ABW zatrzymała twórcę piramidy finansowej. Oszukał kilka tysięcy osób

Polska
ABW zatrzymała twórcę piramidy finansowej. Oszukał kilka tysięcy osób
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ jackmac34
Warunkiem członkostwa w klubie było wykupienie jednego z pakietów członkowskich od 700 do 25 tys. euro

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o stworzenie piramidy finansowej. Zatrzymany w latach 2013-16 utworzył liczący kilka tysięcy osób klub, którego członkowie mogli liczyć na prowizje i zniżki.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że straty w wyniku działań mężczyzny zatrzymanego we wtorek przez bydgoski wydział zamiejscowy delegatury ABW w Gdańsku sięgają 4,5 mln zł. Śledztwo ABW nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

 

- Klub działał w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie Polski i był prowadzony przez podmioty gospodarcze zarejestrowane w USA. Jego członkowie mogli liczyć na stałe prowizje, szereg zniżek na usługi medyczne, prawne oraz turystyczne - powiedział Żaryn.

 

Pakiety członkowskie - od 700 do 25 tys. euro

 

Zaznaczył, że warunkiem członkostwa w klubie było wykupienie jednego z pakietów członkowskich od 700 do 25 tys. euro.

 

ZOBACZ: Obywatel Indii zatrzymany przez ABW. "Zagrożenie o charakterze terrorystycznym"

 

- Największe zyski członkowie klubu mieli czerpać za zwerbowanie innych osób do klubu. W ten sposób gromadzono środki, które wykorzystywane były do prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida - wyjaśnił Żaryn.

 

Prokuratura postawiła zatrzymanemu przez ABW zarzut popełnienia oszustwa na szkodę członków klubu oraz kierowania systemem tzw. "sprzedaży lawinowej". Żaryn podał, że mężczyzna pozostanie na wolności, jeśli złoży poręczenie majątkowe - 300 tys. zł do 9 lipca; jeśli poręczenia nie będzie, zgodnie z decyzją sądu trafi na trzy miesiące do aresztu.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie