"Rola rolników jest nie do przecenienia". Prezydent podpisał umowę programową

Polska
"Rola rolników jest nie do przecenienia". Prezydent podpisał umowę programową
PAP/Artur Reszko
Andrzej Duda podpisał umowę programową z Krajową Radą Izb Rolniczych

- Rolnictwo jest niezwykle ważne dla funkcjonowania państwa i jest istotnym czynnikiem rozwojowym - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania umowy programowej z Krajową Radą Izb Rolniczych.

- Rolnictwo jest niezwykle ważne dla funkcjonowania państwa. (...) Dzisiaj żywność to także ogromnie ważna część naszego eksportu i ogromnie ważna część naszego Produktu Krajowego Brutto, w więc i niezwykle istotny czynnik rozwojowy - powiedział prezydent w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, gdzie podpisano umowę programową z Krajową Radą Izb Rolniczych.

 

- Rolnictwo to przede wszystkim życie, to nie tylko zawód. To styl życia, życiowy wybór, życiowe powołanie, niezwykle ważne dla funkcjonowania polskiego państwa - mówił prezydent.

 

ZOBACZ: Sondaż. Trzaskowski wygrywa w II turze wyborów prezydenckich

 

- To oni zabezpieczają jeden z ważnych sektorów bezpieczeństwa publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa publicznego, a mianowicie bezpieczeństwo żywnościowe. Przekonaliśmy się o tym bardzo dobitnie na początku epidemii koronawirusa, kiedy mimo pierwszych symptomów paniki, absolutnie nie zabrakło w naszym kraju żywności. Żywność była dostarczana do sklepów i właśnie dzięki temu, że polscy rolnicy, w taki, a nie inny sposób realizują swoje zadanie wynikające z ich powołania, do tej paniki w efekcie nigdzie nie doszło - mówił prezydent.

 

WIDEO: przemówienie prezydenta po podpisaniu umowy programowej
 

 

Duda zaznaczył, że fakt podpisania umowy programowej na kolejną kadencję oznacza dla niego to, że przez pięć ostatnich lat "wobec rolników dobrze wykonywał swoje obowiązki prezydenckie".

 

"Wieś polska powinna brać udział w wyborach"

 

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w swoim wystąpieniu wskazał, że "wieś polska powinna w wyborach wziąć udział".

 

- Wieś polska politycznie zróżnicowana również jest. Ale niech zawsze dostrzega wartości, które jej kandydaci reprezentują. Bo te wartości były i będą dla nas ważne zawsze. W tym miejscu - jako rolnik od siedmiu już pokoleń - mówię, że zawsze ważna była miłość do tej ziemi. I ważne były losy ojczyzny. Kiedy trzeba było bronić - moi dziadowie bronili tej Rzeczypospolitej, w różnych sytuacjach. Dzisiaj też jest ten hejt taki negatywny w stosunku do wsi, do ich celów i wartości - powiedział Szmulewicz.

 

Podziękował prezydentowi "że broni tych wartości".

 

- To jest dla mnie ważne. Musimy ochronić polską wieś przed różnymi reakcjami, które się dzisiaj z różnych miejsc dzieją, że wieś jest niepotrzebna, że prawie żywność jest niepotrzebna, nie mówi się o misji, którą mamy. I zawsze, patrząc w przód, i zawsze w ustach naszych przodków była rzeczą najważniejszą i nadal nią jest: Bóg, Honor i Ojczyzna. I jesteśmy i będziemy tych naszych wartości bronić - powiedział.

 

Wsparcie rolników, utrzymanie potencjału

 

W podpisanym porozumieniu prezydent zobowiązał się m.in. do podejmowania działań na rzecz zwiększenia roli samorządu rolniczego względem instytucji działających na rzecz rolnictwa i podejmowania działań na rzecz wsparcia rolników i wzmocnienia ośrodków doradztwa rolniczego, a także do podejmowania działań mających na celu utrzymanie potencjału wytwórczego producentów rolnych w ramach proponowanych przez rząd mechanizmów minimalizujących skutki gospodarcze epidemii COVID-19.

 

ZOBACZ: Jak Polacy oceniają rząd Mateusza Morawieckiego? "Epidemia niewiele zmieniła"

 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zadeklarowała zwrócenie się do członków samorządu rolniczego o wzięcie udziału w wyborach prezydenckich i zagłosowanie na kandydata, który "będzie godnie reprezentował wartości i interesy polskich rolników". 

 

Po południu, o godz. 17.30 w Wierzchosławicach (Małopolskie) prezydent podpisze umowę programową z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Rolników Indywidualnych "Solidarność". Z kolei o godz. 18.30 spotka się z mieszkańcami Tarnowa.

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie