Na tydzień przed wyborami Duda liderem w sondażu IBRIS. Trzaskowski ze stratą

Polska
Na tydzień przed wyborami Duda liderem w sondażu IBRIS. Trzaskowski ze stratą
Polsat News
Duda pozostaje liderem ze stabilnym poparciem - wynika z najnowszego sondażu IBRIS.

Andrzej Duda wciąż liderem poparcia z 41 procentami poparcia, drugi jest Rafał Trzaskowski, który ma 27,1 proc. zwolenników - wynika z sondażu prezydenckiego IBRIS dla Wirtualnej Polski. Na trzecie miejsce awansował Szymon Hołownia (8,9 proc). 4,7 proc. zapytanych nie wie, na kogo odda swój głos. Z badania wynika, że frekwencja w nadchodzących wyborach mogłaby wynieść 63,7 proc.

Z najnowszego sondażu prezydenckiego Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski wynika, że Andrzej Duda pozostaje faworytem do zwycięstwa w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Z kolei poparcie dla Rafała Trzaskowskiego, kandydata KO, nieznacznie spadło. Badanie dotyczyło pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 czerwca. 

 

Duda zyskał, Trzaskowski stracił

 

Z badania IBRIS wynika, że na Andrzeja Dudę na tydzień przed wyborami głosować chce 41 proc. badanych. Z kolei Rafał Trzaskowski może liczyć na 27,1 proc. głosów.

 

W porównaniu z badaniem IBRIS dla wp.pl sprzed tygodnia, Trzaskowski stracił 0,9 punktu procentowego. Z kolei Andrzej Duda nieznacznie zyskał - 0,3 proc. pkt. 

 

 

Szymon Hołownia z trzecią pozycją

 

Na dalszych pozycjach są bezpartyjny Szymon Hołownia - 8,9 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL - Koalicja Polska) - 7,3 proc. Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 5,6 proc. i Robert Biedroń, którego popiera 4,2 proc. zapytanych.

 

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Władysław Kosiniak-Kamysz, który - w porównaniu z sondażem IBRIS sprzed tygodnia - traci 2,4 punktu procentowego. Z kolei 1,5 punktu procentowego stracił Krzysztof Bosak, który wyprzedza Roberta Biedronia (Lewica). Kandydat Lewicy na prezydenta nieznacznie zyskuje w porównaniu z naszym sondażem sprzed tygodnia - 1,2 punktu procentowego.

 

Pozostali kandydaci mają 1,2 proc poparcia. Na Stanisława Żółtka chce zagłosować 0,5 proc. badanych, na Marka Jakubiaka - 0,4 proc., na Pawła Tanajno - 0,2 proc., na Mirosława Piotrowskiego - 0,1 proc., a na Waldemara Witkowskiego - 0 proc.

 

4,7 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo odda głos w wyborach prezydenckich.

 

Frekwencja może wynieść prawie 64 proc.

 

63,7 proc. respondentów deklaruje udział w wyborach (55,4 proc. - zdecydowanie tak, 8,3 proc. - raczej tak). 34,5 proc. badanych nie chce zagłosować w wyborach prezydenckich.

 

Sondaż IBRIS został przeprowadzony 20 czerwca 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków dla Wirtualnej Polski. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

hlk/ polsatnews.pl, wp.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie