Woda zniszczyła 500-letni kościół. Łapanów walczy z żywiołem

Polska
Woda zniszczyła 500-letni kościół. Łapanów walczy z żywiołem
Polsat News
Zalane wnętrze zabytkowego kościoła w Łapanowie

W milionach złotych szacuje się straty, które wywołały nawałnice przechodzące nad gminą Łapanów w Małopolsce. Woda wdarła się m.in. do zabytkowego kościoła z XVI wieku, niszcząc w nim podłogę oraz drewniane ławy. Podtopiona została również pobliska nowa świątynia oraz lokalny dom kultury. Jak dowiedział się Polsat News, na miejscu ma zjawić się prezydent Andrzej Duda.

Mieszkańcy małopolskiego Łapanowa liczyli, że po kilku dniach silnych opadów deszczu żywioł w końcu ustąpi i pozwoli im zacząć porządkować gminę. Woda m.in. przelała się przez wały przeciwpowodziowe oraz zniszczyła wiele gminnych i powiatowych dróg. 

 

Niestety, w poniedziałek nad gminą przeszła kolejna nawałnica. Strażacy musieli wypompowywać wodę z piwnic tamtejszej plebanii, gdzie sięgnęła nawet 1,5 metra wysokości.

 

ZOBACZ: Nawałnice nad Polską. Nowe ostrzeżenia IMGW

 

Zniszczone zostały także kościoły: zabytkowy z XVI wieku, w którym znajdowały się drewniana podłoga oraz ławy z tego samego materiału, a także nowsza świątynia. W akcji ratowania budynku strażakom pomagali harcerze.


WIDEO: Wielka woda w Łapanowie. Relacja reporterki Polsat News Agnieszki Molędy

 

 

Ponad 700 interwencji straży pożarnej

 

Wstępne szacunki lokalnych władz mówią o "milionowych stratach" - dowiedział się Polsat News. Zniszczenia dotknęły nie tylko Łapanowa, ale i innych małopolskich samorządów. Przykładowo w powiecie limanowskim straty sięgną nawet 30 mln złotych.

 

Łącznie w regionie strażacy interweniowali ponad 700 razy, z czego 400 zgłoszeń dotyczyło zalanych budynków.

 

ZOBACZ: Wezbrana woda zalała Łapanów, niszcząc domy i obiekty publiczne. Powołano sztab kryzysowy

 

Burmistrzowie i wójtowie powołują specjalne komisje, które ruszają w teren i spisują protokoły zniszczeń. Dokumenty te trafiają do Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, gdzie są weryfikowane. Następnie urzędnicy decydują o wypłacie pieniędzy dla poszkodowanych.

 

Wojewoda: na początku odbudowa dróg

 

- Potrzeba szybkich i zdecydowanych działań. Może dojść do kolejnych podtopień zwłaszcza, że opady będą występować przez najbliższy tydzień - stwierdził wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 

Wyliczył, że na bieżące wsparcie dla potrzebujących trafi do 6 tys. złotych. Ponadto wsparcie do 10 tys. złotych trafi do tych, którym nawałnica zniszczyła budynki gospodarcze. Dwa razy więcej otrzymają mieszkańcy, którym woda uszkodziła domy lub mieszkania. 

 

ZOBACZ: Najwyższe stopnie alarmowe po nocnych nawałnicach w Małopolsce. "Prawie cały powiat jest zalany"

 

- Samorządy, które wysłały wnioski do południa, dostaną wypłatę środków po południu. Priorytetem będzie odbudowa dróg - zapewnił Ćwik.

 

Według informacji Polsat News, w Łapanowie w poniedziałek ma zjawić się prezydent Andrzej Duda, który w nadchodzących wyborach ubiega się o reelekcję.

wka/luq/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie