Wybory prezydenckie: 169 obwodów do głosowania za granicą

Polska
Wybory prezydenckie: 169 obwodów do głosowania za granicą
Wikimedia.org/Bidgee
Ambasada RP w Australii - placówka zlokalizowana jest w stolicy kraju Canberze

169 obwodów do głosowania za granicą w wyborach prezydenckich w 2020 r. przewiduje rozporządzenie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza opublikowane w Dzienniku Ustaw. Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie. W niektórych krajach głosowanie odbędzie się w sobotę 27 czerwca.

W załączniku do rozporządzenia, który zawiera wykaz obwodów, szef MSZ odnotował również informację o tym, w których obwodach - zgodnie z ustawą - głosowanie korespondencyjne będzie możliwe (jako alternatywa do głosowania bezpośredniego), a w których możliwe będzie wyłącznie głosowanie korespondencyjne.

 

Z wykazu wynika, że w 74 obwodach wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie korespondencyjnie (w tym m.in. w USA, Niemczech, Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii).

 

Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła uwag do rozporządzenia.

 

ZOBACZ: Odliczanie do wyborów. Szef PKW przypomina o ważnych terminach

 

Zgodnie z postanowieniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek wybory prezydenckie odbędą się niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7-21. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych, a dla chętnych, lub osób na kwarantannie, korespondencyjnie.

 

W krajach Ameryki Płd. i Ameryki Płn. głosowanie w sobotę 27 czerwca

 

MSZ informował w ubiegłym tygodniu, że we wszystkich obwodach za granicą głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21, z wyjątkiem obwodów do głosowania utworzonych w krajach Ameryki Płd. i Ameryki Płn., gdzie odbędzie się ono w sobotę 27 czerwca w godz. 7-21 czasu lokalnego.

 

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

 

Resort SZ zapewnił, że informacje o udziale w głosowaniu, siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zgłaszaniu się do spisu wyborców i inne istotne z punktu widzenia wyborcy informacje będą sukcesywnie zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stronach internetowych polskich placówek zagranicznych. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie