Gowin: w wizycie Dudy u Trumpa liczy się tylko jedno

Polska
Gowin: w wizycie Dudy u Trumpa liczy się tylko jedno
Polsat News
Jarosław Gowin był gościem "Graffiti"

- Spodziewam się, że rozmowy między Dudą a Trumpem będą dotyczyły zwiększenia kontyngentu wojsk USA w Polsce - mówił w programie "Graffiti" szef Porozumienia Jarosław Gowin. Zapytany, czy wyjazd za ocean nie zaszkodzi polskiemu prezydentowi w kampanii wyborczej, odpowiedział, że "nie wyobraża sobie sytuacji, gdy kandydat nie przyjąłby zaproszenia na spotkanie z prezydentem największego mocarstwa".

Piotr Witwicki zapytał Jarosława Gowina, czy wizyta Andrzeja Dudy u Donalda Trumpa pomoże polskiemu prezydentowi w reelekcji. Zdaniem szefa Porozumienia, pytanie powinno być inne: "czy USA pomogą w zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i odzyskaniu tempa rozwoju gospodarczego przy pomocy inwestycji".

 

ZOBACZ: Prezydent Duda w USA. Dziś spotkanie z Donaldem Trumpem

 

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy kandydat, zwłaszcza głowa państwa, mając możliwość spotkania z prezydentem największego mocarstwa, nie przyjmowałby tego zaproszenia, kierując się rachubą przedwyborczą. W tej wizycie liczy się jedno: interes państwa polskiego - zapewnił. 

 

Gowin: być może będzie więcej żołnierzy USA w Polsce

 

Gowin dodał, że nie chce "stawiać wymagań przed polskim prezydentem". - Spodziewam się, że rozmowy będą dotyczyły kwestii zwiększenia kontyngentu wojsk USA w Polsce - mówił. 

 

Chwilę potem były wicepremier przypomniał, że w ubiegłym roku zawarto wstępne porozumienie o przyjeździe dodatkowego tysiąca amerykańskich żołnierzy.

 

ZOBACZ: Mam nadzieję, że to będzie wizyta pożegnalna - Kierwiński o wizycie Dudy w USA

 

- Być może ta liczba ulegnie zwiększeniu, pojawi się nowa oferta zbrojeniowa. Bezpieczeństwo naszego kraju jest sprawą bezcenną, a inwestycje we współpracę z USA to najlepszy tego gwarant - uznał gość "Graffiti".

 

WIDEO: Jarosław Gowin w "Graffiti"

  

"Relacje z Niemcami nie ucierpią"

 

Gowin uściślił, że nie wiadomo, czy dodatkowi żołnierze byliby relokowani z Niemiec. - Zjednoczona Prawica zdaje sobie sprawę, jak ważne są relacje polsko-niemieckie i w ramach Unii Europejskiej, zwłaszcza w czasach kryzysu. Relacje z Niemcami nie ucierpią - zapewnił. 

 

ZOBACZ: Trump: zredukujemy liczbę swoich żołnierzy stacjonujących w Niemczech

 

Zapytany przez prowadzącego, czy zgodnie sugestiami opozycji, Duda powinien spotkać się również z Joe Bidenem (prawdopodobnym rywalem Trumpa w jesiennych wyborach), szef Porozumienia odparł: - Państwo amerykańskie ma tę zaletę, że niezależnie, który obóz rządzi, priorytetem jest ciągłość strategicznych decyzji.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

wka/ml/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie