Ognisko koronawirusa w podlaskiej gminie. Był problem z komisjami wyborczymi

Polska
Ognisko koronawirusa w podlaskiej gminie. Był problem z komisjami wyborczymi
Polsat News
Rezygnują członkowie obwodowych komisji wyborczych

Udało się skompletować składy pięciu obwodowych komisji wyborczych w gminie Giby (Podlaskie) i nie ma już przeszkód w organizacji wyborów prezydenckich w tej gminie - poinformowano w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach. Wcześniej informowano, że część członków komisji nie może uczestniczyć w pracach komisji, gdyż są na kwarantannie, zaś kilka osób zrezygnowało z pracy.

Wybory prezydenckie mają odbyć się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Tymczasem, z powodu pandemii, zamknięty jest obecnie dla mieszkańców Urząd Gminy Giby. Wójt gminy Robert Bagiński jest zarażony koronawirusem, a sekretarz, skarbnik gminy i kilku urzędników przebywa w kwarantannie.

 

Część na kwarantannie, część zrezygnowała

 

Jak informowano, kwarantanną zostały też objęte niektóre osoby, które miały pracować w obwodowych komisjach wyborczych. Na terenie gminy Giby mieszkańcy mają głosować w pięciu obwodach. W każdej komisji powinno być od 7 do 9 członków.

 

ZOBACZ: Zaczęło się od wesela. Wójt gminy Giby zakażony koronawirusem

 

Jak poinformowała dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek, w związku z obecną sytuacją w gminie, część członków komisji zrezygnowała z pracy. W komisjach zostało gotowych do pracy po 2-3 członków.

 

Rynkiewicz-Dąbek powiedziała, że minimalna liczba członków w komisji to trzy osoby, ale dodała, że praca od godz. 6. rano do rana następnego dnia byłaby zbyt ciężka dla takiej liczby osób.

 

Jak poinformowała w środę po południu dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek, zgłosiły się do pracy nowe osoby. W komisjach będzie od 5 do 7 członków.

 

Ognisko na weselu

 

Ognisko koronawirusa w powiecie sejneńskim powstało w czasie wesela, które odbyło się 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach. Na weselu było ok. 60 osób.

 

ZOBACZ: Więcej nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo koryguje dane

 

Pierwszymi zakażonymi osobami była radna gminy Giby i jej maż, urzędnik powiatowy. 10 czerwca odbyła się sesja rady gminy Giby, na której była obecna radna. Wtedy nie wiedziała jeszcze o zakażeniu. Na sesji było wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach.

 

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach obecnie w kwarantannie przebywa 101 osób, w tym samorządowcy, urzędnicy i pracownicy instytucji gminnych i państwowych. Wszyscy są poddawani testom na obecność COVID-19.(PAP)autor: Jacek Buraczewski

prz/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie