wyborczym jednocześnie przebywać będzie mogła nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe na jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej. Stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej będą rozmieszone z zachowaniem między nimi co najmniej 1,5 m odstępu.

"W lokalu wyborczym członek komisji poprosi nas o zdjęcie na chwilę maseczki, żeby potwierdzić naszą tożsamość" - przekazał rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Tomasz Grzelewski.

Pierwsze sondażowe wyniki prezydenckich zostaną przedstawione na antenie Polsat News zaraz po zamknięciu lokali wyborczych. Relacja ze sztabów, komentarze i analizy publicystów - to wszystko czekać będzie na widzów wieczoru wyborczego "Polska Wybiera". Start 28 czerwca od godz. 19:50 w Polsat News.

"Andrzej Duda może być pewien pierwszego miejsca w I turze wyborów prezydenckich, ale w II wyprzedza Rafała Trzaskowskiego zaledwie o 1 pkt proc. i możliwe jest wszystko" - wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej".

Piątek jest ostatnim dniem, w którym wyborcy głosujący korespondencyjnie mogą oddać głos w wyborach prezydenckich. W godzinach pracy urzędu można dostarczyć kopertę zwrotną do urzędu gminy, a do północy można ją wrzucić do skrzynki Poczty Polskiej.

Ostatni dzień kampanii kandydat Konfederacji spędzi na Mazowszu. W planach jest spotkanie z mieszkańcami Otwocka i wiec wyborczy w Warszawie, który rozpocznie się o godz. 17.

Finał kampanii Krzysztofa Bosaka można śledzić w ramach 24-godzinnej transmisji na żywo w mediach społecznościowych.

Piątek jest ostatnim dniem, w którym można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania; umożliwia ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju lub za granicą.

Jeszcze tylko w piątek w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców, możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem.

Otrzymamy dwa zaświadczenia, które dadzą nam prawo do oddania głosu w pierwszej turze - 28 czerwca i ewentualnej drugiej turze wyborów - 12 lipca.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski w ostatnim dniu kampanii, przed południem odwiedzi północne Mazowsze. O godz. 10 będzie miał spotkanie na terenie lotniska w Modlinie, a o 11.30 w Płońsku.

- W najbliższych latach musi być wzrost wynagrodzeń; chciałbym, żeby pod koniec mojej drugiej kadencji Polak zarabiał przeciętnie 2 tys. euro - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Wierzbinka (woj. wielkopolskie).

Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął swój objazd o godz. 7 konferencją w Limanowej (woj. małopolskie). - Jest potrzeba politycznego centrum, ludzi umiarkowanych, którzy łączą a nie dzielą, budują mosty porozumienia, a nie mosty nienawiści. Z tego powodu zdecydowałem się kandydować - mówił kandydat Koalicji Polskiej.

Niezależny kandydat Szymon Hołownia agitację wyborczą rozpoczął o poranku na jednym z łódzkich przystanków, z którego tramwajem przyjechał na briefing prasowy poświęcony edukacji i zakończeniu roku szkolnego.

Ostatni dzień kampanii Robert Biedroń zaczął tuż przed godz. 7 na krakowskim targowisku na Starym Kleparzu, gdzie rozdawał ulotki i rozmawiał z mieszkańcami.

Tuż po godz. 6 rano prezydent Duda przyjechał do wielkopolskiego Koła, gdzie odwiedził miejscową spółdzielnię mleczarską. Głowę państwa przywitało ok. 50 sympatyków, w tym lokalni politycy PiS. Prezydent podkreślił, że połowa produktów wytwarzanych w OSM Koło jest przeznaczona na eksport.

- To będzie dzień bardzo intensywny, ale pełen spotkań, czyli pełen tego co bardzo lubię i co jest takim, mogę śmiało powiedzieć, znakiem firmowym mojej prezydentury. To, że rzeczywiście spotkałem się z moimi rodakami we wszystkich powiatach, wszędzie z nimi rozmawiałem. To było dla mnie bardzo ważne, jest i na pewno będzie – powiedział prezydent Duda w Kole (Wielkopolskie).

Prezydent Andrzej Duda w ostatni dzień kampanii wyborczej odwiedzi łącznie trzy województwa.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie