Kolejne zatrzymania w sprawie piramidy finansowej. 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł

Polska
Kolejne zatrzymania w sprawie piramidy finansowej. 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł
CBA
Trzy osoby zostały zatrzymane na terenie woj. mazowieckiego

Agenci CBA zatrzymali trzy kolejne osoby w śledztwie dotyczącym działania piramidy finansowej, w której ponad 2 tys. osób miało stracić co najmniej 600 mln zł - poinformowało CBA we wtorek. Wcześniej zarzuty w sprawie postawiono 30 osobom.

Grupa stworzyła cztery fundusze inwestycyjne zamkniętych aktywów niepublicznych i zarządzała nimi w latach 2012-17.

 

Trzy osoby zostały zatrzymane na terenie woj. mazowieckiego przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zatrzymani są według CBA zamieszani w działanie zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła i zarządzała piramidą finansową. "Zatrzymane dzisiaj osoby stanowią kolejny element łańcuszka w ramach działającej piramidy" - napisał wydział komunikacji społecznej CBA.

 

 

Według Biura dowody wskazują, że funkcjonując w podmiotach gospodarczych działających na terenie Mazowsza, brały one udział w procederze prania pieniędzy.

 

"Pracownicy banków świadomie wprowadzali w błąd"

 

Grupa w latach 2012-2017 zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. Certyfikaty wskazanych funduszy były oferowane za pośrednictwem banków. "Pracownicy banków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych świadomie wprowadzali nabywców w błąd - przekonywali ich, że oferowane produkty są zabezpieczone gwarancjami bankowymi lub są po prostu zwykłymi lokatami bankowymi" - opisało CBA schemat działania piramidy.

 

ZOBACZ: Raport komisji ds. Amber Gold. "Powinien być przestrogą"

 

Według dotychczasowych ustaleń przestępcze działanie grupy doprowadziło do straty co najmniej 600 mln zł przez ponad 2000 osób. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych.

 

Zarzuty przedstawi zatrzymanym przez CBA Prokuratura Regionalna w Łodzi. Wcześniej w tej sprawie zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i działania na szkodę funduszy usłyszało 30 osób, z czego wobec sześciu jest stosowany areszt.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie