Oszustwo na panele słoneczne

Technologie
Oszustwo na panele słoneczne
Interwencja
Tomasz D. oferował klientom montaż paneli fotowoltaicznych, zniknął z pieniędzmi

Do redakcji Interwencji zgłosiły się osoby oszukane przez Tomasza D. z Warszawy. Mężczyzna oferował klientom z całej Polski montaż paneli fotowoltaicznych, pomagał nawet w zaciągnięciu kredytów na inwestycję i… zniknął z pieniędzmi.

Z oferty Tomasza D. skorzystało m.in. małżeństwo z Łodzi.

 

- Zgłosił się z internetu, ponieważ szukaliśmy firmy, która by nam zaoferowała panele fotowoltaiczne. Krótki termin wykonania zaoferował i urządzenia, jakie chcieliśmy - opowiadają Ewa i Dariusz Snowaccy, poszkodowani.

 

Tomasz D. zaoferował małżeństwu nawet załatwienie kredytu w jednym z banków. Po jego otrzymaniu małżeństwo przekazało prawie 28 tys. zł zaliczki Tomaszowi D. Kiedy wykonawca w styczniu 2020 roku otrzymał pieniądze, przepadł jak kamień w wodę.

 

ZOBACZ: Wyrafinowany oszust. Naciągnął na nieistniejące akcje giełdowe i zniknął

 

Małżeństwo złożyło pozew o zapłatę do sądu, powiadomiło również łódzką policję. Para nie liczy już, że uda jej się odzyskać pieniądze. Zdecydowała się też na montaż paneli w innej firmie. A pieniądze z kredytu zaciągniętego na usługi oferowane przez Tomasza D. będzie spłacać jeszcze kilka lat.

 

"Chcę ostrzec innych"

 

- Straciłem pieniądze, które nie wiem, czy odzyskam, ale chcę ostrzec innych, żeby również nie dali się wmanewrować w ładną buzię pana i jego obietnice – tłumaczy Dariusz Snowacki.

 

W podobnej sytuacji jest pan Leszek spod Mińska Mazowieckiego. On także skorzystał z oferty Tomasza D. i po wpłacie pieniędzy, w lutym bieżącego roku kontakt się z nim urwał.

 

- Zostałem oszukany na ponad 18 tysięcy złotych. Niestety do tej pory instalacja nie została zamontowana. Kiedy się dowiedziałem, że nic z tego nie będzie, powiadomiłem prokuraturę w Mińsku Mazowieckim – mówi pan Leszek.

 

ZOBACZ: 10 GW mocy z odnawialnych źródeł energii w Polsce

 

Oszukany został także pan Łukasz z Warszawy, który był przez jakiś czas wspólnikiem Tomasza D. Kiedy mężczyzna zorientował się, że jego wspólnik nie jest solidny, zerwał współpracę. Pan Łukasz był i tak zmuszony spłacić za swojego byłego wspólnika ponad 100 tysięcy zaległości do urzędów.

 

WIDEO: Oszustwo na panele słoneczne

  

"Kiedy mnie nie było, zniknęła cała dokumentacja i sprzęt"

 

- Zostałem oszukany przez Tomasza D. Prowadziliśmy razem firmę, podawał się za osobę wiarygodną, za człowieka, który będzie w stanie pomóc, będzie w stanie zorganizować marketing i zająć się dokumentacją. Oszustwo z jego strony polegało na tym, że nie prowadził żadnej dokumentacji, niczego nie zgłaszał do urzędów skarbowych, do ZUS-u. Kiedy mnie nie było, zniknęła cała dokumentacja i sprzęt – tłumaczy pan Łukasz.

 

ZOBACZ: Ile wynosi dopłata do elektrycznej taksówki, ile do elektrycznego auta dostawczego

 

Postępowania w sprawie Tomasza D. prowadzi już kilka prokuratur w kraju. Poszkodowani udostępnili redakcji Interwencji fotografie mężczyzny. Dziennikarze szukali go w miejscu zamieszkania. Okazało się, że wyprowadził się tydzień wcześniej.

ml/ Interwencja
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie