Polonia w W. Brytanii chce głosować, a pakietów jak nie było, tak nie ma

Świat
Polonia w W. Brytanii chce głosować, a pakietów jak nie było, tak nie ma
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ cocoparisienne
MSZ poinformowało, że dystrybucja pakietów wyborczych rozpoczęła się w ubiegły wtorek 16 czerwca i zakończyła w poniedziałek 22 czerwca

"Mimo krótkich terminów daliśmy radę wysłać w terminie rekordową ilość pakietów wyborczych" - chwalił się we wtorek ambasador Polski w Londynie. Mimo pozornego wydłużenia czasu na odesłanie pakietu, wielu Polaków zainteresowanych wzięciem udziału w głosowaniu na terenie W. Brytanii wyraża obawy, że doręczenie kart do ambasady przed 28 czerwca graniczy z cudem, o ile w ogóle jest możliwe.

Jeszcze w sobotę ambasada Polski w Londynie informowała na Twitterze, że pakiety wyborcze muszą zostać przez wyborców odesłane na tyle wcześnie, aby możliwe było doręczenie ich z powrotem do ambasady najpóźniej w piątek 26 czerwca.


"Na terytorium Zjednoczonego Królestwa, z uwagi na sytuację epidemiczną i warunki organizacyjne i prawne, nie ma możliwości osobistego dostarczenia koperty zwrotnej do Konsula RP ani obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania. Musi ona trafić do konsula do 26.06 za pośrednictwem poczty/kuriera" - zastrzeżono.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Rekordowa liczba chętnych do głosowania za granicą

 

A jednak we wtorek opublikowano kolejny komunikat, z którego wynika, że koperty zwrotne będą przyjmowane do niedzieli 28 czerwca.

 

 

Poczta nie pracuje w niedzielę

 

Internauci zwracają jednak uwagę na to, że przesunięcie terminu o dwa dni i tak niewiele zmienia, ponieważ państwowa poczta nie dostarcza przesyłek w niedzielę. Pozostaje nadzieja, że podołają prywatne firmy kurierskie. Tutaj także pojawiają się jednak kontrowersje.

 

 

 

 

Rejestracja od 9 czerwca, wysyłka pakietów  - od 16

 

Niektórzy wyborcy wskazują, że choć zarejestrowali się w komisjach obwodowych z dużym wyprzedzeniem, to na pięć dni przed wyborami w dalszym ciągu nie otrzymali swoich pakietów. Rodzi to wątpliwości, czy odesłanie pakietu w terminie będzie w ogóle wykonalne.

 

 

 

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało natomiast, że dystrybucja pakietów rozpoczęła się w ubiegły wtorek 16 czerwca i zakończyła się w poniedziałek 22 czerwca. Dla wyborców z zagranicy przygotowano łącznie ponad 343 tys. pakietów wyborczych.

 

 

Głosy protestu podnoszą parlamentarzyści opozycji

 

We wtorkowe popołudnie problem organizacji wyborów prezydenckich za granicą poruszyli m.in. parlamentarzyści KO Barbara Nowacka i Bogdan Klich oraz kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak.

 

- Rząd PiS mówi, jak ważna jest dla nich Polonia, a kiedy przychodzą bardzo ważne wybory, Polacy mieszkający za granicą spotykają się z brakiem informacji, chaosem i bałaganem. Czy to tylko chaos i bałagan, czy celowe działanie, by zdemobilizować Polonię? - pytała Nowacka.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie: 169 obwodów do głosowania za granicą

 

- Pracownicy konsulatów zderzają się z problemami głosowania korespondencyjnego. Niestety ze względu na słaby proces planowania, brak przygotowania personelu i późnego otrzymania pakietów do głosowania, (...) pakiety wyborcze nie dotarły do bardzo wielu osób. Spływają do nas sygnały, że Polacy nie będą mieli możliwości zagłosować - mówił z kolei Bosak podczas spotkania z wyborcami w Grudziądzu.

 

Dodał, że "w Holandii wiele osób nie otrzymało pakietów wyborczych", a w Wielkiej Brytanii "setki osób nie otrzymały tych pakietów i nie wiadomo, jak to będzie rozwiązane". Według Bosaka "urzędnicy polskich ambasad rozkładają ręce". - Niektórzy próbują dostarczać pakiety na własną rękę, niestety ambasady odmawiają przyjmowania pakietów od osób samodzielnie dostarczających - zaznaczył.

 

Kandydat Konfederacji wezwał rząd "do działania, do wyjaśnienia nieprawidłowości związanych z głosowaniem korespondencyjnym za granicą". - Do wyjaśnienia, w jaki sposób Polacy mają zagłosować - dodał.

 

Rząd nie odniósł się do tych zarzutów w sposób bezpośredni.

bia/sgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie