Koronawirus w gospodarce. Fatalne skutki wstrzymania ruchu granicznego

Biznes
Koronawirus w gospodarce. Fatalne skutki wstrzymania ruchu granicznego
PAP/Darek Delmanowicz
W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku do naszego kraju przybyło o 11,7 proc. mniej cudzoziemców niż rok wcześniej

Pandemia zamroziła ruch graniczny, w wyniku czego obcokrajowcy zostawili u nas dużo mniej pieniędzy niż bywało to wcześniej. Znacznie zmniejszył się także ruch turystyczny.

Główny Urząd Statystyczny jak na razie zbadał tylko pierwszy kwartał tego roku pod kątem ekonomicznych skutków wstrzymania ruchu granicznego. Choć ograniczenia związane z pandemią wprowadzono dopiero w połowie marca, to wyniki całego kwartału są bardzo złe.

 

Cudzoziemcy nie wydali 8,8 mld zł

 

W pierwszych trzech miesiącach 2020 roku do naszego kraju przybyło o 11,7 proc. mniej cudzoziemców niż rok wcześniej, a liczba Polaków przekraczających naszą granicę zmniejszyła się o 10,7 proc.

 

ZOBACZ: Więcej nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo koryguje dane

 

 Efektem ograniczenia przyjazdów był sięgający 10,6 proc. spadek towarów i usług zakupionych przez cudzoziemców. W liczbach bezwzględnych oznacza to 8,8 miliarda złotych. Z kolei Polacy za granicą wydali 4,4 miliarda złotych - o 8,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

 

Dane za drugi kwartał będą z pewnością znacznie gorsze. Odbudowa ruchu granicznego będzie też zapewne wymagała dłuższego czasu. Choć ograniczenia są właśnie znoszone, to chętnych do podróżowania i spędzania wakacji poza granicami własnego kraju jest znacznie mniej niż w przeszłości.

 

Hotele na wielkim minusie

 

Pandemia spowodowała bardzo duży spadek wykorzystania obiektów noclegowych. W pierwszym kwartale 2020 roku o 17,3 proc. zmalała liczba turystów korzystających z szeroko rozumianej bazy hotelowej. W przypadku turystów zagranicznych spadek liczby noclegów wyniósł aż 21,8 proc.

 

ZOBACZ: Emilewicz przemawiała z ambony na Jasnej Górze. Gowin: niezręczność organizatorów

 

O ile pierwsze dwa miesiące tego roku nie odbiegały od „normy”, a nawet zanotowano sięgający około 8 proc. wzrost liczby turystów i noclegów, to w marcu mieliśmy do czynienia z prawdziwym załamaniem. Liczba przyjezdnych korzystających z noclegów zmniejszyła się w porównaniu z marcem 2019 roku aż o 63,3 proc.

 

Tekst powstał przy współpracy z portalem comparic.pl

 

Roman Przasnyski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie